| Kitty3D a întrebat:

Sunt impreuna cu un baiat de 1 an si 2 luni, ne-am despartit luna trecuta, iar despartirea a durat 3 saptamani dupa care ne-am impacat. In acest timp am vorbit cu un baiat care invata cu mine in liceu el este mai mic cu un an ca mine si inainte nu vorbeam aproape deloc cu el,toata convorbirea se limita la ce faci? bine tu? bine, ce ai mai facut? etc chestii banale si acum in perioada in care am fost despartita de prietenul meu pot spune ca am suferit cum nu am suferit dupa nici un baiat si am inceput sa vorbesc asa dintr-o prostie cu acest si totusi m-am impacat cu fostul meu prieten, toate bune si frumoase pana am realizat ca imi face placere sa vorbesc cu acest baiat si ca am niste fluturasi in stomac cand vorbesc cu el pe care nu i-am mai simtit de mult.
Nu sunt genul de persoana care insala sau care joaca la doua capete asa ca as vrea sa imi dati niste sfaturi.Ideea este ca nu pot sa arunc asa la gunoi o relatie de un an si ceva pentru a-mi satisface un moft, dar parca as vrea sa fiu putin mai libera sa pot sa ies cand vreau eu, cu cine vreau eu, sa nu stau sa ma gandesc ca daca vorbesc cu x,y,z afla iubitul si iar ne certam, avand in vedere ca actualul meu iubit este foarte gelos.
Ma gandesc ca eu o sa ma duc la facultate si daca as pune punct acestei relatii si as incerca dupa o perioada de timp sa fiu cu cel de la mine din liceu nu o sa mearga deoarece eu voi fi la facultate el ramane acasa plus ca pentru mine conteaza foarte mult increderea si imi va fi greu sa mai am incredere in alt baiat pe langa asta ca sa ma impac cu iubitul meu actual am facut destul de multe eforturi si stiu ca daca acum ne-am desparti iar ar fi definitiv. Ce as putea sa fac? Funda pentru cel mai bun raspun.

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ai suferit dar vb cu altu, cat de trist

| SkyPilot a răspuns:

Numai tu poti sa iei o decizie. Eu vad lucrurile in felul urmator.
Incepi prin a analiza relatia cu actualul prieten. Mai ai pentru el sentimente puternice? Din ce povestesti, inteleg ca "fluturasi" nu mai ai. Apoi ar fi ideea asta de a fi mai libera. Nu am avut niciodata nevoie de libertate cand am avut sentimente puternice pentru cineva. Ma interesa sa fiu cu ea, tot restul lumii era zero. La fel era si cu fetele de care sunt sigur ca au avut sentimente pentru mine. Cum erau libere ma sunau, imi cereau parerea pentru orice, imi dadeam seama ca se gandesc tot timpul la mine. Daca aveau ceva de facut, imi spuneau intotdeauna exact unde sunt fara sa le intreb eu. Nici un moment nu mi-au spus si nu m-au facut sa cred ca au nevoie de o libertate a lor. Parerea mea este ca relatia cu actualul este pe duca, tu nu mai simti ce trebuie pentru el, relatia nu are nici un viitor. Tu stii cel mai bine care este adevarul. Daca tot ce ti-am scris mai sus este gresit, ramai cu el si nu te mai gandi la altul. Ofera-i si prietenului posibilitatea de a avea increderea de care vorbesti.
Despre baiatul cel nou nu pot spune nimic. Poate sa iasa, poate sa nu. Si daca iese, relatiile la distanta sunt tare pacatoase, mai mult suferi decat te bucuri.

| NoName0x0 a răspuns:

Eu consider ca unde e o doza de gelozie e si iubire... Totusi daca relatia nu mai functioneaza, dragoste cu sila nu se poate! Incearca sa vorbesti cu tipul cel nou tot asa ca pana acum, conversational, nu sa iti inseli iubitul sa reusesti astfel sa vezi care dintre ei iti place cel mai mult? In fond nu e nimic rau sa ai amici, nu? Totusi nu inteleg o chestie, daca tu vei merge la facultate, baiatul respectiv de ce va sta acasa? Si chiar daca va sta, nu stii sigur daca va fi sotul tau ca sa te gandesti la un viitor asa de complex... Deci chestia asta nu e un impediment.

| Kitty3D explică (pentru NoName0x0):

Ma refeream ca eu voi face facultatea in alt oras.

| NoName0x0 a răspuns (pentru Kitty3D):

Pai si respectivul unde o va face?

| loveM a răspuns:

Cum a zis si InquireWithin, se pare ca nu mai simti aceeasi iubire care a fost odata, poate ca acum esti doar obisnuita sa fii cu el. daca chiar l-ai iubi, nu ai simti nevoia sa vorbesti cu altul, ai vrea sa vorbesti doar cu el. eu nu stiu ce e in sufletul tau, dar asa pare din exterior. totusi sa nu te desparti de actualul pentru baiatul de la liceu ca poate nu o sa iasa nimic, si stii cum se zice: cine fuge dupa doi iepuri, nu prinde niciunul.winking gandeste-te bine si ia o decizie.

| b33a a răspuns:

Parerea mea este ca poate acest baiat care e in liceu cu tine ar putea sa fie doar ceva trecator, adica sa iti placa doar 2 saptamani de el pana va cunoasteti mai bine iar apoi sa iti dai seama ca nu va potriviti! Nu cred ca e o idee tocmai potrivita sa renunti al relatia de 1 an si 2 luni pe care o ai doar pentru acest baiat, dar daca impacarea cu iubitul tau nu este una foarte fericita si nu te mai simti la fel de fericita langa el ca inainte sa nu iti fie frica sa renunti pentru ca inseamna ca nu mai ai aceleasi sentimente pentru el :* Cu gelozia nu prea sunt de acord, daca te iubeste nu ar trebui sa fie atat de gelos pentru ca se presupune ca are incredere in tine :* Incearca sa mai vorbesti cu baiatul asta fara sa te desparti de iubitul tau si sa il cunosti mai bine, pune lucrurile in balanta si vezi in care parte se inclina(vezi ce parte te atrage mai mult)! Banuiesc ca ai intre 17-19 ani, e normal sa vrei sa fii mai libera, pentru ca e varsta la care vrem sa cunoastem si alti baieti si sa descoperim noi lucruri care ne plac! Traieste-ti tineretea si nu te inchide la un singur baiat iar daca el a renuntat la tine o data probabil sa o faca iar! Incearca sa faci ceea ce simti :* Bafta :*

| AlleAlle1 a răspuns:

Sfat: daca iubesti 2 baieti. du-te la al 2 -lea. daca il iubeai asa mult pe primul nu iti mai placea de al doilea

| razvan168 a răspuns:

Eu m-as bucura daca te-ai impaca cu cel cu care ai fost 1 an de zile, eu, ca baiat, am trecut prin asta dar am continuat relatia cu fata cu care eram deja de mai mult timp si nu regret