| gheroghegica56 a întrebat:

Buna! Prietenei mele trebuia sa ii vina astăzi menstruația, de obicei avea dureri înainte sa ii vina cu câteva zile, ieri seara am făcut sex și a curs putin sânge! Dar astăzi nu i-a mai venit menstruația, (In unele momente sa făcut sex neprotejat dar mereu cu grija) vreun risc de a ramane însărcinată?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca a existat sex neprotejat acum 2 saptamani, da, sunt sanse ca ea sa fie gravida.
Exista intotdeauna un risc mare atunci cand faceti sex neprotejat, mai ales daca sunt partide consecutive de sex, unde eramane sperma pe teava de la prima ejaculare si se scurge in vagin la urmatoarea partida, iar daca fata este in perioada fertila, ramane imediat insarcinata.
Din pacate, la acest moment nu se mai poate face nimic, decat sa asteptati venirae menstruatiei iar daca nu vine, sa faca un test de sarcina DUPA 10 zile de intarzieri.

| gheroghegica56 explică (pentru Violleta2022):

De-obicei facem sex prima data fara(dar cu grija) și după cu prezervativ

| Violleta2022 a răspuns (pentru gheroghegica56):

Riscand se mai intampla si accidente, indiferent cata grija ai.
Folositi totusi prezervativul la toate partidele sexuale, ca nu merita stresul si banii unui avort.

| corbulalbrosu a răspuns:

In mod sigur, maine o sa-i porneasca sangerarea menstruala asa cum se manifesta de obicei.
Multa sanatate!

| Teo29 a răspuns:

Mereu exista acest risc de sarcina, daca este act sexual neprotejat.
Fiti responsabili!
Folositi prezervativul inaintea fiecarui contact sexual!