| fifi13 a întrebat:

Buna pentru inceput ma numesc raluca si am 13 ani luna asta nu mi-a venit ciclul desi mentionez ca nu mi-am inceput viata sexuala(prima oara mi-a venit ciclul la 12 ani)

Răspuns Câştigător
| misterioasahug a răspuns:

Stai linistitat, menstruatia se reguleaza in minim 2 ani, poate sa-ti intarzie si cateva luni,
nu trebuie sa-ti faci griji daca stii ca nu ai facut nimic. funda?
:*

3 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Stiu ca iti faci probleme, dar nu e cazul.
Organismul tau abia a inceput sa produca hormonii necesari, esti la inceput si nu are nici puterea nici obisnuinta sa functioneze cu regularitatea unui cronometru.
Ciclul menstrual se poate regla intre 6 luni si doi ani,nu e nici o problema,depinde de fiecare organism.
Ti se poate intampla la fel inca o luna,nu e grav. Daca,insa, depasesti trei luni in care nu ti-a venit ciclul, vorbeste cu mama ta si mergeti la medic.Cu un mic tratament hormonal, se rezolva.
Mult noroc!

| mmmiruna a răspuns:

Stai linistita nu ar trebui sa te ingtrijorezi ciclul menstrual se reguleaza in 2 ani asa ca nu ai motiv de ingrijorare

| Sheisshe a răspuns:

Daca te ajuta cu ceva stiu o fata acre i`a intarziat ciclul 5 luni(serios:O )si la ea s`ar putea pentru ca a tinut regim...