| nimiiiiiic a întrebat:

Prietena mea e intr-o depresie daca pot spune asa. Fumeaza, desi nu-i place, pentru a slabi. I-am spus ca nu este bine pentru sanatatea ei. Dar nu vrea sa ma asculte. Cu ce ar trebui s-o mai ajut? Sunt mereu langa ea, ii dau sfaturi, dar tot pe a ei o tine. Ce sa fac, ma dispera cand o vad cu batu' ala in gura x_x. Sfaturi happy! Va rog sa va abtineti de la comentarii inutile. Multumesc!:*

Răspuns Câştigător
| MadutzaB a răspuns:

Incearca sa o faci sa inteleaga ca fumatul nu o ajuta absolut deloc.Ba din contra ii agraveaza situatia.De la tigari devine nervoasa(si bineinteles daca esti i jurul ei se va descarca pe tine), ii va afecta plamanii(ceea ce va avea urmari mai tarziu) si pe langa toate astea nu numai ca nu o va ajuta sa slabeasca, dar o va ingrasa dublu poate.Pe parcursul perioadei in care fumezi intr-adevar mai slabesti 1kg maxim 2 kg, dar dupa ce te lasi de fumat este posibilitate de vreo 80% sa se ingrase mult deoarece corpul asimileaza, iar tigarile trebuie inlocuite cu ceva si implicit mereu ii va fi foame, va manca si se va ingrasa.

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| aliybella a răspuns:

Eu spun sa incepeti sa faceti exercitii impreuna, pentru ca e greu singura, intervine lenea. Poti sa-i spui ca atunci cand fumeaza nu slabeste de fapt se abtine de la mancare pentru a fuma, e ceva psihic. Poate sa nu fumeze si sa se abtina de la mancare, mai ales ca nu-i place tigara. Incearca sa o ajuti nu numai cu sfaturi ci si cu fapte