| Nicole_2397 a întrebat:

Astazi a fost ultima zi din menstruatie. Daca maine fac dragoste cu iubitul meu neprotejat si nu ejaculeaza in mine pot sa raman insarcinata? (Nu se pune problema de boli!)

Răspuns Câştigător
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

P1nk,
Poate rămâne şi dacă nu ejaculează, din cauza lichidului pre-ejaculator. Se numeşte metoda coitului întrerupt, şi nu sfătuiesc pe nimeni să o încerce. Baftă!

pa, pa.

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, in functie de cate zile a durata menstruatie, riscul este intre 4 si 10%.

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Bună. Nu folosi metoda calendarului! Nu risca! Atât îţi spun.
Baftă!

pa, pa.

Răspuns utilizator avertizat
| p1nk a răspuns:

Daca nu ejaculeaza nu ai cum sa ramai clar.

| blackangel72 a răspuns:

Buna tuturor,

Citesc intrebarile cu legatura sexuala si raspunsurile lor, si ma minunez deoarece multe dintre raspunsuri sunt doar presupuneri, nu au nici o logica (nu mai spun ca multe sunt date de femei – fete/doamne).
Eu sunt baiat, si de cand am inceput viata sexuala am incercat sa citesc tot ce tine de acest subiect (asta in limita posibilitatilor mele, a materiilor scolare precum si a materialelor din biblioteca – se intampla pe vremea lui Nea Nicu). Din tot ce am citit (si dupa Revolutie – eram in clasa a XII-a) am aflat (si m-am ghidat) ca, la femei, ciclul menstrual - perioada intre menstruatii (ciclu menstrual normal dureaza de la 21 - 35 de zile, cel mai frecvent fiind intre 25-30 de zile.) se imparte astfel:
- Perioada I - primele ~10 zile dupa menstruatie - nu se ramane insarcinata, deoarece membrana uterului trebuie sa se regenereze;
- Perioada II - urmatoarele ~ 10 zile (adica 10 – 20 de zile) – este perioada optima pentru sarcina, este perioada de ovulatie (Uterul este pregatit pentru o posibila sarcina, iar invelisul sau membranos devine gros si moale);
- Perioada III - aproximativ 10 zile inainte de menstruatie nu se ramane insarcinata (Organismul realizeaza ca in uter nu creste nici un fat – ovulul nu a fost fertilizat de sperma unui barbat, aceasta membrana si ovulul sunt expulzate din corp prin vagin).

Obs.
Riscul pentru ca o femeie sa ramana insarcinata este mai mare in ziua ovulatiei si in cele 5 zile de dinaintea ei.

| simona_1560 a răspuns:

Folosesti vre'o metoda contraceptiva? ma refer la inel vaginal, anticoncepionale, plasture etc...sau te bazezi doar pe intuitie?

| simona_1560 a răspuns:

Are cum sa ramana din moment ce nu se protejeaza in nici un fel. e mai bine sa nu mearga pe metoda " nu ejaculeaza in mine.nu raman" dar acum ramane la decizia fiecaruia happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci v-ati apucat sa faceti dragoste fara sa stiti reguli elementare foarte rau documentativa foarte bine sa nu va treziti cu neplaceri daca nu ejaculeaxa in tine poti ramane insarcinata pentru ca in timpul actului secsual sunt scurgeri de sparma fara voie daca e ultima zi de menstruatie nu ramai dar nu te baza sau nu continua asa

| Nicole_2397 explică:

Va multumesc pentru raspunsuri. Sunt informata despre acest lucru. Pana acum ne-am protejat mereu cu prezervativ.
@Simona, nu folosesc anticonceptionale, inel, plasture, etc, ci mereu ne-am protejat doar cu prezervativ.