| jhgkuyt6 a întrebat:

Imi intarzie ciclul
buna seara! sunt foarte speriata pentru ca imi intarzie ciclul menstrual.de obicei imi vine cu o zi inainte de cand trebuia sau dupa, si in ianuarie mi-a venit pe 6, iar in februarie tot pe 6.nu imi explic de ce?! ultimul contact sexual l-am avut sambata pe 5 martie.sunt in a 32-a zi de intarziere si sunt foarte speriata.contactul a fost neprotejat, dar iubitul meu a avut grija si mereu a scos-o cand era sa ejaculeze...va rog astept un raspuns rapid, va rog! Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Andreutsa25 a răspuns:

In a 32-a zi de intarziere? probabil au trecut 32 de zile de la ultima menstruatie, ceea ce nu e chiar atat de grav.Menstruatia ta poate nu este regulata si variaza de la o luna la alta, nu este un lucru ingrijorator.Ai consultat un medic ginecolog pana acum? El te poate ajuta si iti poate recomanda anticonceptionale pentru reglarea menstrei.
Si faptul ca ai contacte sexuale neprotejate nu e un lucru bun atunci cand nu e cazul, in primul rand pentru sanatatea ta si in al doilea rand pentru ca banuiesc ca inca esti la o varsta la care nu iti doresti sa devii mamica. happy
Deocamdata eu cred ca nu este cazul sa iti faci probleme, dar daca menstruatia iti intarzie mai mult de 10 zile atunci ia-ti un test de sarcina si vezi rezultatul. Sper sa fii ok pana la urma :*

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E posibil sa fii insarcinata sau bolnava. E inca devreme pentru test de sarcina, rezultatul nu ar fi concludent. De-abia dupa 7 zile de intarziere poti face un test corect de sarcina, din prima urina de dimineata. Avand un ciclu de 30 de zile, inseamna ca data calculata era 8 martie, asadar a opta zi de intarziere, in care poti face testul de sarcina este 16 martie. Pana atunci, nu poti decat sa astepti.

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Bună.
Ai motive să fii îngrijorată.
Este foarte posibil să fii însărcinată.
Metoda coitului întrerupt dă greş de foarte multe ori, pentru că lichidul pre-ejaculator conţine spermatozoizi.
Fă un test de sarcină ca să scapi de griji sau pentru a lua o decizie.

Baftă!

| RXN a răspuns:

In general, ai avut ciclul regulat? Inainte de contactul de pe 5 martie, nu ai mai avut vreunul neprotejat? Indicat ar fi sa faci un test de sarcina si sa mergi la ginecolog. Faptul ca-ti intarzie de mai bine de o luna inseamna ca ori ai ramas insarcinata, ori ai amnoree sau o alta afectiune care necesita un consult ginecologic de specialitate.

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Asta e ţi-ai făcut-o tu singură, fă un test de sarcină. Baftă!

| Elena1234456 a răspuns:

Cred ca ai ramas, sincer. Ar fi bine sa mergi la un ginecolog.

| Ionutz a răspuns:

nu te speria va aparea poate are intarziere in trafic un accident ceva pate un tsunami ca ala din japonia sau poate chiar ala, glm. trebuie sa apara nu te speria

| zaharbrun a răspuns:

Ai fost racita sau ai stat in frig in ultimu` timp?