| Crinela a întrebat:

Poate ati trecut prin aceste simptome si ma puteti ajuta. Imi intarzie menstruatia deja de 7 zile, eu am o menstruatie neregulata, dar mereu mi-a venit inainte de termen cu 5-6 zile si niciodata dupa! Dar am simptomele dinainte de menstriatie cum ar fi: sanii putin sensibil si tensiune in partea de jos a abdomenului cu mici intepaturi, dar menstruatia nu apare nici cum. Am avut contact sexual neprotejat dar a iesit la timp. Nu stiu daca est sarcina sau doar intarzie. Nu am mai patit niciodata asa si ma gandeam ca poate ati trecut prin astfel de probleme. Daca ati putea sa ma ajutati sa imi spuneti daca este posibila o sarcina sau de ce am aceste simptome dar fara menstruatie? Alte simptome precum greata sau constiptie sau oboseala nu le am.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Unul dintre posibilele motive de neincepere a menstruatiei se datoreaza in mod clar faptului ca ciclul tau menstrual este neregulat si din acest motiv actualul ciclu este unul mai lung comparativ cu celelalte menstruatii avute pana in prezent care au fost de obicei mai scurte. Deoarece ai mentionat ca au fost intretinute si cateva contacte sexuale neprotejate cu ejaculare in afara vaginului, apare si posibilitatea ca aceasta intarziere sa se datoreze existentei unei sarcini. Insa simptomele premenstruale amintite tind sa infirme posibilitate de a exista o sarcina. Nimeni nu poate intui stabili/calcula daca este posibil sa fii insarcinata deoarece in cazul tau nu se poate stabili momentul ovulatiei deci nu se poate determina nici perioada fertila. Intr-un caz ca si al tau raspunsul il poate da un test de sarcina care se poate efectua doar dupa trecerea a minim 21de zile de la ultimul contact sexual. Pentru a se obtine un rezultat corect si valabil testul de sarcina pe baza urinei poate fi efectuat si dupa ce intarzierea menstruatiei depaseste 7 zile insa numai in cazul ciclului regulat nu si in acest caz. Sau in cazul tau s-ar putea face testul de sarcina pe baza analizei de sange efectuat intr-un laborator de analize medicale. Simptomele premenstruale se pot manifesta chiar si cu 7-10 zile inainte de inceperea efectiva a menstruatiei deci fiind prezente se poate considera ca in urmatoarele zile aproape sigur va porni sangerarea. Multa sanatate!

| Crinela explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc! Astazi voi face un test de sarcina. Voiam doar inainte sa aflu niste pareri.

| Crinela explică (pentru corbulalbrosu):

Si mai voiam sa spun ca luna trecuta dupa terminarea menstruatiei am facut o cistita si am luat 6 zile antibiotice. Ar putea avea legatura cu intarzierea?

3 răspunsuri:
| Raduh12 a răspuns:

E greu sa mergi pana la farmacie?