| AndRey_Andrey_1997_ZcgK a întrebat:

Buna.Prietenei mele îi întârzie ciclul menstrual cu vreo 5 zile, ultimul contact sexual neprotejat l-am avut in data de 14 februarie fara ejaculare in vagin.Luna trecută i-a venit ciclul menstrual pe data de 17 ianuarie

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Ciclul regulat se caracterizeaza prin faptul ca acesta are mereu acelasi numar fix de zile.Tronsonul de normalitate este intre 28-35 de zile, dar pot exista cicluri cu durata extrema de 21 pana la 45 de zile.
Deci este vorba de un numar total de zile, nu de faptul ca vine in aceeasi zi a lunii.In cazul ciclurilor regulate, acest numar total de zile este unul fix, dar uneori pot aparea mici diferente de +/- 1, 2 sau chiar 3 zile fara ca acest lucru sa reprezinte motiv de ingrijorare.
Pentru ca sangerarea menstruala sa inceapa mereu in aceeasi zi a lunii, ciclul ar trebui sa aiba lungimea de 30 de zile in lunile care au 30 de zile, 31 de zile in lunile care au 31 de zile si 28 de zile in luna februarie, iar o data la 4 ani să aiba lungimea de 29 de zile in luna februarie.Este absolut imposibil ca organismul sa reuseasca performanta de a urmari calendarul astfel.
Daca ea si-a monitorizat ciclurile menstruale anterioare, atunci puteti afla durata acestora numarand totalul de zile de la o sangerare menstruala la alta. Daca rezulta ca este un ciclu menstrual regulat, atunci puteti calcula si perioada fertila.Aceasta cuprinde: 3 zile inaintea ovulatiei+ziua ovulatiei+1 zi dupa ovulatie. Drept exemplu, pentru un ciclu menstrual de 28 de zile, ovulatia se produce in ziua cu numarul 14.Pentru un ciclu menstrual cu durata de 29 de zile, ovulatia se produce in ziua numarul 15.Pentru unul cu durata de 30 de zile, ovulatia are loc in ziua cu numarul 16 si asa mai departe.Inainte de ziua ovulatiei adaugati 3 zile, dupa ovulatie o zi si asa veti afla acea fereastra fertila de 5 zile.
In cazul ciclurilor neregulate, perioada fertila nu poate fi calculata.
In cazul in care exista garantia absoluta ca sperma nu a ajuns in vaginul ei, atunci nu poate fi vorba de sarcina.
Sper ca ai inteles ceea ce am incercat sa explic, iar daca mai ai nelamuriri, atunci nu ma deranjeaza sa intrebi.Numai bine!

16 răspunsuri:
| MariaMaia879 a răspuns:

Buna! Nu sunt medic, dar stiu ca poate ramane insarcinata si fara sa ejaculezi in ea, pentru ca in timpul actului sexual exista un lichid preejaculator care ajuta la lubrifiere si care poate contine spermatozoizi. Nu vreau sa spun ca este insarcinata, pot fi si dereglari hormonale, dar da, poate ramane insarcinata chiar daca baiatul nu ejaculeaza in vagin. Asteptati o luna si sa faca un test de sarcina. Sper ca te am ajutat.

| AndRey_Andrey_1997_ZcgK explică (pentru MariaMaia879):

Eu am aflat de fapt am citit ca lichidul preejaculator nu conține spermatozoizi doar in cazul in care ai avut o ejaculare

| MariaMaia879 a răspuns (pentru AndRey_Andrey_1997_ZcgK):

Te poti documenta mai mult pe net, dar e posibil sa fie si dereglati hormonale sau posibil o raceala acolo jos. Asteptati pana isi va face un test. Mult succes!

| Floridori a răspuns (pentru AndRey_Andrey_1997_ZcgK):

Corect! Lichidul preejaculator poate contine spermatozoizi numai daca ai ejaculat cu maxim 4 ore inaintea contactului sexual si nu ai urinat intre timp.
Iubita ta are un ciclu menstrual regulat? Ati intretinut relatii sexuale in perioada fertila si sperma a ajuns in vagin?

| AndRey_Andrey_1997_ZcgK explică (pentru Floridori):

Ea mi-a zis că are un ciclu regulat
Luna trecuta i.a venit ciclul menstrual pe data de 17. Sunt sigur că sperma nu a ajuns in vagin

| AndRey_Andrey_1997_ZcgK explică (pentru AndRey_Andrey_1997_ZcgK):

As vreau să știu care ar fi perioada fertilă

| AndRey_Andrey_1997_ZcgK explică (pentru Floridori):

Nu are niciun simptom că să anunțe menstruația

| AndRey_Andrey_1997_ZcgK explică (pentru Floridori):

Nu are niciun simptom de mentruatie și chestia asta mă sperie

| AndRey_Andrey_1997_ZcgK explică (pentru AndRey_Andrey_1997_ZcgK):

A făcut testul astăzi și a ieșit negativ
Dar tot nu știu de ce i-a venit menstruatia

| Floridori a răspuns (pentru AndRey_Andrey_1997_ZcgK):

Nu este obligatoriu ca toate menstruatiile sa se desfasoare exact la fel, ca si cum ar fi copii fidele.Asta este valabil si pentru sindromul premenstrual.

Daca totusi suspectati ca ar fi vorba de sarcina, poate efectua un test dupa 21 de zile de la ultimul contact sexual, in cazul ciclului menstrual neregulat sau dupa o saptamana de la observarea lipsei sangerarii menstruale pentru un ciclu de tip regulat.

| Floridori a răspuns (pentru AndRey_Andrey_1997_ZcgK):

In cazul in care ea are un tip de ciclu regulat si totusi nu exista o sarcina, trebuie sa stiti ca o singura intarziere de 10 zile a ciclului menstrual nu reprezinta motiv de ingrijorare.

Insa pentru ca am impresia ca voi nu sunteti atat de siguri de regularitatea ciclului menstrual, avand in vedere ca iubita ta avea impresia ca trebuie sa vina pe aceeasi data calendaristica pentru ca la acea data i-a venit precedentul, deci ma gandesc ca nu a monitorizat ciclurile in trecut si aceste date sunt un pic confuze pentru ea, sfatul meu ar fi sa efectueze un test de sarcina dupa 21 de zile de la ultimul contact sexual.Astfel veti avea un rezultat concludent.
Daca intre timp, ii vine menstruatia, atunci aveti garantia absoluta ca nu este vorba de sarcina si ideal ar fi sa isi noteze si sa isi monitorizeze urmatoarele cicluri menstruale.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru AndRey_Andrey_1997_ZcgK):

Acum 7 minute | AndRey_Andrey_1997_ZcgK explică (pentru AndRey_Andrey_1997_ZcgK):
A făcut testul astăzi și a ieșit negativ
Dar tot nu știu de ce i-a venit menstruatia
-- Fiindca actul sexual a fost intretinut in data de 14 Februarie, adica in urma cu 8 zile,
-- si daca prin absurd am presupune ca OVULUL ar fi fost fecundat in acea zi de 14 Februarie
-- chiar si in acel caz acel ovulul fecundat cel mai probabil in acest moment inca nu ar fi fost IMPLANTAT in ENDOMETRU, fiindca procesul de NIDATIE (IMPLANTARE) se produce de regula dupa ce au trecut circa 8-9 zile de la data fecundarii.
Fiindca numai dupa ce ovulul fecundat a fost implantat in tesutul numit ENDOMETRU, numai din acel moment incepe sa produca primele cantitati de hormon de sarcina hCG.
In consecinta rezulta ca doar de maine sau poimaine ar putea sa apara prima cantitate de HORMON DE SARCINA hCG
Dar este necesar ca hormonul sa fie produs in urmatoarel minim alte 7 zile incat in urina sa se atinga concentratia minim detectabila (CMD-ul) de substanta chimica in continutul urinei.
Pentru a intelege, citeste acest comentariu explicativ :
Rezultatul oricarui tester de sarcina, chiar si al celui mai ultra-super-hiper-mega-extra sensibil este intotdeauna 100% GRESIT, ERONAT, INCORECT daca este facut inainte de a trece MINIM 13-14 zile de la ovulatie/incident.
In a 14-a zi de dupa ovulatie/incident rezultatul obtinut este corect intr-un procent ce circa 2 - 8%
In a 15-a zi de dupa ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 10 -15%
In a 16-a zi de dupa ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 20 - 30%
In a 17-a zi de dupa ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 35 - 50%
In a 18-a zi de dupa ovulatie/incident rezultatul obtinut este corect intre 55 - 75%
In a 19-a zi de dupa ovulatie/incident rezultatul obtinut este corect intre 80 - 90%
In a 20-a zi rezultatul obtinut este corect intre 90 - 95%
In a 21-a zi rezultatul obtinut este corect intre 97 - 99%
NUMAI In a 28-a zi de dupa data ovulatiei rezultatul obtinut este intotdeauna in mod cert, sigur si garantat 100% corect
Presupun ca ai inteles ca este ABSOLUT INUTIL sa iti faci testul de sarcina inainte de a trece MINIM 14-15 zile
In perioada de 14-15 zile DUPA INCIDENT testul de sarcina pe baza analizei de sange, beta-hCG efectuat in laboratorul de analize medicale are o corectitudine de peste 85-90% si este corect 98-99% in a 18-a zi de dupa incident

| AndRey_Andrey_1997_ZcgK explică (pentru corbulalbrosu):

Dar tot nu înțeleg de ce nu-i vine încă menstruatia?
Este ceva normal sa mai întârzie?

| AndRey_Andrey_1997_ZcgK explică (pentru AndRey_Andrey_1997_ZcgK):

Prietenei mele i-au venit problemele deci este ok

| AndRey_Andrey_1997_ZcgK explică (pentru AndRey_Andrey_1997_ZcgK):

Mestruatia pardon

| Floridori a răspuns (pentru AndRey_Andrey_1997_ZcgK):

Super! Cel mai intelept ar fi sa isi monitorizeze ciclurile menstruale astfel incat sa stie precis ce lungime au, cand trebuie sa ii vina si cand este perioada fertila.
Numai bine!

| Floridori a răspuns (pentru AndRey_Andrey_1997_ZcgK):

Ciclul regulat se caracterizeaza prin faptul ca acesta are mereu acelasi numar fix de zile.Tronsonul de normalitate este intre 28-35 de zile, dar pot exista cicluri cu durata extrema de 21 pana la 45 de zile.
Deci este vorba de un numar total de zile, nu de faptul ca vine in aceeasi zi a lunii.In cazul ciclurilor regulate, acest numar total de zile este unul fix, dar uneori pot aparea mici diferente de +/- 1, 2 sau chiar 3 zile fara ca acest lucru sa reprezinte motiv de ingrijorare.
Pentru ca sangerarea menstruala sa inceapa mereu in aceeasi zi a lunii, ciclul ar trebui sa aiba lungimea de 30 de zile in lunile care au 30 de zile, 31 de zile in lunile care au 31 de zile si 28 de zile in luna februarie, iar o data la 4 ani să aiba lungimea de 29 de zile in luna februarie.Este absolut imposibil ca organismul sa reuseasca performanta de a urmari calendarul astfel.
Daca ea si-a monitorizat ciclurile menstruale anterioare, atunci puteti afla durata acestora numarand totalul de zile de la o sangerare menstruala la alta. Daca rezulta ca este un ciclu menstrual regulat, atunci puteti calcula si perioada fertila.Aceasta cuprinde: 3 zile inaintea ovulatiei+ziua ovulatiei+1 zi dupa ovulatie. Drept exemplu, pentru un ciclu menstrual de 28 de zile, ovulatia se produce in ziua cu numarul 14.Pentru un ciclu menstrual cu durata de 29 de zile, ovulatia se produce in ziua numarul 15.Pentru unul cu durata de 30 de zile, ovulatia are loc in ziua cu numarul 16 si asa mai departe.Inainte de ziua ovulatiei adaugati 3 zile, dupa ovulatie o zi si asa veti afla acea fereastra fertila de 5 zile.
In cazul ciclurilor neregulate, perioada fertila nu poate fi calculata.
In cazul in care exista garantia absoluta ca sperma nu a ajuns in vaginul ei, atunci nu poate fi vorba de sarcina.
Sper ca ai inteles ceea ce am incercat sa explic, iar daca mai ai nelamuriri, atunci nu ma deranjeaza sa intrebi.Numai bine!