| Ionuca a întrebat:

Povestea mea e cam trista... Acu doua saptamani m-am despartit de prietenu-meu si saptamana trecuta sambata m-am combinat cu un baiat Mihai. M-am combinat cu el pentru al uita pe fostul. Nu simt nimic pentru Mihai inca, desi el se comporta frumos cu mine. Mie mintea imi este tot la fostul cateodata pentru ca am sta un an jumate cu el si nu pot sa uit asa usor. Acuma as vrea sa ma indragostesc de Mihai prietenul meu dar nu pot. Fostu ma tot suna, imi trimite mesaje dar nu stiu de ce ma mai cauta si ce mai vrea. As vrea sa va intreb pe voi: De ce ma cauta fostul? si... Cum sa fac sa ma indragostesc de Mihai (actualu)?

11 răspunsuri:
| answer a răspuns:

Termina cu rahatul ala de fost ca nu face decat sa iti strice tie ploile si sa stii ca e urat din partea ta sa te folosesti de un alt baiat pentru a uita un jegos ca cel care nu iti da pace, desi, din ce spui tu, el te=-a lasat pe tine! Schimba-ti numarul de telefon, nu-i mai raspunde la mesaje, da-i ognore pe messenger, scoate-l de la prieteni de pe hi5, facebook si evita-l cat poti si doar asa vei scapa de el; altfel nu faci decat sa ii faci jocul; el nu te mai vrea, dar crapa sa vada alt baiat in preajma ta, nu pentru ca e gelos, ci pentru ca l-ai invatat sa te considere proprietatea lui! Incepi si debaraseaza-te de fostul, ca nu te merita si nu te iubeste; Nu uiti pe cineva facand pe altcineva sa sufere, ci uiti doar daca iti doresti cu adevarat! Si nu pune suflet in noua relatie mai mult decat e necesar ca sa va mentina legatura intre voi! Dupa ce va mai trece un timp si dupa ce analizezi situatia iar, atunci poti sa incepi sa pui suflet! Asta e greseala voastra, ca va pierdeti repede mintea cand un baiat stie cum sa va imbarlige! Sper ca mica mea "mustrare" te va ajuta sa iei corecta si inteleapta decizie de a-l uita pe fostul tau prieten! Bafta!

| dincolodevise a răspuns:

Cred ca fostul prieten ar trebui sa-ti raspunda la aceasta intrebare.vb cu el si intreaba-l ce mai vrea.De actualul tau prieten nu poti sa te indragostesti asa usor si nici foarte repede...in plus o sa-l faci sa sufere daca isi va da seama, dar daca u vrei sa ramai langa el, ramai.si cu timpu' poate o sa ajungi sa-l iubesti. ranile pe care fostul ti le-a lasat inca nu s-au vindecat asa ca deocamdata nu ai cum sa te indragostesti de mihai...

| lyrics a răspuns:

Daca tie nu iti place. daca nu simti nimic nu poti sa-ti impui:"Acum ma indragostesc de Mihai"
Probabil ca fostul acum e gelos...ii pare rau...sufera si lucruri asemanatoare si te vrea inapoi.
Daca nu merita lasa-l.
Si poate ar fi bine sa clarifici si cu Mihai pentru ca te folosesti de el si baiatul poate chiar tine la tine

| lyrics a răspuns:

Pai inseamna ca relatia cu fostul' nu avea cam niciun viitor.
Vezi cum e cu Mihai dar fara sa il folosesti.
Si nu te indragostesti de o persoana neaparat daca e f frumoasa

| louise a răspuns:

Pai daca imi spuneai de ce v-ati despartit poate puteam sa-ti dau in raspuns mai complex dar asa... pai fostul poate te cauta ca sa reluati relatia sau sa`si ceara scuze ( in caz ca ti-a gresit cu ceva ) cat despre Mihai... dragostea cu mila / sila nu se poate. poate sa fie el dragut cu tine si super de treaba dar daca nu are acel ceva care sa te atraga degeaba! funda?

| zuzu_9563 a răspuns:

Buna!happy sincera.eu cred ca fostul inca tine la tine...cum ai zis uh ati fost un an jumate impreuna.nu uiti chiar asa usor pe cineva nici dupa cateva luni, apoi dupa un an jumate...intreaba-l pe fostul ce mai vrea de la tine sau ceva de genusi poate va impacati sau cinestiesmug si in legatura cu Mihai sincera nu prea arerost sa stai cu el doar pentru al uita pe fostul, pentru ca o sa ai de suferit si uh, dar il vei face si pe Mihai sa sufere.Eu una nupot sta cu un baiat daca nu simt nimic pentru el.iti zic din proprie experientabig grin am facut la fel ca si tine, am stat cuun tippt al uita pe fostul si nu a mers.m-am simtit si eu aiurea pentru ca l-am facut pe baiat sa isi faca sperante si nuam rezolvat nimica.

Sper ca te-am ajutat!love struck

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasa lucrurile sa curga de la sine.intreaba`l tu pe fostul ce vrea, si ai grija cu mihai :p spune-i exact ceea ce simti, ca nu cumva sa`si faca iluzii baiatu.winking bafta smug

| Mariak a răspuns:

Dar de ce te-ai despartit de el daca-l iubesti?

| Mariak a răspuns:

Dar de ce te-ai despartit de el?

| Ionuca explică:

In ultimele luni de relatie cu fostul nu ne intelegeam deloc bine. Ne tot certam, nu mai aveam nici incredere unul in altu. S-a despartit de mine pentru ca vroia sa fie liber asa mi-a spus. Oricum ne desparteam pentru ca el pleaca la facultate si nu e in judet cu mine. In legatura cu Mihai e bine zic eu. El face facultatea aici in oras cu mine, iar daca nu eram cu nimeni inainte ma indragosteam usor de Mihai pentru ca e un baiat foarte frumos.

| eumah a răspuns:

Pai exista mai multe variante pentru care te cauta fostul. 1 ori si el inca te place cu adevarat si vrea sa fiti iar impreuna...2 poate ca doar e gelos ca ai deja o alta relatie cu altcineva. si parerea mea este ca nu ai cum sa te indragostesti de cineva. lucrurile astea pleaca de la sine nu vin fortat. poate ca nu o sa ajungi nikiodatha sa il iubesthi. asa ca sfatul meu este sa te gandesthi foarte bine la ceea ce o sa faci in viitor. poate ca daca il mai plaki pe exul tau ar trebui sa vbesthi cu el si poate sa va mai dati o sansa. tu sthii mai bine, dar nu are rost sa stai cu mihai ptk pote ca nu o sa simti vreodtaha ceva pentru el si asa numai il fki pe el sa sufere. iar daca vrei sa sthii cu adevarat ce vrea fostul tau prietene intreaba-l pe el pentru ca el ar putea sa iti dea un raspuns care sa te ajute sa iei cea mai buna hotarare in viitor.