| Aliiiiiina7890 a întrebat:

Poate părea ciudată intrebarea, dar... Ce părere aveți de începerea vieții sexuale a unei fete in cadrul unei relații de tipul "fwb" sau chiar o singură aventura de-o noapte? Ar putea fi o experiență ok sau ar fi mai bine să aștepte să fie într-o relație serioasă?
Aștept cât mai multe păreri și rog seriozitate! Mulțumesc!

67 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Mie imi pare irelevant, relevant este ce crezi si simti tu.

Raspunsurile aici o sa le primesti in functie de varsta si nivelul de religiozitate al respondentilor dar in realitate nimeni nu iti poate spune care este alegerea corecta, pe aia doar tu o poti gasi.

Daca esti religioasa si conservatoare astepta pana ai o relatie stabila/nunta. Daca nu, ai toate alegerile in fata, pote fi Tinder, fwb, ons. orice crede sufletelul tau ca vrea.

| mihai69 a răspuns:

Fwb implică o doză bună de cunoaștere și intimitate deja.
One night stand - aia e cu totul altceva, și există riscul să:
- dai peste un bou care nu știe ce și cum să facă și te „dereglează" definitiv sau măcar pentru o perioadă lungă;
- iei o BTS, neavând nicio informație despre starea de sănătate a partenerului.
- îți lase un gust amar, fiind ceva pur „animalic", strict carnal, fără niciun fel de sentiment - și se știe că la femei, cel mai erogen organ e creierul...
Tragi și singură concluziile, sper.

| ywar a răspuns:

Nu vrei sa ti-o incepi cu mine? Am 17 ani si stiu sa dau bine unde trebuie. Fetele sunt multumite.

| mgtow a răspuns:

Nu conteaza cand incepe si cu cine

| Hammurabi a răspuns:

Sorry, dar după tot ce ai scris Plato, nu mai pot să adaug absolut nimic.
Dimpotrivă, cred că îmi vreau virginitatea înapoi.

| Hammurabi a răspuns:

"Friend with benefits" nu e un străin.

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Salut!

Parerea mea este ca nimeni EVER nu ar trebui sa isi piardă virginitatea pe o aventură de o noapte. Trebuie asteptat momentul si mai ales băiatul potrivit. Daca nu se intampla asta, vei regreta pe viitor. Prima dată trebuie sa fie magică, sa însemne ceva, nu sa te oferi lu Cristi de pe scara blocului.

Acum daca tu vorbesti in general, eu personal nu sunt adeptul aventurilor de o noapte. Sunt de parere ca ar trebui sa însemne ceva, însă este alegerea ta. Cand vei dori insa relatie pe termen lung, sunt unii baieti care vad chestiile astea. Cu cati ai fost. Eu personal m-as gândi de 100 de ori inainte sa incep o relație cu cineva care își tot ocupa timpul cu aventuri de o noapte pentru ca lupul își schimbă pielea da năravu ba. Nu cred ca as putea avea destulă încredere intr-o fata ca asta. In plus, mereu în pat o sa fiu cu gândul că cineva a fost mult mai bun ca mine si ca nu o satisfac.

Ma rog acum tu faci cum crezi. Sunt sigur insa ca nu sunt singurul cu parerea asta.

happy

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Ei uite ca suntem si noi de acord la ceva in sfarsit. happy
Nu as spune-o chiar in felul asta, însă nu sunt nici eu de acord cu chestiile astea.

| RAY a răspuns:

Daca vrei sa fi doar un obiect sexual pentru barbati e treaba ta, eu daca as fi femeie nu as accepta asa ceva niciodata

| Plato a răspuns (pentru Hammurabi):

Am scris clar ca in lipsa iubirii si relatiei veridice, e desfrau si doar o curva jalnica ar fi in stare.
E dezgustator.

| RAY a răspuns (pentru Hammurabi):

"Friend with benefits"
este subjugarea sexului feminim si misogismul masculin care vede doar sex in sexul feminim, niste porci

| Sindbad a răspuns:

Intrebarea este alta: cum este mai fericita (si sanatoasa inclusiv) o fata, promiscua sau serioasa? Raspunsul aici il determina direct pe cel la intrebarea pusa de tine.

| Carinaaaaaaaaa a răspuns:

E ceva diferit în a-ti pierde virginitatea cu un străin, iar alta e cu omul pentru care ai sentimente. Vei ramane cu o experienta frumoasa stiind ca te-ai dăruit celui pe care îl iubești, si va fi unic. Dar e alegerea ta ce vrei sa faci cu corpul tău.

| sofisis a răspuns:

Parerea mea e sa astepte un moment in care si tine la o persoana. Daca face sex de dragul de a face de la prima experienta, e nasol si risca inclusiv o trauma.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O relatie serioasa nu garanteaza absolut nimic putine relatii se formeaza din prima si dureaza o viata.nu are rost sa te pui intr-o relatie pentru cineva care nu il iubesti doar pentru ca societatea te catalogeaza ca fiind curva.
Fiecare persoana trebuie sa treaca printr-o perioada a vietii Mai ales când este tânãr/tânãrã cu aventuri prietenii cu beneficii pentru a fii sigur/sigurã sa fie fidel/fidela pe viitor. Sunt o gramada de persoane care isi incep viata sexuala in cadrul unei relatii dar la un moment dat simt dorinta sa mai umble si cu alti parteneri/partenere.

De aia zic nu-ti garanteaza nimic asteptatul, poate chiar inrautateste lucrurile.
Ca experienta, trebuie doar sa-ti alegi un baiat Ok. Care sa te marcheze pozitiv, pentru ca pe viitor sa fii atrasa de acest fel, ar trebui sa ai ca model pe tatãl tau(nu ca aspect, ci personalitate, care se aseamana).
Nu conteazã, fwb as zice. Aventura Nu prea.

| Endoryus a răspuns:

Ca iubit stiu sigur ca sunt destui cretini pe planeta care sa isi bata capul cu o virgina. Dar cine e absolut retardat mintal sa isi bata capul cu o virgina, la o aventura? Doamne fereste-ne!

| Plato a răspuns (pentru Endoryus):

Nu toti suntem asa destepti incat sa luam toalete publice pentru ca alea ne definesc masculinitatea.
Noi astia cretini si principiile noastre...

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce nu ai inclus si situatia in care are o relatie cu cineva pe care chiar il iubeste?
Adica fiecare persoana trebuie macar o data sa fie curva jalnica, toaleta publica infecta? Ma indoiesc.

| Endoryus a răspuns (pentru Plato):

Scuteste-ma cu subiectul asta.

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Nu man.
E subjugarea sexului masculin de către femelele care văd bărbatul ca pe un obiect sexual (vibrator, sex machine, etc.) cu care își satisfac plăcerile.

Acum pe bune.
Prietenia cu beneficii presupune că ambii parteneri beneficiază de acest lucru, altfel n-ar avea sens nici măcar denumirea.

| Plato a răspuns (pentru Endoryus):

Pai nu am cum sa te scutesc, ca sunt si eu printre cretinii aia.
Vad ca "intelijentii" se leaga doar de canioane, iar femeile pure sunt pentru "cretini".

| RAY a răspuns (pentru Hammurabi):

Daca amandoi sunt de acord cu asta, daca el o minte ca vrea relatie dar o foloseste e un porc, obsedat sexual, chiar si asa femeile care fac asta sunt vazute ca obiecte sexuale

| Endoryus a răspuns (pentru Plato):

E problema mea ca te simti? Sau ca tu esti asa? daca eu zic "blondele sunt proaste", e clar ca doar alea care se simt se baga in seama. Pe cine duce capul, evita postul. E atat de simplu. Sa ma scutesti tu pe mine cu femeile "pure". Nici nu vreau sa incep subiectul ca o sa iti scoti ochii din cap cu lingurita.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai si tu dreptate, dar apoi oare devi fidel?

| Hammurabi a răspuns (pentru Plato):

Înțeleg ce spui.
Dar nu toată lumea consideră că a face sex trebuie să fie neapărat "ceva extrem de solemn și intr-un cadru sacru, pentru ca sexul e desăvârșirea iubirii"
Oamenii normali mai fac sex și de plăcere (cam 73%) și nu cu necunoscuți. Cu prieteni/prietene. (nu vorbesc aici de adulter, înșelat sau alte chestii d-astea)
Acum dacă tu consideri 73% din populația feminină ca fiind curve jalnice, nu te împiedică nimeni. La fel cum nici pe alții nu-i împiedică nimeni să considere că ai o viață mult prea tristă cu ideile astea.
Fiecare consideră cum vrea.
Asta-i frumusețea.

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Nu vorbim de același lucru.
În prietenia cu beneficii nimeni nu vrea relație și nimeni nu minte despre așa ceva.
Ce să-ți fac dacă vorbești despre lucruri pe care nu le cunoști? Tu doar teoretizezi.

| RAY a răspuns (pentru Hammurabi):

Man ti am dat doua exemplu,ce e moral si imoral legat de aceste lucruri,stiu ce inseamna,eu personal sunt contra asa ceva, de ce? oameni sunt fiinte emotionale, exista riscul ca ea sa se indragosteasca sau invers, asta duce la promovarea curviei, pe viitor a lipsei fidelitati intre aceste persoane, este un subiect delicat

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Îți spun în continuare că doar teoretizezi.
Am practicat așa ceva și nu s-a îndrăgostit nimeni, n-a subjugat nimeni pe nimeni, n-a suferit nimeni, nu s-a îmbolnăvit nimeni de lipsă de fidelitate, etc.
Nu mai vorbi despre ce nu știi, sau știi doar treoretic. Pentru că nu e cum crezi tu.
Când nu ești căsătorit sau într-o relație, ești un om liber. Dacă faci sex cu o prietenă din copilărie de exemplu, care și ea e liberă la rândul ei, nu te transformă în curvar decât dacă cel care îți spune asta e îngust la minte sau habotnic religios.

| Plato a răspuns (pentru Hammurabi):

Pai degeaba nu considera, ca tot asa e. Daca eu consider ca e ok sa furi, nu inseamna ca nu voi fi pedepsit, pentru ca tot rau e, indiferent de o parere personala.
Sexul nu e o chestie intre prieteni. Cu prietenii bei o bere, nu faci sex.

Da, chiar as vrea sa vad o toaleta publica spunandu-mi ca sunt trist.

| Plato a răspuns (pentru Endoryus):

Voiam doar o explicatie, dar daca nu esti capabil e ok.