| XxBlueRosexX a întrebat:

pot ramane insarcinata daca iubitul ejaculeaza in mine, iar eu sunt in ultima zi de mestruatie? Ce posibilitati sunt?

4 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Normal

| corbulalbrosu a răspuns:

Teoretic nu poti ramane insarcinata, decat doar in cazul unui ciclu menstrual foarte scurt de 22-23 de zile sau a unui ciclu extrem de neregulat. Insa in cazul unui ciclu menstrual normal de 27-29 de zile in perioada primelor 9-10 zile ale ciclului (inclusiv si zilele de menstruatie), probabilitatea de formare a unei sarcini este mai mica de 5% chiar si in cazul in care sexul este neprotejat si sperma este ejaculata voit/intentionat in vagin de fiecare data. In concluzie, daca ciclul menstrual are o lungime de peste 27 de zile, atunci in primele 9-10 zile (incepand cu prima zi de menstruatie) chiar daca sexul se termina cu ejacularea spermei in vagin posibilitatea de a se forma/naste o sarcini este de 3-5% iar daca sperma nu ajunge in vagin atunci scade la 1-3%. Teoretic este IMPOSIBILA formarea unei sarcini in cazul prezentat in aceasta situatie daca ciclul menstrual este mai lung de 23-24 de zile. Multa sanatate!

| corbulalbrosu a răspuns:

Am mai specificat si alta data ca ar trebui sa intelegeti ca nu are absolut nicio valoare "precizarea" ca sexul a avut loc in a "n"-a zi IN TIMPUL sau DUPA terminarea menstruatiei, fiindca se stie ca numarul zilelor de sangerare poate sa difere foarte mult de la o femeie la alta, astfel ca menstruatia poate dura de la 2-4 zile la 7-8 zile, iar uneori chiar si mai multe zile. In consecinta pentru a se putea da un raspuns cert, corect, este necesar ca intotdeauna sa fie precizata in a cata zi a ciclului a menstrual a fost intretinut contactul sexual, numararea facandu-se cu incepere din prima zi de menstruatie. De asemenea la fel de importanta este precizarea privind tipul CICLULUI MENSTRUAL adica daca este unul de tip REGULAT sau NEREGULAT si la fel de important de precizat este si ce lungime are ciclul ca numar de zile. In cazul tau daca se considera ca ciclurile tale anterioare au fost mereu mai lungi de 25 de zile si de asemenea ca menstruatia are mereu o durata medie de 3-5 zile, atunci intr-o asemenea situatie (presupunand ca) sexul fiind intretinut in a 5-a zi a ciclului si datorita si faptului ca a ajuns sperma in vagin, rezulta ca exista o PROBABILITATEA chiar daca este mica de a se forma de 3-5%, fiindca nu se poate elimina complet posibilitatea de a apare o dereglare hormonala. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

In situatia prezentata de tine nu poti ramane gravida.