| Aliiiiiina7890 a întrebat:

Poate părea ciudată intrebarea, dar... Ce părere aveți de începerea vieții sexuale a unei fete in cadrul unei relații de tipul "fwb" sau chiar o singură aventura de-o noapte? Ar putea fi o experiență ok sau ar fi mai bine să aștepte să fie într-o relație serioasă?
Aștept cât mai multe păreri și rog seriozitate! Mulțumesc!

67 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu conteaza cand incepe si cu cine

| whatevernvm a răspuns:

Dacă îți pui întrebarea asta probabil nu ești făcută pentru asa ceva.
Unii sunt super ok sa aibă relații de prieteni cu beneficii sau one night stand, pentru alții nu funcționează asa bine.
În ceea ce ma privește pot sa spun ca nu sunt genul meu, am încercat o singura data și nu prea ma mai încântă.
Alții pot trai foarte bine cu chestii de genul dacă nu sunt pregătiți de o relație. Depinde ceea ce îți dorești tu

| Adry05 a răspuns:

Treaba ta, tu o sa regreti dupa.

| Emazio a răspuns:

Daca persoana cu care o face este experimentata atunci e ok, cred ca e irelevant daca o face intr-o relatie sau nu, vezi doar sa nu te atasezi de persoana cu care faci sex, si pentru ca nu ai experienta e destul de posibil sa se intample.
Insa ce sens are sa faci sex in aventuri sau cu un prieten cu beneficii, eu sunt baiat si nu vad o mare placere in asta. Cred ca are sens sa faci sex doar cu cineva fata de care ai o conexiune, fata de care ai emotii, nu cred ca sexul asa ca si cum ai bea apa.

| RoCkKiD a răspuns:

Mie imi pare irelevant, relevant este ce crezi si simti tu.

Raspunsurile aici o sa le primesti in functie de varsta si nivelul de religiozitate al respondentilor dar in realitate nimeni nu iti poate spune care este alegerea corecta, pe aia doar tu o poti gasi.

Daca esti religioasa si conservatoare astepta pana ai o relatie stabila/nunta. Daca nu, ai toate alegerile in fata, pote fi Tinder, fwb, ons. orice crede sufletelul tau ca vrea.

| RAY a răspuns:

Daca vrei sa fi doar un obiect sexual pentru barbati e treaba ta, eu daca as fi femeie nu as accepta asa ceva niciodata

| Holiday a răspuns (pentru RAY):

"Daca vrei sa fi doar un obiect sexual..."

Obiect sexual, ca tot iti place tie mult expresia asta, este daca faci sex pentru placerea altuia, sau in schimbul unor beneficii, altele decat cele de natura sexuala.
Daca faci sex de placere, nu esti obiect sexual indiferent cand, de cate ori sau cu cine faci.

Cu alte cuvinte, mai degraba esti "obiect sexual" daca faci sex cu sotul cand n-ai chef, sau daca nu te atrage, decat cu un strain, de placere.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu si nu!
In nici unul din cazuri nu ma tenteaza si nu as accepta, parandu-mi-se degradant, chiar josnic sa fii considerata curva ori prea ori disperata, daca accepti sa te culci cu oricine, din lipsa de sula.

| Violleta2022 a răspuns:

Personal, nu cred ca o relatie de genul "friends with benefits" va duce vreodata la vreo relatie serioasa, sau casatorie.

| mihai69 a răspuns:

Fwb implică o doză bună de cunoaștere și intimitate deja.
One night stand - aia e cu totul altceva, și există riscul să:
- dai peste un bou care nu știe ce și cum să facă și te „dereglează" definitiv sau măcar pentru o perioadă lungă;
- iei o BTS, neavând nicio informație despre starea de sănătate a partenerului.
- îți lase un gust amar, fiind ceva pur „animalic", strict carnal, fără niciun fel de sentiment - și se știe că la femei, cel mai erogen organ e creierul...
Tragi și singură concluziile, sper.

| Mosotti a răspuns:

O parere buna, ce treaba are o rel serioasa cu primul orgasm?! Eu am experimentat primul orgasm la 6 ani, deci nu aveam nici o legatura cu o relatie serioasa.

Foarte bine ca a descoperit orgasmul adica o placere. Asta daca nu-l cunostea de dinainte prin masturbare, dar sigur il cunoastea. E chiar mai bine, ca la o relatie serioasa va avea experienta.
De ce sa astepte o relatie serioasa? Nu are legatura una cu alta.

| Hammurabi a răspuns:

Sorry, dar după tot ce ai scris Plato, nu mai pot să adaug absolut nimic.
Dimpotrivă, cred că îmi vreau virginitatea înapoi.

| Hammurabi a răspuns:

"Friend with benefits" nu e un străin.

| Plato a răspuns (pentru Hammurabi):

Am scris clar ca in lipsa iubirii si relatiei veridice, e desfrau si doar o curva jalnica ar fi in stare.
E dezgustator.

| RAY a răspuns (pentru Hammurabi):

"Friend with benefits"
este subjugarea sexului feminim si misogismul masculin care vede doar sex in sexul feminim, niste porci

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Nu man.
E subjugarea sexului masculin de către femelele care văd bărbatul ca pe un obiect sexual (vibrator, sex machine, etc.) cu care își satisfac plăcerile.

Acum pe bune.
Prietenia cu beneficii presupune că ambii parteneri beneficiază de acest lucru, altfel n-ar avea sens nici măcar denumirea.

| RAY a răspuns (pentru Hammurabi):

Daca amandoi sunt de acord cu asta, daca el o minte ca vrea relatie dar o foloseste e un porc, obsedat sexual, chiar si asa femeile care fac asta sunt vazute ca obiecte sexuale

| Hammurabi a răspuns (pentru Plato):

Înțeleg ce spui.
Dar nu toată lumea consideră că a face sex trebuie să fie neapărat "ceva extrem de solemn și intr-un cadru sacru, pentru ca sexul e desăvârșirea iubirii"
Oamenii normali mai fac sex și de plăcere (cam 73%) și nu cu necunoscuți. Cu prieteni/prietene. (nu vorbesc aici de adulter, înșelat sau alte chestii d-astea)
Acum dacă tu consideri 73% din populația feminină ca fiind curve jalnice, nu te împiedică nimeni. La fel cum nici pe alții nu-i împiedică nimeni să considere că ai o viață mult prea tristă cu ideile astea.
Fiecare consideră cum vrea.
Asta-i frumusețea.

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Nu vorbim de același lucru.
În prietenia cu beneficii nimeni nu vrea relație și nimeni nu minte despre așa ceva.
Ce să-ți fac dacă vorbești despre lucruri pe care nu le cunoști? Tu doar teoretizezi.

| RAY a răspuns (pentru Hammurabi):

Man ti am dat doua exemplu,ce e moral si imoral legat de aceste lucruri,stiu ce inseamna,eu personal sunt contra asa ceva, de ce? oameni sunt fiinte emotionale, exista riscul ca ea sa se indragosteasca sau invers, asta duce la promovarea curviei, pe viitor a lipsei fidelitati intre aceste persoane, este un subiect delicat

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Îți spun în continuare că doar teoretizezi.
Am practicat așa ceva și nu s-a îndrăgostit nimeni, n-a subjugat nimeni pe nimeni, n-a suferit nimeni, nu s-a îmbolnăvit nimeni de lipsă de fidelitate, etc.
Nu mai vorbi despre ce nu știi, sau știi doar treoretic. Pentru că nu e cum crezi tu.
Când nu ești căsătorit sau într-o relație, ești un om liber. Dacă faci sex cu o prietenă din copilărie de exemplu, care și ea e liberă la rândul ei, nu te transformă în curvar decât dacă cel care îți spune asta e îngust la minte sau habotnic religios.

| Plato a răspuns (pentru Hammurabi):

Pai degeaba nu considera, ca tot asa e. Daca eu consider ca e ok sa furi, nu inseamna ca nu voi fi pedepsit, pentru ca tot rau e, indiferent de o parere personala.
Sexul nu e o chestie intre prieteni. Cu prietenii bei o bere, nu faci sex.

Da, chiar as vrea sa vad o toaleta publica spunandu-mi ca sunt trist.

| RAY a răspuns (pentru Hammurabi):

Iti reamintesc ca rata de divort a crescut foarte mult in ultimi 30 de ani de exemplu, poti cauta sa vezi ca nu inventez, omul este o fiinta emotionala,iubeste, uraste, simte, sufera, nu suntem roboti, monogamia a dus specia noastra in prezent, monogamia este mai de success, asta se poate vedea in societati monogame vs poligamie

| Hammurabi a răspuns (pentru Plato):

Păi asta e problema.
Cei care gândesc ca tine sunt minoritatea.
Cei care gândesc și fac ca mine sunt majoritatea. Și chiar dacă e rău (după standardele tale) asta e normalul. Pentru că normalul e dat de majoritate.
În cazul ăsta, tu ești o excepție prin ceea ce spui, nu eu.
Și când spun excepție, poți s-o consideri cum vrei, pozitiv sau negativ.

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Da, nu e greșit ce spui tu.
Dar n-are legătură cu ce vorbeam noi.

| RAY a răspuns (pentru Hammurabi):

Prieteni cu benefici promoveaza un mod de viata poligam, anti familie, curvie, infiidelitate, tu nu te simti mai implinit avand o iubita?

| Plato a răspuns (pentru Hammurabi):

Ma indoiesc de asta cu majoritatea. In plus, chiar si aia stiu ca e ceva rau, insa se folosesc de asta pentru a-si justifica faptele imorale si dezgustatoare, la fel cum homosexualii vor sa justifice ca sunt normali desi e clar ca nu sunt.

| sofisis a răspuns:

Parerea mea e sa astepte un moment in care si tine la o persoana. Daca face sex de dragul de a face de la prima experienta, e nasol si risca inclusiv o trauma.

| ywar a răspuns:

Nu vrei sa ti-o incepi cu mine? Am 17 ani si stiu sa dau bine unde trebuie. Fetele sunt multumite.

| Dalmore a răspuns:

Nu ar fi okay doar o aventura de-o noapte, pentru ca unele virgine nici nu se dezvirgineaza din prima laughing. Prima experienta sunt sanse mari sa nu fie roz. Si fwb presupune ca sunteti prieteni si o faceti regulat.

| Endoryus a răspuns:

Ca iubit stiu sigur ca sunt destui cretini pe planeta care sa isi bata capul cu o virgina. Dar cine e absolut retardat mintal sa isi bata capul cu o virgina, la o aventura? Doamne fereste-ne!

| Plato a răspuns (pentru Endoryus):

Nu toti suntem asa destepti incat sa luam toalete publice pentru ca alea ne definesc masculinitatea.
Noi astia cretini si principiile noastre...

| Endoryus a răspuns (pentru Plato):

Scuteste-ma cu subiectul asta.

| Plato a răspuns (pentru Endoryus):

Pai nu am cum sa te scutesc, ca sunt si eu printre cretinii aia.
Vad ca "intelijentii" se leaga doar de canioane, iar femeile pure sunt pentru "cretini".

| Endoryus a răspuns (pentru Plato):

E problema mea ca te simti? Sau ca tu esti asa? daca eu zic "blondele sunt proaste", e clar ca doar alea care se simt se baga in seama. Pe cine duce capul, evita postul. E atat de simplu. Sa ma scutesti tu pe mine cu femeile "pure". Nici nu vreau sa incep subiectul ca o sa iti scoti ochii din cap cu lingurita.

| Plato a răspuns (pentru Endoryus):

Voiam doar o explicatie, dar daca nu esti capabil e ok.

| RAY a răspuns (pentru Plato):

E un subiect care tine de fiecare individ in parte,sunt persoane care vor doar aventuri = nu trebuie judecatate,sunt persoane care cred in monogamie,iubire,iubire pe viata, eu unu nu consider ceva bun sa curvaresti toata viata, nu cred ca asta e scopul existential a unui individ si cred ca acel individ este o primata fara auto control, omul are nevoie de iubire, este ceva ce avem nevoie ca o implinire mintala

| RAY a răspuns (pentru Plato):

Implinire psihologica sau o nevoie psihologica, cum avem nevoi fizice asa avem si nevoie de ordin emotional, omul este o fiinta emotionala dar avem autocontrol, sexul este si el o parte emotionala iar iubirea este ceva mai complex

| Plato a răspuns (pentru RAY):

Persoanele care vor doar aventuri se numesc curve si ratati. Nu e vorba de a judeca, dar asa se numesc.

| RAY a răspuns (pentru Plato):

Tu judeci aiurea oameni, ai prejudecati, nu e bine, nu se numesc nimic sunt oameni cu alte principi de viata

| Plato a răspuns (pentru RAY):

Sunt oameni fără principii sau principii josnice.
Cand furi esti hot, cand isi fac strainii nevoile in tine esti curva. E simplu si corect.

| Hammurabi a răspuns (pentru Plato):

Sorry man.
Tocmai ți-ai făcut idolul curvar ratat, mizerabil, toaletă publică.
Da, de Victor Hugo vorbesc.
Ai auzit de Juliette Drouet, Leonie Biard, + etc?
De ce îl mai ți la avatar?

| Plato a răspuns (pentru Hammurabi):

"Tu fa ce zice popa, nu ce face el."
Eu il admir pe Hugo scriitorul, ce a facut in viata personala e o alta poveste, una incerta. Avand in vedere timpurile si conditiile vremurilor acelea, plus imaginea creata de Hugo, e greu sa spui ca certitudine ca toate zvonurile sunt adevarate si usor sa te gandesti la motive pentru care ar fi calomnii.
Si eu pot sa spun de aventurile mele cu Jennifer Lopez, dar ar fi cam greu de dovedit, mai ales in secolele 18-19.
Dar e tipic pentru romani sa prefere can-can-ul si picanteriile in defavoarea realizarilor importante. Viziunea despre iubire a lui Hugo este poate cea mai fascinanta si cea mai aproape de adevar, iar el a scris-o si transmis-o generatiilor urmatoare pentru a le face acest bine, a le arata calea. Poate a invatat tocmai din greselile personale acea cale.

| Hammurabi a răspuns (pentru Plato):

Vai, cât de repede ai ajuns la "esența religiei". laughing
Și cât de repede adopți judecata cu două măsuri specifică.
Calomnii?

"În 1844 Victor Hugo a început o legătură cu Leonie Biard, soţia nemulţumită a unui pictor mediocru. Leonie era cu doar patru ani mai mare decât fiica lui Hugo, Leopoldine. Când i-a devenit amantă, el a început să-i scrie dese scrisori de dragoste. Ea era încântată. Ce nu ştia, însă, era că multe dintre pasajele cele mai înflăcărate erau copiate din scrisorile de dragoste pe care Hugo le scrisese Juliettei şi din cele pe care aceasta i le trimisese lui. Ceea ce nu ştia nici el era că soţul lui Leonie, bănuitor, pusese să fie urmărită. La 4 iulie 1845, Hugo şi Leonie au fost surprinşi în pat de doi detectivi de poliţie. Ca o femeie măritată să se angajeze într-o "conversaţie criminală" era un delict grav, iar Leonie, prinsă asupra faptului, a fost dusă la închisoarea pentru femei. Cât despre Hugo, el a prezentat o medalie de aur, pe care o purta întotdeauna la gât pe un lanţ, care atesta că este pair al Franţei şi îl proteja de arestare în asemenea cazuri. Prin urmare a fost eliberat şi s-a întors acasă dimineaţa, şi-a trezit nevasta şi s-a spovedit."

Astea sunt "calomnii" consemnate de documentele vremii.
Nu mai fi atât de radical că viața te va contrazice la tot pasul.

| Holiday a răspuns (pentru Plato):

"Nu toti suntem asa destepti incat sa luam toalete publice..."

Tu esti insurat? Nu pari a fi dupa gandire. Daca nu, esti toaleta publica, sau virgin?!

| Plato a răspuns (pentru Holiday):

Da, sunt. In fine, logodna doar, nu nunta.

Cat despre ce i-ai spus lui Ray, imi pare rau ca te limitezi doar la perspectiva trupeasca. Sexul nu e doar de natura fizica, e ceva votiv si solemn, sau asa ar trebui sa fie.
Daca pentru tine inseamna 5 minute in boscheti, mi-e mila.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hammurabi):

Plato tine la viața lui.Are mereu inhalatoarul lângă el când vrea sa citească un răspuns de-al meu. Daca da din greseala peste unul si vede ceva obscen, își face o cruce si gata.Sau mai multe, după caz....viața lui e in siguranța, oricum.N-ai de ce sa-ți faci griji.

| Endoryus a răspuns (pentru Plato):

Voiai pe dracu. Mai repede am sanse sa invat o maimuta sa cante la pian decat sa iti intre tie in cap orice altceva decat prostiile care ti le-ai indesat singur acolo in ultimii ani.

| Plato a răspuns (pentru Endoryus):

Mai bine vorbesti prost atata decat sa zici un singur argument de legatura. In fine, nu conteaza, poate inveti si tu ceva de la ea.

| Endoryus a răspuns (pentru Plato):

Repet. La tine nu merge nimic pe logica. O sa continui asa pana nu mai am net. La tine e cu "sentimente' si rahaturi pentru aia care traiesc in bula lor imaginara, nu in realitate. Nu e ce sa intelegi. Nu stii domne, nu stii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O relatie serioasa nu garanteaza absolut nimic putine relatii se formeaza din prima si dureaza o viata.nu are rost sa te pui intr-o relatie pentru cineva care nu il iubesti doar pentru ca societatea te catalogeaza ca fiind curva.
Fiecare persoana trebuie sa treaca printr-o perioada a vietii Mai ales când este tânãr/tânãrã cu aventuri prietenii cu beneficii pentru a fii sigur/sigurã sa fie fidel/fidela pe viitor. Sunt o gramada de persoane care isi incep viata sexuala in cadrul unei relatii dar la un moment dat simt dorinta sa mai umble si cu alti parteneri/partenere.

De aia zic nu-ti garanteaza nimic asteptatul, poate chiar inrautateste lucrurile.
Ca experienta, trebuie doar sa-ti alegi un baiat Ok. Care sa te marcheze pozitiv, pentru ca pe viitor sa fii atrasa de acest fel, ar trebui sa ai ca model pe tatãl tau(nu ca aspect, ci personalitate, care se aseamana).
Nu conteazã, fwb as zice. Aventura Nu prea.

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce nu ai inclus si situatia in care are o relatie cu cineva pe care chiar il iubeste?
Adica fiecare persoana trebuie macar o data sa fie curva jalnica, toaleta publica infecta? Ma indoiesc.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai si tu dreptate, dar apoi oare devi fidel?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Plato):

Nu are cum sã stie daca il iubeste o viata intreaga. Iubire e aia când sta cu cineva ani de zile de ajung la batrânete impreuna, care nu se bazeaza pe niste sentimente trecatoare ci mai rãmâne doar respectul. Dacã face dupa cum simte mai mult ca sigur o s-a greseasca.

Din pacate asa e in general natura umana, nu e chiar curva jalnica, ar fi asa daca s-ar intampla sa fie cu cineva intr-o relatie Dar farã contacte sexuale si sa-l insele cu un altul intr-o aventura. Se intampla mai ales in cazul virginelor "cuminti".

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

Ideea ca, macar in momentul ala, sa creada ca va ramane toata viata cu el, chiar daca se poate sa nu fie asa.
Iubirea nu trece, daca trece nu a fost niciodata iubire.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O experiența ok tine de aptitudinile partenerului.Si ale tale.Nu de iubire sau relație

| Hammurabi a răspuns (pentru anonim_4396):

Blasfemieee!
Vei fi arsă pe rug.
Șterge până nu vede Plato.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Important ie ca tipu sa fie ok, daca santeti in relatie serioasa sau doar prieteni este total irelevant. Totusi fa-o cu cineva cunoscut nu cu unu pe care l-ai intalnit in seara asta. Si foloseste prezervativ.

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Trebuie sa astepte o relatie serioasa. Mai ales daca vrei sa ramai cu o experienta placuta.

| GouDidodino a răspuns:

Bine ar fi sa încerci si o sa-ti dai seama singura daca iti place sau nu

| Mogiojojo a răspuns:

Scuze ca iti spun dar e jalnic sa astepti baiatul ala de treaba care poate nu va veni niciodata. Nu trebuie sa fie nimic 'magic'. Oricum nu va fi. Va fi ceva gen: el fortand incercand sa o faca sa intre, ea: ma doare *** de mor. Daca as fi in locul ei as face la fel.

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Salut!

Parerea mea este ca nimeni EVER nu ar trebui sa isi piardă virginitatea pe o aventură de o noapte. Trebuie asteptat momentul si mai ales băiatul potrivit. Daca nu se intampla asta, vei regreta pe viitor. Prima dată trebuie sa fie magică, sa însemne ceva, nu sa te oferi lu Cristi de pe scara blocului.

Acum daca tu vorbesti in general, eu personal nu sunt adeptul aventurilor de o noapte. Sunt de parere ca ar trebui sa însemne ceva, însă este alegerea ta. Cand vei dori insa relatie pe termen lung, sunt unii baieti care vad chestiile astea. Cu cati ai fost. Eu personal m-as gândi de 100 de ori inainte sa incep o relație cu cineva care își tot ocupa timpul cu aventuri de o noapte pentru ca lupul își schimbă pielea da năravu ba. Nu cred ca as putea avea destulă încredere intr-o fata ca asta. In plus, mereu în pat o sa fiu cu gândul că cineva a fost mult mai bun ca mine si ca nu o satisfac.

Ma rog acum tu faci cum crezi. Sunt sigur insa ca nu sunt singurul cu parerea asta.

happy

| mihai69 a răspuns (pentru Bratu_Andrew_2000):

„In plus, mereu în pat o sa fiu cu gândul că cineva a fost mult mai bun ca mine si ca nu o satisfac..."
===
Sincer, eu am avut mereu senzația că „mă bucur că am apucat s-o fac mai fericită decât restul rataților care au mai trecut pe aici!"
Pe bune! rolling on the floor

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns (pentru mihai69):

Ma, tu stii ce poti in pat, eu stiu ce pot. Raman la ce am spus. happy

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Ei uite ca suntem si noi de acord la ceva in sfarsit. happy
Nu as spune-o chiar in felul asta, însă nu sunt nici eu de acord cu chestiile astea.

| Carinaaaaaaaaa a răspuns:

E ceva diferit în a-ti pierde virginitatea cu un străin, iar alta e cu omul pentru care ai sentimente. Vei ramane cu o experienta frumoasa stiind ca te-ai dăruit celui pe care îl iubești, si va fi unic. Dar e alegerea ta ce vrei sa faci cu corpul tău.

| Sindbad a răspuns:

Intrebarea este alta: cum este mai fericita (si sanatoasa inclusiv) o fata, promiscua sau serioasa? Raspunsul aici il determina direct pe cel la intrebarea pusa de tine.