| RedMoon20 a întrebat:

Povestea este putin mai lunga.
Sunt intr-o relatie de aproape 1 an.Inceputul nu a fost atat de roz insa cu timpul, sentimentele au devenit din ce in ce mai puternice.
Problemele si reticenta au aparut inca de la primele intalniri deoarece el imi vorbea foarte des de fosta lui, o lauda si imi spunea ce relatie minunata a avut cu ea, mi-o dadea ca exemplu,etc.
In acelasi timp mi-a spus si ca inca mai tine legatura cu ea doar ca sunt amici.
Ideea asta nu mi-a suras,tocmai de asta am fost reticenta in a avea o relatie cu el insa,pana la urma am zis sa pun paranoia la o parte si sa incerc ceva cu el.
Zis si facut,primele luni insa eram departe unul de celalalt,el in alt oras iar eu in alt oras.
In acea perioada am avut un sentiment neplacut, afland mai tarziu ca acele ganduri ce le aveam, chiar s-au intamplat.
Dupa ce am ajuns sa locuim in acelasi oras (dupa 3 luni), am descoperit ca el in tot acel timp vorbea cu fosta lui si-i cerea poze nud si purtau discutii ce clar nu le porti cu un "amic" si mai mult decat atat, s-au si intalnit si au mers la un festival de muzica impreuna.
Am vazut chiar si screenshot-uri trimise ei, cu conversatiile noastre (ale mele cu el).
Bineinteles ca i-am spus toate aceste lucruri si mi-a spus ca motivul lui a fost faptul ca in cele 3 luni de zile am fost rece si distanta cu el.A blocat-o pe fosta lui pe toate retelele de socializare si intr-un final l-am iertat.(mentionez si faptul ca noi nu prea ne-am intalnit in acele 3 luni de zile).
Problema este ca...nu pot sa am incredere in el,cu toate ca nu am mai vazut nimic ce sa-mi dea de banuit,efectiv nu pot sa am incredere in el si constant simt nevoia sa-l verific.
Constant ma uit pe profilul lui sa vad daca nu o are din nou la prieteni (fosta lui mi-a dat block dupa ce el a scos-o de peste tot), sunt paranoica chiar si atunci cand il suna un numar pe care nu-l are la contacte si oarecum simt o gelozie inexplicabila fata de ea...
Nu ma simt linistita si chiar nu stiu ce sa fac... daca pot sa continui relatia asta asa sau cum as putea scapa de paranoia si de "prezenta fantomatica" a fostei.
Am ajuns sa ma compar constant cu ea, sa am ganduri ca poate nu-s suficient de "buna" ca ea, etc...
Partenerul meu nici nu mai vrea sa auda de acest subiect desi e constient de paranoia mea si lipsa de incredere.Asa ca nu prea am ce conversatie sa port cu el...
Ce as putea face?

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

N-are rost sa continui din moment ce te-a dezamagit si nu mai poti avea incredere in el, asa o sa fie mereu, o sa traiesti permanet cu teama asta.

| Violleta2022 a răspuns:

Relatia asta a pornit cu stangul si daca nu a existat dragoste de ambele parti atunci, nu va exista niciodata.
Se pare ca baiatul este inca interesat de fosta iubita si nu poate renunta la ea, indiferent cat se ascunde acum si cat pretinde ca relatia aia este terminata.
Nu a procedat corect niciodata fata de tine, denotand ca nu are de fapt sentimente serioase si puternice pentru tine.
Cum nu poti fii tot timpul suspicoasa si sigura pe el, cred ca-i corect sa opriti relatia asta acum, ca sa nu pierdeti timpul inutil.
O asemenea relatie, unde increderea este deja zdruncinata, nu se mai poate restabili complet, uramand mai devreme sau mai tarziu, sa se rupa definitiv.

| Emma30555 a răspuns:

Cea mai mare gresesla e sa ii tot pomenesti de fosta.in felul asta tu o tot aduci intre voi si ii amintesti si lui de ea. E posibil ca el sa fi incheiat capitolul definitiv dupa ce voi v ati apropiat. Daca tot l ai iertat inchide subiectul si traieste ti viata, bucura te de viata nu te mai conpara cu ea. De ce sa fie ea mai buna ca tine, tie ti e teama sa nu o considere el mai buna. Scoate ti asta din cap, esti mai buna ca ea tu esti prezentul. El trebuie sa te faca sa simti asta. Tu trebuie sa analizezi cum e relatia ta cu el dupa ce ai decis sa il ierti, cum se comporta cum iti vorbeste

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te-a tradat. Paraseste-l si uita-l. Cauta-ti pe altul.