| ForYouu a întrebat:

Prietenul meu s.a despartit de mine pe motiv ca are foarte mult de invatat pentru bac si pentru a lua la facultatea dorita si nu mai are timp de mine. Faza e ca eu chiar il iubesc pe baiatul asta. De cand s.a despartit de mine plang zilnic, il urasc si il iubesc in acelasi timp. El i.a zis unei prietene comune ca ma iubeste, ca sunt prima fata pe care o iubeste dupa foarte mult timp, dar ca viitorul e cel mai important in momentul de fata. Si dupa ce ca s.a despartit de mine ma mai si intreaba aproape zilnic ce fac... Mi.a dat de inteles ca ar vrea sa fie c mine dupa ce termina cu bacul si dupa ce intra la facultate pentru ca "ma iubeste". Nu stiu ce sa fac straight face il iubesc foarte mult.
P.S. El are 18 ani, iar eu 15 si este primul meu prieten. Relatia noastra a tinut 1 luna, dar eram prieteni de mai mult timp.

8 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Ce contrast teribil!
El s-a despartit de tine ca sa-si poata concentra toata energia pe invatat,iar tu stai si ti-o risipesti plangand si suferind...
E adevarat ca nu ai ajuns inca la intelepciunea sa accepti ca nu poti controla tot ce se intampla,dar nu e bine ce faci.
El a hotarat ca vrea sa va despartiti,hotararea nu i-o poti schimba.
Raul,deci, a fost facut.
Tu ce faci, il dublezi, plangand si jelindu-te, in loc sa incerci sa iti revii sau sa rezisti in picioare dupa povestea asta?
Motivul invocat de el mie mi se pare foarte cuminte...si logic! E viata lui in joc,nu poate sa se risipeasca acum in iubiri si intalniri,de reusita la bacalaureat depind foarte multe.
Si,stii,poate fi un test si pentru tine,sa vada daca esti suficient de matura si-l poti astepta sau nu...
In nici un caz nu vreau sa-ti dau sperante false,dar cred ca ar trebui sa devii mai matura si mai realista...
Lasa-l sa invete si vezi-ti de viata ta,asa cum poti.
Pentru ca poti, dar nu vrei, ti-ai fixat scala sentimentelor pe "acum plang" si cauti sa respecti asta suta la suta!
Nu-l vei convinge sa-si schimbe hotararea, nu acum, pentru ca bacalaureatul are prioritate!
Daca intelegi o sa fie bine.
Parerea mea.
happy

| Zenithf a răspuns:

Este o despartire temporara. Sustine-l, ajuta-l sa treaca peste hopul asta, si dupa ce intra la facultate va continuati idila.

| ROB3RT89 a răspuns:

Buna.
Crezi ca asta e un motiv plauzibil sa se desparta de tine?
Suna mai mult a pretext, pretext sa nu iti supuna adevaratul motiv pentru decizia lui.
Un om echilibrat are timp pentru toate.
Nu stiu ce sa zic, ai rabdare sa mai treca timpu si vezi cum decurg lucrurile.
O zi buna!

| Alcyon a răspuns:

Paguba-n ciuperci. Il doare in papuc de tine, daca te-a expediat dupa doar o luna de relatie. Ai abia 15 ani. O sa tot cunosti baieti, nu-ti mai face inima rea.

| ElenaSA a răspuns:

Una este sa spui unei fete ca e nevoie sa invet, deci sa mai reduci timpul petrecut impreuna si alta sa te desparti. A fost ideea lui sau sugestia parintilor? Nu mi se pare un motiv serios pentru a te desparti de prietena.Invatatul si prietenia nu se bat cap in cap. Ar putea fi un motiv real diferenta de varsta?

| Chamberlin a răspuns:

Daca te iubeste va vrea sa fie din nou impreuna cu tine. Intreaba-l daca mai vrea sa fiti din nou impreuna si vezi ce iti va raspunde.

| ForYouu explică (pentru Chamberlin):

L.am intrebat. a zis ca vrea sa fie un timp singur sad

| SebastianCMT a răspuns:

Daca te iubea si chiar tinea la tine nu se despartea de tine... Ca are invat nu e rau inseamna ca e constient. Numai nu poti invata tot timpul.