| anonim_4396 a întrebat:

Plac un baiat foartee mult, este mai mare ca mine.Ne cunoastem de 3 luni,a fost foarte dragut cu mine,ma incuraja,radeam amandoi etc. Eu sunt foarte timida si nu pot sa vorbesc normal cu el in realitate, ma pierd laughing. Problema e ca nu am mai vorbit de 3 zile, ultimele dati l-am bagat eu in seama... Atunci m-a invitase la suc si i-am spus ca ma scoate alta data pentru ca stiam ca o sa fiu super emotionata si nu o sa pot sa vorbesc normal cu el x_x. Acum nu stiu daca s-a suparat dar ultimele zile imi vorbea asa la plictiseala simteam ca nu prea mai are chef de mine si apoi n-am mai vorbit deloc, eu asteptand sa ma bage el in seama cum faceam de fiecare data. Nu stiu ce sa fac, sunt timida rau dar il plac mult si nu vreau sa continui sa il fac sa se plictiseasca de mine crying. Va rog, orice sfat este bine venit sad

13 răspunsuri:
| Crat3r a răspuns:

Asteapta sa face il un mic pas inainte iar tu sa nu il lasi sa faca inca doi inapoi.

| neutrino a răspuns:

Un baiat care, probabil, te place, te-a invitat politicos la un suc. Tu, din timiditate sau prostie, l-ai refuzat, chiar daca si tu il placi. Acum trebuie, asa cum este si normal, sa suporti ponoasele!

| Latinmoon a răspuns:

Buna! puppy dog eyes
Daca tine la tine cu adevarat va avea ceva rabdare insa depinde si de el...
Inca ceva conteaza ce simte pentru tine si in cazul tau la fel, gandeste-te bine daca il placi sau nuwinking!
Daca el face pe indiferentul fa si tu la fel dar nu exagera! :-p
Te pup, pa pa! kiss

| Șurubelniță a răspuns:

Pai acum pune-te si tu putin in pielea baiatului.Va cunoasteti de 3 luni, el te-a invitat la un suc, tu l-ai refuzat. Mi se pare aiurea sa ai pretentia ca el sa vorbeasca la fel cu tine din moment ce tu l-ai refuzat. In primul rand, dezavanatajul internetului este ca si cea mai timida persoana poate sa-si ascunda acest defect. Gandeste-te ca el nu are de unde sa stie ca tu esti timida, din moment ce nu v-ati vazut in realitate. Pur si simplu el crede ca tu nu esti interesata si ca esti multumita de stadiul acesta de amicitie : de a comunica online. Treaba nasoala, este ca situatia sta exact invers si tu daca spui adevar, ai dezvoltat sentimente pentru acest tanar.
Acum iti spun sincer, cu timiditatea, nu o sa rezolvi niciodata mare lucru. Tu in acest moment iti faci mult prea multe griji de faptul ca el isi va face o impresie nasoala despre tine si ca va inceta sa mai vorbeasca cu tine.
Ei bine, cel mai bun remediu pentru tine, este sa-ti invingi teama. Stiu ca pare greu, dar accepta sa te intalnesti cu el. Nu te va manca, si nu se va intampla nimic rau, te asigur. Daca accepti sa te intalnesti cu el, se pot intampla doar 2 lucruri : 1. el va considera ca esti mult prea timida si nu-i va place lucrul acesta, automat asta va duce practic la incetarea comunicarii dintre voi doi, practic, asta ar duce la adeverirea temerilor tale. Ei bine, vorbind ipotetic, daca s-ar intampla asta, iti pot zice ca nu ai pierdut absolut nimic. Daca acest baiat nu te-ar accepta asa cum esti, timida si i s-ar parea ca esti plictisitoare sau stiu si eu ce alte ganduri si-ar face, iti pot zice ca nu ai pierdut nimic, ba mai mult, ti-ai pierdut timpul vorbind cu el. Spun asta deoarece nu ar accepta felul tau de a fi iar cine nu face asta, nu merita sa-i acorzi importanta. Te-ai simti mult mai bine in compania unor persoane care te apreciaza asa cum esti, timida. Cea de-a doua varianta ar fi ca el sa te accepte asa cum esti, sa fie totul in regula, sa va simtiti bine unul in compania celuilalt si cine stie, poate sa incepeti o relatie.
Revenind la timiditatea ta : gandeste-te ca nu poti castiga nimic daca te gandesti ca el si-ar face idei despre tine. Poti sa vorbesti normal cu el, totul este sa-ti doresti acest lucru. Spun ca nu ai nimic de pierdut deoarece daca continui sa fii timida si sa ramai doar la stadiul acesta, de prietenie virtuala, mai mult ca sigur o alta domnisoara ii va atrage atentia si este posibil sa-l pierzi in detrimentul altei fete care accepta sa iasa cu el la suc. Ok, asta nu ar fi nicio tragedie, insa este posibil sa intalnesti alt baiat, care tot asa, dupa o perioada de vorbit pe net, sa-ti propuna sa iesiti la un suc. Nici cu ala nu iesi, si ala isi va pierde interesul si uite asa, povestea se va repeta la infinit pana cand tu vei reusi sa-ti invingi timiditatea.
Acum nu ma intelege gresit, nu iti sugerez sa te schimbi radical, sa fii tupeista, sa-ti incalci principile. Tot ce vreau sa-ti spun este sa nu-ti fie frica de esec, de faptul ca el te va respinge din cauza timiditatii tale, aduna-te si ambitioneaza-te sa poti vorbi normal cu acest baiat cand sunteti fata-n fata.
Poate ca pare greu, insa nu este deloc. Tot ce trebuie sa faci, este sa-ti impui ca nu ai nimic in minus fata de alte fete si ca si tu poti iesi la un suc cu un baiat, la fel ca celelalte fete.
Alta solutie pentru problema ta, chiar nu vad si iti vorbesc din cunostinta de cauza.
Cheia este la tine, insa gandeste-te ca o sa ai numai de pierdut in viitor datorita acestei timiditati care nu-si are rostul.
Vrei sa continue sa te bage in seama? Atunci vedeti-va la un suc. Daca nu, continua sa vorbesti cu el in continuare pana cand va inceta sa-ti mai raspunda sau pana cand isi va face o prietena.
Asa cum ti-am zis mai sus, el nu are de unde stii ca esti timida, gandurile sale sunt ca l-ai refuzat si ca nu reprezinta un interes pentru tine.
Sper ca te-a ajutat ce ti-am scris si ca iti vei face timp sa citesti mesajul in intregime tongue
Succes!

| OchiiDinUmbra a răspuns:

Nu s-a suparat dar a crezut ca tu iai spus ceva de genul : vrei sa mergem la un suc? tu:"da.da nu acuma..altadata,in alta viata poate..lasa...mai vedem"
si acum el crede ca nul placi.in locul tau m-as duce eu la el si i-as spune "scuze da in ziua aia aveam o problema de familie. vrei sa mergem maine la film?"

| Pitagora a răspuns:

Bea 2 pahare de tarie si asa iti faci curaj sa il intrebi daca te place laughing)

| Latinmoon a răspuns (pentru Pitagora):

Vrei sa transformi intalnirea intr-o drama? laughing

| Pitagora a răspuns (pentru Latinmoon):

Ar fi frumos sa se trasforme intro comedie romantica laughing

| Latinmoon a răspuns (pentru Pitagora):

Comedie cu sange rece sau cum?batting eyelashes

| Pitagora a răspuns (pentru Latinmoon):

Nu putem sa schimbam sangele cu inghetata?

| Latinmoon a răspuns (pentru Pitagora):

In cazul bauturii nu, pentru ca nu mai esti lucid/a atunci si se poate intampla orice.

| Pitagora a răspuns (pentru Latinmoon):

Am spus 2 pahare nu 2 sticle

| Latinmoon a răspuns (pentru Pitagora):

Sti tu reactia fiecaruia la bautura?