| AdrianH1236774 a întrebat:

am o problema, deci: Mama mea a fost dusa la casa de copii pe cand avea 2 ani, a trait acolo si la biserica l-a intalnit pe tatal meu, mama este o femeie grozava! Asa totul a fost bine pana cand s-au casatorit si a fost mama insarcinata, atunci tata, juca la aparate, o insela pe mama, ii lua banii etc. si era ff gelos. Mama a suferit enorm din cauza lui deoarece nu o lasa libera, doar in casa, din cu**a nu o scoate desii el a c*rvit. El a fost prima persoana care a facut-o curva in toata viata ei. Este foarte, foarte gelos, are o gelozie nebuna. Mama a vrut sa se desparta de el dar s-au impacat. Mama mereu se cearta cu tata si o streseaza mereu si o imbolnaveste. Nu are cum sa ma tina pe mine si pe inca cei 2 frati doar ea singura de aia sta cu el. Viata ei e un calvar, nu are voie cu telefon, nu are voie sa vorbeasca cu nimeni doar cu prietenele ei si nu o lasa in oras. Tata este o persoana mai slaba si nu stie sa se bata, dă doar in mama in copii, mai este si botezata dar injura ca la usa cortului si nici la biserica nu se mai duce, si nici pe mama nu o lasa. Azi mama a plecat si plangand in Autria la munca din cauza ca el o injura mereu si isi bate joc de ea, nici mancare nu si-a luat. Mama sufera mereu din cauza lui, se poate si imbolnavii dar pe el nu il intereseaza, in Austria la telefon cand vorbesc (mama vorbeste cu telefonul care e acolo) o injura mereu, ii inchide telefonul, zbiara si nu o lasa sa mearga in oras doar cand are nevoie neaparst. Sunt de 17 ani impreuna si mama a suferit in toti anii. Nici eu numai pot, numai suport cearta, nu mai vreau sa o vad pe mama ca sufera si e nefericita mereu, numai suport nimic. Va rog ajutati-ma! Sau dati-mi niste sfaturi ceva. Multumesc!

13 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Daca mama ta se descurca in Austria, atunci sa te ia cu ea, sa se despartă de tatăl tău și să vă începeți o viata noua.
Si trebuie să vă grăbiți in privinta aceasta, iar tatăl tău să nu bănuiască nimic. Sa fie anunțat de divorț când sunteți amândoi departe de el. Altfel nu stii de ce este in stare animalul. Când plecati să vă luați toate actele cu voi. Cautati sa va stabiliti acolo sau daca in tara, sa fie in alta localitate.
Din descrierea ta, comportamentul lui este animalic si nu se poate sta de vorbă cu el.
De vina este si mama ta pentru că a acceptat căsătoria cu el. Dar timpul nu mai poate fi dat înapoi. Iar daca nu se desparte de el, va puteri pierde amândoi viata in mâinile lui. Si ce folos? Chiar și Biblia spune că e mai bine saraci cu un colt de pâine dar in pace, decât bogatie si cearta.
Este rau ca mama ta nu a avut parinti care să-i spuna sa fuga de barbatii gelosi si sa nu se uite la ei.

| AdrianH1236774 explică (pentru anonimg):

Mai am 2 frati deci suntem 3 cu tot cu mine, s-ar descurca greu + ca nu stiu ce vrea sa faca, sa stea toata viata ei muncind si batandusi tata joc tot de ea sau sa plecam de langa el.

| christall a răspuns:

Tatal tau are clar probleme psihice. Pe ce nume e apartamentul? Daca se despart mama ta trebuie sa plece?

| AdrianH1236774 explică (pentru christall):

Casa* Este pe numele amandurora.

| Annamaria21 a răspuns:

Trebuie sa ii explici mamei tale ca si cu el si fara el este la fel, trebuie sa luati atitudine si sa va gânditi toți la o solutie, sunt centre in care puteti sta împreună cu mama voastră pana va puneti pe picioare, trebuie sa se despartă de omul ala, cine stie, poate când nu mai realizează poate sa o si omoare, cam in aceiasi situatie am fost eu, numai ca mama avea o casa pe numele ei si ne descurcam mai bine fara el, numai ca mamei mele ii era mila de el, si sincer si mie uneori, si anul acesta a decedat din cauza bauturii, aveti mare grija, si ai mare grija de mama ta, orice problema are o rezolvare, te pup, fii tare

| AdrianH1236774 explică (pentru Annamaria21):

Degeaga ii explic, cred ca stie si ea la fel de bine ca ne putem descurca dar ea gandeste ca o sa fie foarte greu, trebuie sa ne i-a la toti locuinte pentru cand vom creste si asta mai e o problema iar spune ca daca se va imbolnavi si numai poate muncii ce vom face si ei ii este putin mila de el si crede ca daca s-a botezat o sa se schimbe odata si odata dar degeaba, si sora ei si prietenele ei i-au spus sa se desparta dar nu asculta.

| Annamaria21 a răspuns (pentru AdrianH1236774):

Atunci problema este la ea, poate isi va da seama odată si odată, nu stiu ce sfat sa iti dau, as putea sa ii dau un sfat ei, Ca daca o sa mai stea mult cu el chiar o sa se imbolnaveasca si ca maine poimâine la "nevri" se poate trezi cu ceva in cap si ca trebuie sa se gândească la voi, ca suferiti si voi pe langa ea, ar trebui sa ii spui sa nu va mai chinuie daca tot spune ca va iubeste

| AdrianH1236774 explică (pentru Annamaria21):

Da. din cauza nervilor se poate imbolnavii si toata ziua cand vorbeste tata cu ea la telefon ca acum e in Austria mama, o injura, ii inchide telefonul si isi bate joc de ea si noua ne da sa vorbim cu ea din an in paste, ca ea vorbeste de pe fixul de acolo.

| Omis a răspuns:

Tu cati ani ai?
Probabil ca ai luat si tu in calcul ideea de a apela la politie, insa pe de alta parte, cred ca ti-e si greu sa faci acest lucru si te inteleg. Cu tatal tau ai vorbit vreodata, ca de la fiu la tata sau ca de la barbat la barbat, in sensul de o conversatie mai serioasa, cu privire la tensiunea din casa pe care el o provoaca? Sa-l faci sa inteleaga anumite lucruri.
Incearca sa vorbesti si cu o ruda mai apropiata, sa o rogi sa te ajute cumva daca singur nu poti.
Pana una alta, fii tare, orice rau are un final fericit si toate se vor rezolva.

| AdrianH1236774 explică (pentru Omis):

Pentru ce sa sun la politie? Nu dă mereu in noi, mai rar dar ne face pe toti sa suferim.

| Omis a răspuns (pentru AdrianH1236774):

Am inteles, dar atunci fa tu ceva pentru a schimba lucrurile, mereu exista o solutie. Banuiesc ca esti destul de matur in gandire pentru a lua o decizie.

| lonelysoul963 a răspuns:

Cred ca ai putea sa anunti politia pentru abuz verbal si sa spui ceea ce a facut tatal tau cu mama ta si ca.ti vrei mama inapoi din Austria (avand in vedere ca tatal tau e slab). Ti.as da o sugestie: sa nu suni la 112 ci sa te duci la sectia de politie de unde aparti.
Sper ca ti-am dat un sfat bun. Acum am si eu o problemă. daca ma Poti ajuta...