| aanonimm a întrebat:

Va cer si eu un ajutor urgent, plz.In luna august mi-a venit pentru prima oara ciclul.De atunci si pana acum in luna februarie nu mi-a mai venit.Am 15 ani si mentionez ca nu mi-am inceput viata sexuala, deci nu ar putea avea vreo legatura. Care este cauza si mai ales, ce ar trebui sa fac? Va rog! Macar o parere!

8 răspunsuri:
| PurpleLadybug a răspuns:

Nu'ti fa griji, e normal, nu inseamna ca esti insarcinata sau chestii d genu'. Fii pregatita pentru cand ar putea sa vin, daca ai noroc o sa'l ai cat de cat regulat ( de ex mie imi vine cu 4 zile decat data precedenta) dar sa nu uiti ultima data in care ti'a venit ciclul-asta pentru un eventual control ginecologicwinking
take carepeace sign

| Maia a răspuns:

La inceput asa este, menstruatia nu-ti vine regulat.Eu am acceasi problema ca si tine si am fost la doctor, iar doctorul mi-a spus ca totul este normal si pentru a-mi regla menstruatia trebuie sa-mi dea tratament cu hormoni, insa mama nu a vrut pentru ca hormonii pot avea un efect negativ asupra organismului nostru.

| dada a răspuns:

Esti la inceput. e normal. o sa tii se regleze cu timpul

| piticutza16 a răspuns:

Stai linistita.este ceva complet normal. Esti la inceput, dar cu timpul o sa ti se regleze, nu ai de ce sa iti faci griji.

| msonegirl a răspuns:

Fiecare are organsmul sau. nu este o regula, daca ti-a venit o data sa-ti vina luna de luna. insa la varsta pe care o ai, si durata de la prima menstruatie ar trebui sa te duci la un doctor. Mai intai du-te la medicul de fam. si el te va indruma mai departe.

| Minnie_8765 a răspuns:

Am spus in intrebare.Prima data in august

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde...pai cand ti-a venit? Eu am avut menstruatie prima data la 12 ani, vara si de atunci nu mi-a mai venit decat iarna tarziu(nu mai stiu exact lunile)iar de atunci vine in fiecare luna. Tie cand ti-a venitthinking Iti pot spune daca e normal numai daca stiu si acest amanuntwinking.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ti-a venit recent e normal, nu-ti face nici o grijawinking.