| skiziiskiz a întrebat:

Prietena mea cea mai buna[14 jumate, A] este cu un baiat de 19 ani+, R. Eu pur si simplu nu il suport pe R, si nici el pe mine. Nu ai ce vorbi cu el, e mereu tacut, nu face niciodata nimic, daca il intrebui ceva raspunde cu chin cu vai. Dar nu asta conteaza. El ii interzice lui A sa iasa in oras, fara el. A si-a pierdut aproape toti/toate prietenii/prietenele din cauza lui. Se cearta zilnic[ fara exceptie]. Ii vorbeste urat, o injura[in fata].Pur si simplu o controleaza, doamne fereste sa nu ii raspunda la mesaj la 4 dimineata, ca ii face scandal. Pe langa asta, el ii tot propune sa faca,.... Saptamana asta s-au despartit si impacat de 3 ori. Ea zice ca ii zic sa se desparta pentru ca sunt geloasa. Cum sa o conving ca el chiar nu e bun pentru ea?

5 răspunsuri:
| ReiVaN a răspuns:

Ce dracu incearca astia ma sa ne invete pe noi alfabetul? mereu vad ca intr-o poveste sunt implicati x, y, q, a, r. Pur si simplu foloseste cuvinte.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Omul vrea distractie de la o fata naiva si fara prea multa minte. nu cred ca ai sa o convingi, poate cu ajutorul parintilor ei daca chiar vrei sa ii faci un bine

| valentingb a răspuns:

Se va convinge singura. Poti de exemplu sa le spui parintilor ei despre planurile lui, si dispare rapid. Ea probabil e frumusica, il iubeste, el o domina, pana la urma va ceda si apoi el o va lasa. S-o luam din start. Un adult incearca sa corupa o minora care abia si-a luat buletinul.Sa stii ca actul sexual cu o minora de pana la 15 ani se considera viol chiar daca ea a fost de acord.

| drogh a răspuns:

Bună!
Îţi propui o întâlnire cu A pentru a discuta şi îi explici că, băiatul cu care s-a încurcat nu este tocmai prinţul mult aşteptat şi mai bine l-ar lăsa pentru că doar necazuri ia adus (pierderea prietenilor, trezirea din somn pentru mesaje, limbajul vulgar). Şi nu este vorba de gelozie, ci pur şi simplu de comportament, iar dacă nu vrea să înţeleagă şi să continue să iasă totul un calvar, este treaba ei. Las-o un timp, o să revină să-şi ceară scuze o dată pentru că nu te-a ascultat pentru sfaturile care i le dădeai.

| BrokenArrow a răspuns:

Până nu dă ea singură cu capul de zid, orice i-ai spune e inutil.