| GogosikaInfuriata a întrebat:

M-am despartit acum 3 luni jumate de fostul meu pr. Timp de doua luni el a vb cu o fata, erau oarecum impreuna, ieseau la suc, mergeau la chefuri, plimbari, iesiri cu prietenii ei, se vizitau acasa si cam atat. Ne-am desp.pe data de 16 feb 2010, iar pe 1 Martie m-a sunat sa ne intalnim ca vrea sa-mi dea un martisor. Ne-am intalnit, am mai vb 2 ore intr-un parc, ma tot intreba daca vreau sa-mi fac alta relatie, eu i-am zis ca nu vreau momentan nimic cu nimeni las toate sa vina de la sine. Eu cand l-am intrebat despre o posibila relatie el mi-a zis ca ar incerca de singuratate, sa aiba cu cine vorbi si petrece timpul liber, si n-ar incerca pentru stie ca nu poate sa iubeasca, si cel mai probabil si-ar bate joc si nu vrea asta. Bun!

Dupa asta timp de doua luni nu am mai vb decat de cateva ori pe mess, nu ne-am intalnit. Dupa doua luni tipa cu care el a vorbit i-a spus ca ea de fapt nu vrea nicio relatie, ca vrea sa fie singura. Fostul meu prieten, auzind asta, a ramas f uimit, nu i-a venit sa creada i-a spus un "ceeeee? :O" si dupa aia i-a zis sa faca bine sa stearga nr lui din agenda ei, si sa nu indrazneasca sa-l mai sune vreodata. Eu cred ca tipa a decis sa faca pasul asta, din cauza ca odata a incercat sa ma vorbeasca de rau in fata lui, iar el nu a lasat-o si a tipat la ea i-a spus sa taca din gura ca ea nu are niciun drept sa ma judece, eventual sa se judece pe ea pentru greselile care le face, si mai ales pentru ca nu ma cunoaste si nu stie ce-a fost intre noi si ce relatie am avut.

In fine, au rupt relatia dupa doua luni, iar dupa ce s-au desp. a inceput sa ma caute din nou din diferite motive, sa merg pe la el sa mai vorbim, ma suna cand avea probleme, cand ii era rau, si mergeam la el si mai vorbeam. A incercat de fiecare data sa obtina un lucru de la mine, mizand pe faptul ca inca il iubesc si i-l voi da (dar nu i l-am dat). Mi-a recunoscut apoi ca a incercat acest lucru, si ca a fost un mitocan cu mine.

Dupa o luna ne-am impacat, adica acum 5 zile, dar pot spune cu mana pe inima ca nu a mai fost EL cel care era odata. Si nici eu fericita. Comportamentul lui era mai rece, daca eu il sarutam ma saruta si el, daca nu nu-si mai batea capul. Se vedea pe el ca nu isi mai da asa interes cum il dadea odata. El spune ca poate ne-am grabit, ca poate ne-am ales gresit momentul impacarii, el aflandu-se in mijlocul problemelor si la servici si cu facultatea suntem amandoi in ultimul an in iulie avem licentele, ca e suparat, ingrijorat, si de asta nu poate fi el insusi.

PROBLEMA este ca eu am aflat despre relatia lui dupa ce ne-am impacat, pana atunci nu mi-a zis nimic, inclusiv in data de 1 martie cand ne-am intalnit, el deja vorbea cu alta, era cu alta, nicidecum ca "ar incerca si alta relatie" cum mi-a zis. Si pe mess il intrebam de multe ori daca are pe cineva, si de fiecare data imi dadea de inteles ca nu. Isi punea statusuri triste imediat dupa ce s-a despartit de aia, si dupa incercarile lui nereusite de a ma "recuceri".

Ieri dimineata cand ne-am intors de la o pensiunei, ma condus pana in fata scarii unde am mai vb jumatate de ora, in care mi-a spus ca de aia nu mi-a zis ca era imlicat intr-o relatie pentru ca el nu a considerat "chestia" ce a avut-o "o relatie", desi se sarutau, ieseau impreuna si se vizitau. Mi-a spus ca desi a fost cu ea tot la mine se gandea si in sufletul lui tot cu mine vroia sa fie, dar ca nu a indraznit sa-mi spuna nimic pentru eu ii zisesem inainte sa ne despartim, ca daca se va ajunge acolo nu ne vom mai impaca niciodata (despartire la initiativa lui, si dupa ce i-am acordat timp de gandire o luna ca sa se gandeasca bine daca vrea sa continuam sau nu). Mi-a mai spus ca l-am ajutat de multe ori, ca ii ridicam moralul asa cum am facut si in astea 5 zile de tentativa de reluare a relatiei, si ca ar fi vrut sa fac asta in continuare dar nu in calitate de amica, ci de iubita.

Ce parere aveti mai merita sa ne acordam o sansa? Stie ca nu mai am incredere in el (el spune ca o sa se recastige increderea), ca vrea sa luam totul de la inceput incetul cu incetul (si ma rog dc asa incet? se presupunea ca ii era dor de mine, ca ma iubea inca. Ptr ce INCET? Ca sa uite fosta relatie?) ba mai mult ma si mintit pentru prima oara in legatura cu o relatie, dc n-ar face-o si a doua oara? Cand l-am intrebat dc nu mi-a spus de la bun inceput ca incepe sa aiba o relatie, mi-a spus ca a fost reticent, si in plus eram despartiti si nu credea ca o sa ii mai acord eu vreo sansa. Apreciez totusi ca mi-a spus cand ne-am impacat, dar parca nu mai are farmec. Sa racit si el mult, el zice ca nu, dar se simte asta, parca nu-si mai da atat interes, abia vorbeste cu mine si asta doar daca-l intreb eu de unele chestii, TE IUBESC ne spuneam zilnic la telefon, acum decat un sec TE-AM PUPAT...

Nu stiu, ce sa fac? Inima vrea, dar creierul nu vrea. Pana acum am ascultat de inima, si am ajuns unde am ajuns, eu cea parasita in 16 februarie, el sa-si faca alta relatie dupa 2 saptamani de despartire, desi spune el ca na considerat-o relatie, ca tot la mine se gandea, si ca de mine ii era dor. Eu am ajuns cred a 5-a roata la caruta pentru ca i-a dat aia cu FLIT, si in plus daca chiar na considerat-o relatie de ce a ramas uimit cand ea i-a spus ca de fapt nu vrea nicio relatie si vrea sa fie singura? Daca chiar nu simtea nimic, nu era afectat. Eu asa gandesc.

VA ROG DIN SUFLET SA MA LUMINATI SI SA-MI SPUNETI PARERILE VOASTRE, DAR VA ROG FARA IRONII SI RAUTATI. CARE AU DE GAND SA-SI BATA JOC MAI BINE SA SE RAZGANDEASCA.

2 răspunsuri:
| Denisa a răspuns:

Scmpa meahappy Parerea mea este ca nu mai are rost. Eu una nu cred ca motivele de genu" sa ne acordam o pauza" pentru ca nu e asa. A vrut sa ma despartiti pentru ca nu i-ai dat ce a vrut si s-a plictisit sa astepte. Fiind cu alta si-a dat seama cat de pretioasa esti si a incercat sa te recucereasca. Din faptul ca acum e rece se vede ca dorinta lui de a fi cu tine nu e foarte puternica. Din ce ai scris am observat ca il iubesti sau macar ca tii la el mult. Cel mai bun lucru pentru tine ar fi sa il parasesti pentru ca e sigur ca sentimentele lui pentru tine nu sunt suficient de puternice odata ce a vrut sa luati o pauza de gandire si a mai fost si cu alta. Eu una nu l-as fi acceptat inapoi niciodata. In finehappy Faci ce vrei dar relatia voastra nu are viitor, sunt sigura:* Cel mai bine ar fi sa nu iti pierzi timpul cu el. Succes:*:*

| laurici03 a răspuns:

Uite nu sunt o experta in de astea dar daca va tot certati si va impacati el va crede ca daca va certati tot va impacati si in plus aia era o relatie eu cred ca inca mai are relatia cu tipa aia asa ca dewsparta-te stiu ca doare dar e cel mai bun lucru.