| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre inceperea vietii sexuale la 16 ani? implinesc intr o luna 16 si avand iubit si o relatie serioasa m am gandit sa facem acest pas, m a asteptat mult deci am incredere in el, funda! multumesc

26 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa-l intrebi pe tatal tau...ce parere are despre a-ti incepe viata sexuala la 16 ani?

| Ezeru a răspuns (pentru wildthing):

Nu ca am ceva cu asta, dar gandeste-te la reactia unui parinte afland asta de la fata lui. Este decizia ta, dar cel mai bine ar fi sa te gandesti inainte sa nu faci asta obligata sau din alte motive.

| wildthing a răspuns (pentru Ezeru):

Evident ca reactia unui parinte va fi dezaprobatoare, poate chiar violenta, la o asemenea veste...dar de ce crezi ca se intampla asta? Crezi ca acel parinte e tampit? Nu cumva, el avand o experienta de viata si luand in considerare faptul ca isi iubeste copilul, dezaproba inceperea vietii sexuale din motive intemeiate si spre binele acelei fete cu gargauni in cap?

| Ezeru a răspuns (pentru wildthing):

Relativ adevarat, dar ar trebui sa te gandesti ca fiecare are dreptul de a alege si de asemenea fiecare raspunde pentru faptele lui. Nu trebuie sa fie obligata ci trebuie sa ia o decizie pentru care sa isi asume consecintele (bune sau rele). Normal ar fi sa nu faci asta si sa astepti pana la 18 ani. Pe perioada asta vei vedea si daca merita sau nu, dar cel mai bine aduni informatiile date de noi si iti faci o concluzie. Peurma vei fi capabila sa iei o deciziewinking

| Artemisia a răspuns:

Degeaba te-a asteptat, tu ai impresia ca el te iubeste dar de fapt vrea doar sex, si stiu ca acum nu o sa ma crezi dar asa e. La 16 ani nu ai o relatie serioasa, mai bine nu ai face acest pas daca nu vrei sa ai regrete mai incolo. Asteapta-ti acel The One al tau, nu te arunca in pat cu oricine, faci o mare greseala. Pune-l la incercare pe prietenul tau, sa vezi ce o sa faca daca nu ii oferi asa ceva, iar raspunsul te va cam surprinde.

| livethewayyouwant a răspuns (pentru Artemisia):

Cum am spus, el nu ma forteaza, am mai avut discutia aceasta cand am implinit un an si mi a zis ca pot sa imi iau tot timpul din lume, el are 17 ani, stiu ca ma iubeste si nu vrea doar sex, am foarte multa incredere in el si simt ca ar trebui sa fac asta cu el, nu este un oricine, este iubitul meu cu care sunt impreuna de un an si 4 luni care ma iubeste si pe care il iubesc, problema este cum am mai spus cancerul ce poate aparea in zona genitala doar ca doresc mai multe informatii legate de aceasta problema.

| Hakuouki a răspuns (pentru livethewayyouwant):

Auzi, vad ca vrei neaparat sa faci sex...atunci la ce ai mai intrebat daca ti neaparat sa ne cotnrazici pe toti si sa-ti sustii cauza, sunt sigur ca la scoala nu ai atatea argumente, mergi si sari in p..atul lui daca asta iti doresti. Dar sa nu te astepti sa nu iti zic "ti-am spus noi" cand te lasa si aici spun lasa ori gravida, ori singura.

| DeeaMarry a răspuns:

Orice om intreg la minte iti va spune ca faci o mare greseala. Poate ca te simti pregatita psihic (desi ma indoiesc ca esti!), dar fizic sigur nu esti pregatita.
Faptul ca riscul de a face cancer de col uterin va creste considerabil (pentru ca inca nu ai 18 ani, varsta la care organele tale reproducatoare vor fi dezvoltate complet) ar trebui sa constituie un motiv serios pentru care sa renunti la ideea de a face sex, cel putin in urmatorii 2 ani.
Ar mai fi multe alte motive serioase, insa in mod evident nu o sa le iei in seama.
Daca ti se pare atat de normal sa iti incepi viata sexuala la aceasta varsta, de ce nu te consulti cu mama ta?

| RAY a răspuns:

Eu nu cred in relati serioase la 16 ani serios, biologic esti pregatita dar pshiologic nu cred, vei ramane cu traume, vei regreta in viitor, faci ce vrei

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ar TREBUI să mai AŞTEPŢI vreo 2 ani!

Dacă îţi începi acum viaţa sexuală, evident că RISCURILE sunt mult mai MARI!

Principala cauză a CANCERULUI de col uterin este "debutul precoce al vieții sexuale" - vezi detalii la linkul :
http://ro.wikipedia.org/wiki/Cancer_de_col_uterin

http://www.sfatulmedicului.ro/......evreme_750

http://www.csid.ro/health/cancerul-de-col-uterin-2780272/

http://www.ginecologie.ro/......fault.aspx

Viaţa sexuală TREBUIE începută DUPĂ 18 anişori!

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.tpu.ro/......mai-mul-i/

Toate cele bune.

| neutrino a răspuns:

Geniala idee, tinand seama ca te-ai gandit mult timp. Greseli se pot face mereu, indiferent de varsta si sex, indiferent de intelectul fiecaruia dintre noi, dar eu iti spun ca nu-i mare branza sa devii femeie la 16 ani, nici cu, si nici fara stiinta familiei, tinand seama ca tu esti inca o copila. Sa nu uiti minimum de reguli: nu trebuie sa ai niciodata incredere in partenerul de sex si nici in cel mic, care, de obicei, este mult mai istet si inteligent decat voi doi, motiv pentru care, sexul se face mereu protejat cu prezervativ. Si inca un lucru: sexul il faci atunci cand doresti tu, nu ascunsa dupa perdeaua ca, vezi Doamne, asa vrea baiatul. Dupa sex, este bine sa faci un dus rece si sa te trezesti la realitate, nu trebuie ai pretentii ciudate, cum ar fi, de exemplu, ca baiatul sa stea mai mult timp langa tine. El este un vanator, mereu va pleca dupa alte noi trofee, proaspete sau nu.

| livethewayyouwant a răspuns (pentru neutrino):

Si stii ceva legat de problemele care ar putea aparea? cancerul de col uterni?

| neutrino a răspuns (pentru livethewayyouwant):

Cancerul uterin il poti evita prin sex oral, tinand seama si de ultima ta intrebare.

| ywar a răspuns:

16 ani, o relatie serioasa?
Voi va auziti ce vorbiti? Ce inseamna ca aveti o relatie serioasa? Iti da toate bomboanele de ciocolata tie? Hai sa fim seriosi! Nu stiu de ce dar aceasta graba a voastra ma face sa cred ca generatia noua vrea sa fi precoce din teribilism si dintr-o graba nebuna, nebuna ca un galop.

| Alcyon a răspuns:

1. Esti cam micuta pentru asta. Daca vrei neaparat s-o faci, luati-o treptat. Daca treceti direct la subiect, s-ar putea sa ai o maare dezamagire. Femeile ajung greu la orgasm prin contact sexual vaginal. Daca n-ai experienta si nu stii ce si cum iti place, n-o sa simti mare lucru. Nu e ca atunci cand te masturbezi si ajungi la orgasm in doua minute.
2. Sexul inseamna o grija in plus. Vei fi expusa la afectiuni de care acum nici n-ai habar. Chiar daca partenerul n-are nimic, o femeie care nu mai e virgina, este expusa la tot soiul de infectii vaginale.
3. Vizitele la ginecolog devin OBLIGATORII. Exista boli pe care nici nu stii ca le ai, fiindca n-au niciun fel de simptome.
4. Protejeaza-te la fiecare act sexual (cel mai bine e sa folosesti doua metode in paralel: ex, prezervativ + metoda coitului intrerupt si/sau metoda calendarului). Prezervativul e sfant fiindca nu te protejeaza doar de sarcina, ci si de infectii vaginale. Sperma ajunsa in vagin, e un factor favorizant al infectiei cu candida.
5. Nu te astepta ca relatia sa dureze "forever". Te va scuti de o dezamagire.
6. Trebuie sa te gandesti ce vei face in cazul unui "accident". Nicio metoda nu e 100% sigura, prin urmare exista posibilitatea sa ramai insarcinata.

| Danysan a răspuns:

In primul rand ii detest pe cei care incep sau mai bine zis pe cele care sunt adeptele vb daca ma Iubeste ma asteapta.Nu exista asa ceva. Daca e sa se intample se intampla.E cel mai gresit sa programezi asta sau sa te orientezi dupa lucruri de genu-sunt prea ica la 16 ani-si te asigur ca nu esti, altele o fac de la 14 ani sau ca imi e frica de Mama.Pai ce stie Maica-ta ca ai facut tu sex? Bun te duce la ginecolog si ce a rezolvat ca se poate intampla si fara sa o faci.Am cunoscut fete care se dezverginasera singure pentru ca se Masturbasera excesiv.Eu spun ca daca va Iubiti si simti ca e o.relatie serioasa fa-o.Asculta la mine ca daca te-a asteptat pana acum merita si el macar atata lucru. Daca va Iubiti incercati fratilor ca nu se moare din facut Dragoste.O seara placuta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu zic ca e in regula, avand in vedere ca ai avut o relatie serioasa, desi nu ar strica sa ma iastepti putin sa ti se ma imaturizeze corpul putin.

| Hakuouki a răspuns:

Adevarul este ca sunteti maturi, aveti o relatie de 2-3 ani, locuiti impreuna, va iubiti, asta inseamna tanara domnisoara o relatie serioasa, dar ma indoiesc, nu ai simtit nici iubirea (nu ma contrazice, ca stiu ce spun, astea sunt pasiuni adolescentine si drame copiate din telenovele), este cam devreme sa iti incepi viata sexuala, dar banuiesc ca daca vei vrea vei sari in p.at si fara acordul nostru si daca te-a asteptat 2-3 luni, nu inseamna ca te-a asteptat mult. Faci ce vrei, eu ti-am raspuns doar ca e cam devreme.

| livethewayyouwant a răspuns (pentru Hakuouki):

M a asteptat un an si cateva luni, el nu ma forteaza sau ceva doar ca simt ca sunt pregatita phishic si vreau sa o fac cu el

| Blamely a răspuns:

Dacă ești fată, nu-i tocmai indicat.

Răspuns utilizator avertizat
| Ezeru a răspuns:

Un baiat care te asteapta este un baiat care meritawinking Nu trebuia sa te grabesti cu decizia aceasta, dar fii sigura ca nimeni in afara de tine nu poate raspunde la aceasta intrebare. Gandeste-te bine la asta. Vezi mai multe pareri, dar ai grija ca decizia sa fie a ta.

Răspuns utilizator avertizat
| BornToBeLoved a răspuns:

Ai si tu o varsta... Fa-o repede ca nu mai ai cand... Aaaaauuuu! Ce "coptii" avem!

| sokey a răspuns:

Faci ce crezi ca e mai bine pentru tine si pentru viata ta. Si in plus, protejeaza-te.

| selfieimage a răspuns:

Clar nu! Motive care sa justifice alegerea mea:
1. Ai 16 ani, esti in pragul copilariei, bucura-te de ea, nu fi naiva.
2. Tu, la 16 ani nu stii ce e aia dragoste, crezi ca stii, insa o confunzi cu placerea, atractia.
3.Nu ai o relatie serioasa la 16 ani, poate asa ti-a dat de inteles parteneru, pentru ca te vede ca pe un trofeu bine-meritat de care sa se foloseasca si o sa-l arunce.
4. Daca, printr-o coincidenta/greseala, va afla o vecina/amica/ruda, iti dai seama ce umilinta vor suporta parintii tai, si ce pedeapsa vei avea tu de suportat?
5. Baietii vorbesc intre ei, si nu numai ca vor sti tot baietii toate detaliile, insa va sti toata scoala.
6. Ai idee cate boli cu transmitere sexuala sunt?
Si as putea continua, dar ma doare mana de la atata scris, asa ca fa bine si vezi-ti de scoala, baietii nu dispar, ai timp de ei cand vei fi mai mare.winking