| laviniabeluska11 a întrebat:

Recent eu și iubitul meu ne-a despărțit. Stăteam în aceeași casă, dar erau certuri puternice și frecvente, din orice. Aceste lucruri ne-au făcut să ne răcim unul față de altul. Am decis să terminam, iar eu am plecat de acolo. Nu i-am zis ca ma mut. M-am mutat când el nu era acolo. După două sau trei zile, el m-a căutat și mi-a spus că nu poate sta fără mine și că ar face orice să ne împăcăm și să o luăm de la capăt. După ce am plecat, ma simțeam cumva mai libera. Majoritatea certurilor noastre sunt din cauza fostei mele cumnate, care e foarte prefacuta. Față de mine e răutăcioasa, când nu e el. Când e el, se poartă frumos. I-am aratat și lui asta și el îmi tot spune ca ea tine la mine și alte aberații. Ea e foarte frustrata și fără cultură, iar orice lucru pe care îl fac eu, îl face și ea. M-am săturat de ea și de tâmpeniile ei. Eu înțeleg că el încearcă să găsească o cale de mijloc, dar nu știu cum aș putea sa o ignor efectiv ca să reușesc să ma înțeleg cu iubitul meu. Ce aș putea face?

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sa pui punct acestei relatii cu el si sa cauti alul, sau daca tu tii la el mutati va doar voi doi singuri fara sorsa fara familia lui, dar si daca te casatoresti cu el ia in calcul faptul ca va trebuii sa o suporti pe sora lui.

| Freya1 a răspuns:

Tu daca atunci cand ai plecat te-ai simtit mai libera inseamna ca asta iti lipseste, libertatea, liniștea si spatiul.Din cat inteleg eu tu stai la el, el care sta cu familia lui ceia ce este foarte gresit.Eu am fost contrazisă de N ori pe tema statului cu familia, Au fost persoane ce imi spuneau că daca ne intelegem acum ca familie nici pe viitor nu vom avea probleme ceia ce e total gresit.In momentul in care esti tanar, ai o relație etc vrei spațiul si timpul tau, ai tabieturile tale si la un moment dat obiceiurile tale si dorintele lor se vor bate unele de altele si nu va iesi bine de aceia este indicat ca tineri si cuplurile sa stea singuri, sa se dăruiască singuri si sa aiba spatiu.
Dacă tie cumnata ta iti creează probleme reale si evidente iar prietenul tău nu ia măsuri in privinta asta iti pierzi timpul degeaba.Eu cred si consider ca daca iti iubesti iubita si vezi ca ceva nu merge in casa in care va aflati lupți sa va mutați singuri ca sa aveti liniște.Eu am pățit in trecut in fosta relație sa tot astept sa ia prietenul meu măsuri si am tot stat vreo 7 ani până sa ne mutăm si atunci deja era tarziu pentru ca noi deja ne-am distrus relația. Daca el nu vrea sa preia nici initiativa sa zică "ba de maine muncim cum putem, facem cum stim strângem bani si plecam" inseamna ca nu ii pasa de tine, e doar obisnuit sa aiba o femeie în casa si aia e.Tu daca vrei sa te întorci ar trebui ca asta sa iti fie prima condiție, daca simti ca il iubesti ii spui "Eu stau la mine acasa tu la tine pana reglementa situatia" iar daca are sentimente pentru tine in urmatoarea secundă vrea prelua initiativa.Nu mai lasa tu garda jos de fiecare dată și sa fi luată de proasta de familia lui pentru ca si tu ai viata si demnitatea ta.De ce ar trebui să saruti neamurile cuiva in fund doar ca sa il mulțumești pe el, cand el nu face nici minimul de efort sa te mulțumească pe tine?

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Greșeala voastră e că v-ați mutat cu părinții. Mai bine stăteați separați până vă permiteați să închiriați ceva al vostru. Faptul că te simți eliberată spune multe. Inteligent ar fi să nu faci aceeași greșeală de două ori. Explică-i prietenului tău că NU E NORMAL să locuiești așa, cu soacra. Sunteți tineri, aveți nevoie de spațiu și intimitate. Dacă te iubește, o să găsiți altă cale, mutatul înapoi nici nu ar trebui luat în calcul că e clar că nu a funcționat.

Răspuns utilizator avertizat
| BuBBlesykeSs a răspuns:

Va mutați amn2 separat va luati o "casa " si stati

| Eteda a răspuns:

Discuta calm cu el si spune-i ca nu te intelegi cu, cumnata ta. Daca el vrea intr-adevar sa te tina langa el va gasi o cale de mijloc, puteti sta undeva cu chirie, asta ar fi cel mai bine, pentru ca va fi o casa doar pentru voi doi si nu se va mai implica nimeni, daca el nu accepta asta... nu cred ca ar trebui sa te intorci sa ii suporti toanele ei. Dar incearca sa discuti si sa cadeti la o intelegere, eu zis ca baiatul tine la tine si majoritatea certurilor voastre au fost pornite de cumnata.