| Anonim2527 a întrebat:

Hei, TPU! Am 19 si am o intrebare. Pe 20 aprilie am avut contact sexual neprotejat cu iubitul meu, nu a ejaculat deloc deoarece totul a durat maxim 5 minute, iar pe 29 aprilie mi-a venit menstruatia. Timp de o saptamana mi-a curs un lichid maroniu, iar cam de 3 zile imi curge sange, dar nu mult ca inainte, deci nu stiu daca sunt in perioada aceea. E posibil sa fiu insarcinata? Nu am ciclul regulat, si de atunci n-am mai avut niciun contact pentru ca el este plecat. Am dureri menstruale, dar nu e la fel ca celelalte menstre si ma tem. Am vorbit cu o doamna asistenta si mi-a zis ca e ceva normal si nu trebuie sa ma alarmez. Va multumesc ca imi acordati timp!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Deoarece ciclul tau menstrual este neregulat este practic imposibil de evaluat/stabilit precis/sigur daca formarea unei sarcini a fost posibila sau nu. Insa este absolut sigur ca numai in cazul in care se realizeaza fecundarea ovulului de catre un spermatozoid ia nastere o sarcina si aceasta se fixeaza prin nidatie in peretele uterului, unde va evolua si dezvolta in urmatorele 9 luni si din acest motiv ca o consecinta NU se mai produce menstruatia. Din momentul fecundarii ovulului, organismul femeii reactioneaza prompt/imediat in vederea protejarii viitoarei sarcini. Pentru a se realiza cu succes aceasta protectie, VA INTRERUPE legatura uterului cu exteriorul prin inchiderea si blocarea completa a canalului existent in colul uterin. Inchipuieste-ti uterul ca fiind un balon care, in timpul sarcinii se umfla, iar colul uterin este exact acel loc in care balonul este legat. Cu alte cuvinte, colul uterin este cel care tine sarcina/pe bebe in uter si nu il lasa sa cada. Deoarece colul uterin se continua cu vaginul si din exterior prin col ar putea patrunde in uter agenti patogeni care ar putea sa perecliteze integritatea sarcinii, acesta trecere dintre vagin si uter trebui inchis ermetic. Anatomic, colul uterin este plasat unde se termina vaginul si incepe uterul. Pe toata perioada sarcinii colul uterin trebuie sa fie inchis ETANS/PERFECT, ceea ce se realizeaza cu ajutorul unui dop de ceara, constituit din mucus cervical intarit, existent in vagin in acel moment, prin intermediul careia se va realiza izolarea completa, perfecta a viitorului copil de exterior. Drept urmare, imediat dupa fecundarea ovulului se formeaza acest dop/baraj impermeabil si in consecinta se produce intreruperea legaturii dintre uter si vagin si astfel in mod cat se poate de logic devine IMPOSIBILA orice scurgere din UTER inspre exterior. De asemenea este dovedit stiintific ca menstra eliminata prin menstruatie, reprezinta resturi provenite din destramarea tesuturilor, mucoasei si a vaselor de sange, adica ceea ce a reprezentat fostul ENDOMETRU care a degenerat si devenit inutil in organism. Deoarece sarcina se implanteaza si dezvolta in endometru, acest proces menstrual devine imposibil de a se produce in cazul instalarii sarcinii. In consecinta, atunci cand UTERUL este ocupat de o sarcina, si colul uterin este blocat prin acel dop, baraj devine imposibila orice fel de scurgere ulterioara. Din acest motiv se considera ca fiind manifestari ANORMALE orice fel de sangerari provenite din uter. Daca totusi se produc, acestea pot fi foarte slabe cantitativ si pot reprezenta o infectie, o rana, sau o trauma la nivelul vaginului si necesita/revendica o consultatie ginecologica de urgenta. Probabil ai inteles mecanismul si motivul pentru care devine IMPOSIBILA orice sangerare sau menstruatie peste sarcina. Pentru mai multe informatii citeste urmatorul material. http://www.suntmamica.ro/sarcina/totul-despre-colul-uterin-in-sarcina-6179 Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Asculta sfatul doamnei asistenta si nu-ti mai face problme ca esti gravida.

| Anonim2527 explică:

Și este o posibilă sarcină sau nu? Acum imi curge sânge în cantităţi normale, adică la fel ca înainte când eram pe ciclu. Am dureri de mijloc și burtă, deci acum sunt pe ciclu, practic, nu?

| Anonim2527 explică:

Mulțumesc de sfat. Nu mă mai panichez deoarece nu am niciun simptom și mi-a venit și menstruația. Sunt mai multe motive care mă fac să cred că nu sunt. Și chiar nu sunt, nu erau șanse, dar voiam să mă asigur.