| anonim_4396 a întrebat:

Ca tot radeam eu de intrebarile legate de iubire de pe aici iata ca a venit vremea sa ma faci si eu de ras. This is my story:
O fata ma saluta incontinuu, cand o vedeam imi zicea "buna", imi facea cu mana si eu habar nu aveam cine era dar cu toate astea ii raspundeam la salut. De vreo 3 saptamani am aflat cum o cheama de la o colega care cica-i prietena cu ea si mi-a zis ca fata respectiva ma place. Eu dinainte sa aflu ca ea ma place simteam ca o plac si eu, intrebam pe toata lumea daca stie cum o cheama si d'astea. Dupa asta cand o vedeam parca ma topeam, radiam de fericire si abia eram in stare sa-i zic "buna". Apoi la cateva zile cand am iesit de la scoala ea m-a asteptat si abia atunci am facut cunostinta desi eu stiam cum o cheama si ea stia la randul ei cum ma cheama. In fine in seara aia nu prea am vorbit ca eu sunt foarte timid, adica mi-a luat juma' de an sa ma acomodez la liceu, ma integrez greu nu stiu ce sa zic; ea fiind tot la fel de timida nu prea vorbeam, vorbeam in schimb foarte mult pe mess ca acolo eram in stare sa-i zic cat de draguta e. Dupa asta a urmat vacanta de Paste, in care am vorbit doar pe mess si ii spuneam cat de dor imi e de ea si cat as vrea s-o strang in brate. Martea trecuta cand a inceput scoala am stat in jur de o ora cu ea in parc dar nu a fost deloc cum mi-am imaginat eu, eram amandoi al fel de tacuti, deci eu nu stiam ce sa ii zic, de strans in brate si ce mai imi imaginam eu nici nu mai vorbesc. In fine dupa ziua aia parca s-a schimbat tot, miercuri nu stiu daca am vazut-o, joi nu am invatat si nu am vazut-o si vineri o vad cu altul. Nu am vorbit cu ea nici vineri ca era de prost gust daca o intrerupeam in timp ce ea vorbea cu altcineva, in weekend nu a intrat pe mess, luni la scoala iar nu am vazut-o si luni seara am mai vorbit si noi in sfarsit pe mess. Mi-a zis ca a inceput sa iasa cu cineva si ca credea ca m-am suparat dar eu i-am zis ca nu am de ce sa ma supar ca sta cu cine ii face placere si a zis ca ii face placere sa stea cu mine, ma rog. Aseara am vorbit iar pe mess ca fata-n fata sunt prea fraier si am intrebat-o cum ar reactiona daca i-as zice ca o plac? Ea cica nu stie ca si ea ma place dar nu se pricepe la chestii dina stea ca desi iese cu baiatul acela e mai mult asa; ce sa inteleg eu din astea nu stiu. Tot aseara i-am zis ca vreau sa ii zic azi ceva (sa-i zic ca o plac) dar azi am vazut-o decat intr-o pauza si atunci era cu respectivul deci nu puteam sa-i zic. Acum nu stiu ce sa mai fac, parca nu mai simt ca o plac. Nu mai simt emotia de la ionceput, nu stiu...dar parca cand o vad cu iubitul ei mi-as dori sa fiu eu in locul lui, mi-as dori sa o sarut, sa o tin de mana...dar cu toate astea nu simt ca o plac, nu stiu daca sa ii zic ca o plac sau nu. Pur si simplu nu stiu ce sa fac, simt ca innebunesc nestiind cum e mai bine sa procedez.
Detalii suplimentare: eu am aproape 16 ani, ea e mai amre cu un an, eu nu am mai avut iubita pana acum (poate si asta e problema, poate mi-e frica de necunoscut). Nu stiu ce sa fac, niste sfaturi asa ca de utlizatori TPU mai trecuti prin viata (voi) la utilizator TPU mai fraier si indecis (eu) ar fi utile.
O seara minunata!

7 răspunsuri:
| Alemoni a răspuns:

Bună!
Ai 16 ani. La fel şi eu. Este absolut normal să-ţi fie frică de necunoscut. Dacă cu celelalte fete nu eşti la fel de timid cum eşti în jurul ei, simţi ceva pentru ea. Poate este vorba doar de prietenie sau pasiune. Este firesc să te simţi atras de ea. Şi ea de tine. Oricum, ne aflăm într-o parte a vieţii în care nu suntem siguri de ce simţim. Câteodată iubim, câteodata nu. Iar emoţia se pierde de cele mai multe ori. Ştiu cum e.
Îndepărtează-te de ea pentru câteva zile. Dacă ţi se face dor de ea, poate că ar trebui să-i spui că o simptizezi. NU pe mess... Online nu prea merge. Sau poţi să-i spui că ţii mult la ea. Poate vă apropiaţi şi deveniţi prieteni buni. Apoi totul o să decurgă bine.
Dar, întreabă-te dacă chiar îşi place de ea... Fii sigur înainte să-i declari asta.
Apropo, după ce am citit aici, vă asemănaţi. Şi ei îi este frică. Ajut-o. :-) Şi nu uita să o întrebi de băiatul cu care iese.
P.S. : Nu eşti fraier.
Numai bine.

| neutrino a răspuns:

Daca nu prea iti mai place de ea, de ce sa innebunesti? Fata a facut tot posibilul sa-ti atraga atentia ca te place si tu ai dovedit ca esti inca un copil, nu un adolescent capabil de a avea o relatie cu o fata. Dupa cum este si normal, ea, dezamagita de tine, si-a cautat alt baiat. Acesta-i jocul si trebuie macar sa recunosti atunci cand esti infrant.

| h3r a răspuns:

Te-ai ars...
Nu cred că este fascinată de tine, în sensul că nu ar da orice pentru tine, ar da mai mult pentru ăla.
Eu zic să mergi în față fără ea, fără gândul la ea...
Nu încerca sa te bagi în relația ei sau să aștepți să o termine cu ăla!
Nu mai vorbi cu ea orice, salut-o și e de ajuns!
Încearcă să o eviți cât mai mult posibil, nu știu dacă își dă seama că ți-a creat speranțe și să regrete asta, însă o va deranja și se va opri și ea.

Pune stop acum gândurilor, altfel o să fie mai rău pe viitor.

| NoLoveLostNoLoveFound a răspuns:

Bai frate la fel am patit si eu cu prima prietena, doar ca eu am fost un fraier amabil si cumsecade si ea a fost (mai diferita) dar tot mi-a placut de ea. Iti dau un sfat, nu mai vorbii cu ea, doar saluto si atat. Pentru ca o sa fie nasol daca nu o ignori.Eu am patit asta si a durat ceva pana mi-a trecut. Vorba aia dao in colo, ca are balta veste la greu.

Răspuns utilizator avertizat
| BibiIVI0IX a răspuns:

Paiii. daca tu simti ca esti pregatit de o relatie trebuie sa-ti invingi timiditatea si sa faci tu primul pas cam tot timpul (fiind baiat), ea fiind timida ca tine nu o sa faca primul pas pentru ca vede ca nici tu nu dai semne. Si atunci normal ca nu o sa rezolvati nimic, tipul cu care e acum sigur a facut primul pas si etc iar ea l-a acceptat vazand ca el ii poate oferi dragoste, iar tu nu, decat in mintea ta si pe mess, ceea ce unei fete, crede-ma, nu-i place si chiar daca ar merge asa la un moment dat va veti desparti pentru ca ea vrea sa aiba parte de afectiune etc. Stiu prin ce treci (nu sti daca o placi sau nu). Eu as spune sa stai cateva saptamani (2-3), cat simti tu si sa te gandesti bine la situatie si s-o cunosti mai bine. Ea poate "s-a combinat" cu acel tip pentru ca tu nu ii arata-i ca iti place de ea si crezand ca nu iti place a incercat sa-si caute alt prieten care ii ofera dragoste. Si ea ar fi fost cu tine daca actionai mai repede, fara timiditate. Oricum, daca veti fi un cuplu nu trebuie sa fiti timizi unu cu altul. Sper ca ai inteles ce incercam sa-ti explic laughing Bafta! :* [FUNDITAbatting eyelashes?]

| Anny123451 a răspuns:

Eu sti ce cred de fapt, eu cred ca de fapt ea te place si cum spuneai si tu ca e timida si nu a stiut cum sa iti zica ca te place si se preface ca iese cu altcineva casa vezi ca de fapt iti pasa de ea si trebuie neaparat sa o abordezi!