| poesia a întrebat:

Buna prieteni! Am un of si ca de obicei apelez la voi fiinda stiu ca imi veti da un sfat bun.
Eu am fost cu un baiat 3 ani jumate, l-am iubit foarte mult dar tot eu i-am dat liber pentru ca nu mai suportam sa fiu inselata si mintita.Simteam ca nu ma iubeste cu toate ca eu imi pusesem tot sufletul in relatie.
In martie a avut loc despartirea, am stat singura 4 luni si de o luna sunt cu un baiat ok, foarte dragut dar deocamdata nu comunicam cum mi-as dori eu, si nu stiu cum vor merge lucrurile.
Faza e ca eu credeam ca l-am uitat pefostul dar am observat ca nu e asa. M-a sunat zilele astea sa ii dau un cablu (in fine)si ne-am intalnit.Cauta motive banale sa ne vedem, si din cate am vazut ar cam vrea sa se impace cu mine. El nu a gasit nici o fata ok si e singur.
Inima imi spune sa ma intorc la el dar stiu ca nu mai avem nici o sansa, adica ne-am intelege bine cateva luni dupa aceea toate problemele ar reveni, chiar daca el spune ca s-a schimbat eu ma indoiesc de asta.
Nu vreau sa-l pierd pe cel cu care sunt acum, si sa regret mai tarziu.
Ce sa fac? Sa incerc sa trec peste ceea ce simt si sa merg mai departe? Sau sa risc tot si sa ma impac cu fostul? Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| anonimaa a răspuns:

Gagiko uite: mi se pare ca fostul nu si. a gasit pe nimeni si te cam vede dispusa de o impacare, pe scurt se cam joaca.
cred ca face toate astea ca sa te desparta de iubitul actual si sa fi cu el cea ce nu. ti aduce nici un beneficiu. te face din vorbe! si nu trebuie.
vrea un cablu? buna, poftim cablu si pa. atat. ai iubit! REMEMBER!
si inca ceva: de fiecare data cand te gandesti ca poate ar fi o idee buna sa te impaci cu fostul aminteste. ti cat ai suferit, cat te. a mintit si cum se culca cu altele desi era cu tine. asta nu e respect si tu ar trebuie sa. i spui ca e prea tarziu. nu fi lasa, nu. l lasa sa vada ca te poate avea oricand are chef, caci mie asta mi se pare ca face; vrea sa.si dovedeasca ca te poate avea si ca te poate despartii de iubitul tau.
FACI O GRESEALA! ramai cu cel cu care esti, daca nu esti multumita de comunicarea dintre voi, spune. i! nu e o solutie sa il inlocuiesti cu ex. ul
multa bafta! XOXO (fundita?)

6 răspunsuri:
| SweetCandy a răspuns:

Sincerlaughing frumos ar fi sa te sfatuiesc sa ramai cu actualul, pentru ca e baiat bun, te face fericita si chiar daca sunteti la inceput poate o sa mearga bine mai incolo, dar nu fac asta pentru ca sunt fata si stiu ce in sufletul tau, stiu ca te gandesti la fostul, ca iti e dor de el si ca ai da orice pentru o clipa de fericire impreuna, tocmai d'asta sfatul meu (care e dat cu inima nu cu creierul) este sa te impaci cu fostul. Poate chiar s-a schimbat, poate dupa 4 luni in care nu a fost cu tine a realizat ce insemni pentru el. Eu am trecut prin asa ceva, diferenta era ca eu nu imi gasisem pe altcineva si sufeream enorm pentru el, el in schimb incepuse o ''relatie'' si tot asa ne intalneam pentru orice prostie, doar ca sa ne mai vedem cateva secundebig grin si ne-am impacat, acum suntem foarte bine, schimbarea se vede la amandoi. Deci ramane sa faci cum vrei, este un sfat pe care poti sa il urmezi sau nubig grin

Succes si o relatie frumoasa alaturi de cine iti doresti cu adevaratwinking

| Luori a răspuns:

De ce sa risti tot pentru fostul? Mi se pare asta o prostie!

Faptul ca te-ai despartit de el, inseamna ca ai avut motive. Sa fii mintita, sa te insele, si mai ales sa simti ca nu te iubeste. ai suferit atunci, ce te face sa crezi ca nu vei suferi si acum? Toti iti vor spune ca s-au schimnbat insa tu o stii prea bine ca nu este asa. Daca te impaci cu el, urmatoarea despartire va fi si mai grea. Nu cred ca vrei sa traiesti din nou toata durerea, suferinta din trecut. Asa ca, respira usor si puneti in ordine sentimentele, gandurile si planurile tale pentru viitor. Nu poti trece usor peste o despartire, mai ales daca l-ai iubit. Insa nu este imposibil daca vrei cu adevarat asta. Ai grija pe viitor. Acest fost iubit al tau nu te-a pretuit cum trebuie!
Mai bine nu te-ai fi bagat intr-o alta relatie, chiar si daca au trecut cateva luni de cand esti singura. Dar daca tot ai facut`o, macar ai grija. Nu trebuie sa te astepti de la relatia actuala, sa fie la fel de buna la cea care a trecut. Poate fi mult mai buna, daca ai invatat ceva din cealalata. Spun mai degraba sa te linistesti sufleteste si sa ai ordine in sufletul tau. Atunci vei sti ce sa faci!

| nely19 a răspuns:

Mda...cam coplikata trb.parerea mea este sa nu te inpcai cu fost, daca tie de acum iti face as mai tarziu.nici nu vr sa imi imaginez, stiu e ff greu sa te desparti de o pers cu care ai trecut prin ff multe chesti, amintiri frumoase dar si neplacute, pentru a`l uita ai nevoie de actualul tau prieten dar stai lin ca nu e asa cum crezi tu, eu intelg ca nu se poate ridica la asteptarile tale, dar ce pref sa stai cu unu care te inseala sau cu unu care te yubeste si te respecta, asta ramane la aprecierea ta, normal ca nu comunicati asa cum iti doresti e la ineput, nu te grabi:*... n`ai ajuns bataia de joc a nimanui, un baiat daca te iubeste nu te face sa suferi, bafta in noua alegere:*:*:*

| JesterRO a răspuns:

Ca sa fiu realist va merge nasol cu actualul. pentru ca inca nu esti pregatita pentru ceva nou si vei fi amagita nesigura si diferita vreun an - doi.
Nu te impaca cu fostul.

| jhgkjhkjhkjhkjhkjh a răspuns:

Pai thinking, uite happy, parerea mea este urmatoare :
Dupa cum spui tu fostul era genul de baiat mai "fustangiu ", nu? laughing
Sfatu meu este sa nu te intorci la el atat timp cat te-a facut sa suferi straight face
Incearca sa-l uiti, cu siguranta o va face si a 2`a oara straight face
Daca tot ai intrat deja intr-o relatie e si mai bine happy
Incercati sa comunicati, sa petreceti cat mai mult timp impreuna etc...
Sunt sigura ca`l vei uita pe fostul, si actuala relatie va fi ok happy.
Bafta, scumpa :*.
Sper ca te-am ajutat, intr-un felhee hee.
:*.

| lore_5794 a răspuns:

Sfatul meu este sa nu te impaci cu el pentru ca si eu am fost cu un baiat 2 ani si aceleasi probleme aveam si noi, ne-am mai intalnit dupa un timp ca zicea ca s-a schimbat dar am observat ca nu este asa si i-am zis sa nu mai ma caute mi-am schimbat si numarul si mi-am facut alt id.anul trecu am cunoscut alt baiat care ma respecta si se vede ca ma iubeste.cu fostul nu mai tin nici o legatura nici nu ne mai salutamhappy