| anonim_4396 a întrebat:

prietena mea cea mai buna a avut relatii sexuale cu iubitul ei, neprotejat, si cu toate ca pare sigura ca nu a ramas insarcinata, de multe ori ma suna si zice ca e in perioada fertila, si ca pe de o parte ii e frica. i-am zis sa ia pastila de a doua zi, dar nu prea vrea, deoarece zice ca ii deregleaza tot. si nu stiu daca sa mai insist sau nu. voi ce credeti? spune ca nu a ejaculat sigur, si daca nu a ejaculat, nu e insarcinata. sunt eu prea paranoica sa nu fiu "matusica" sau chiar are dreptate? adica ar trebui sa ia pastila aia sau nu?
P.S. funda. :*

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Fiindca este o bomba cu hormoni si reactiile sunt foarte variabile. Sunt femei care au facut cancer de la ea sau tromboze si au murit. Mai ales cele care au luat-o inainte de 19-20 de ani. De aceea numai medicul o poate prescrie, orice alta persoana risca inchisoarea daca face asta. Nu stiai ca are astfel de efecte fiindca probabil nu ai studii medicale, dar daca nu stii, atunci cum poti sa o prescrii?
Daca nu s-ar duce la medic, nu poate lua pilula de a doua zi sub nici o forma. daca e insarcinata, probabil va pastra copilul, nu echiar asa usor ed facut un avort. Pana la urma, orice femeie care face sex neprotejat isi doreste un copil. Numai pentru ca tu nu-ti doresti sa aiba un copil, n-o poti impiedica pe ea. gandeste-te logic: cand exista atatea metode de contarceptie, crezi ca ea este atat de tampita sa faca sex neprotejat daca nu vrea cu tot dinadinsul un copil? eu nu cred asta.

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Tu nu ai voie sa-i recomanzi pilula de a doua zi daca nu esti medic, asa ca nici prin cap sa nu-ti treaca sa-i propui asa ceva. gandeste-te ca poate muri de la asta, tu iti poti asuma raspunderea asta? sau nu-ti pasa? Ar trebui sa se duca la ginecolog, asta e tot, in nici un caz sa nu ia o bomba cu hormoni dupa ureche.

| CriCri04 a răspuns (pentru Brigaela):

Nu s-ar duce la medic sub nici o forma, ce as putea sa ii zic? sa o las sa afle ca e gravida si eventual sa faca un avort? si scuze ca intreb, de ce poate muri de la pastila? nu stiam ca poate avea efecte atat de negative...

| CriCri04 a răspuns (pentru Brigaela):

Are 19 ani, nu isi doreste o sarcina, la cat de panicata e ca a gresit, nu cred ca isi doreste un copil. E sigura de asta. E langa mine si s-a speriat de ce poate pati de la respectiva pastila. La doctor nu se poate duce, si nici nu vrea sa se ajunga la sarcina sau avort. De aceea noua asta ni se parea singura solutie pe moment care o poate ajuta.

| Brigaela a răspuns (pentru CriCri04):

Pilula de a doua zi NU este in nici un caz o solutie. Daca nu merge la medic, n-are decat sa astepte. Nu stiu cine v-a invatat asta, dar a fost inconstient si o pune pe prietena ta in mare pericol. Sa nu faca nimic fara ginecolog si gata.

| Brigaela a răspuns (pentru CriCri04):

Fiindca este o bomba cu hormoni si reactiile sunt foarte variabile. Sunt femei care au facut cancer de la ea sau tromboze si au murit. Mai ales cele care au luat-o inainte de 19-20 de ani. De aceea numai medicul o poate prescrie, orice alta persoana risca inchisoarea daca face asta. Nu stiai ca are astfel de efecte fiindca probabil nu ai studii medicale, dar daca nu stii, atunci cum poti sa o prescrii?
Daca nu s-ar duce la medic, nu poate lua pilula de a doua zi sub nici o forma. daca e insarcinata, probabil va pastra copilul, nu echiar asa usor ed facut un avort. Pana la urma, orice femeie care face sex neprotejat isi doreste un copil. Numai pentru ca tu nu-ti doresti sa aiba un copil, n-o poti impiedica pe ea. gandeste-te logic: cand exista atatea metode de contarceptie, crezi ca ea este atat de tampita sa faca sex neprotejat daca nu vrea cu tot dinadinsul un copil? eu nu cred asta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Atata timp cat face sex neprotejata este in orice moment predispusa la o sarcina, sansele fiind mai mici daca nu ejaculeaza si nu este in perioada fertila la imense daca ejaculeaza si este in perioada fertila.

daca ii palce sa se joace cu focul o sa se arda si nu in sensul bun.

| CriCri04 a răspuns (pentru suntserios):

Si daca e in perioada fertila si tipul nu a ejaculat? cam cat la suta sunt sanse sa ramana?sad

| suntserios a răspuns (pentru CriCri04):

Crezi ca exista un tabel sa iti spuna care sunt sansele?
depinde cat de mobili sunt spermatozoizii lui, daca apar sau nu in lichidul preejaculator, cat de fertila este ea samd... sunt zeci de variabile