| anonim_4396 a întrebat:

Buna, ma puteți ajuta cu un sfat, multimesc. Deci eu și iubitul meu suntem de trei ani împrenuna. Suntem din orașe diferite. ne-am cunoscut printr-un prieten comun. Dar problema e ca suntem din orașe diferite ne-am cunoscut când el avea un loc de munca in orașul meu. după un an a renunțat la locul de munca și eu MAm hotărât sa merg cu el in orașul lui fără ca familia mea sa știe. Ne-am mutat cu părinți lui. In fine nu au fost de acord părinții meu, au fost multe certuri dar au început sa accepte. Și așa au trecut 2 ani. El acum este plecat in alta țara de 8 luni și eu am rămas la părinți lui. Și de un timp am așa niște gânduri ca nu Mi-ar plăcea sa stau in orașul lui sunt departe de părinți de sora mea. Cu soacra nu prea ma înțeleg. Și ma gandesc dacă in viitor o sa îmi fac o familie cu iubitul meu cu copi și așa ma departe cine o sa ma ajute, o sa îmi văd familia foarte rar. Aici nu am prieteni nu prea cunosc pe nimeni doar prieteni iubitului și nu știu ce sa fac. Îl iubesc f mult dar vreau sa fiu mai aproape de familia mea și el nu e de acord sa ne mutam in orașul meu pentru ca zice ca aici cunoaște multe persoane are prieteni. Nu știu ce sa fac nu vreau sa renunț la el

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca vrei sa iti pastrezi relatia, va trebui sa il astepti si sa discutati situatia prima oara cand va veni in tara. Pana atunciu, incearca sa fii de 100 de ori mai toleranta cu soacra ta, fii draguta, zambitoare, ajut-o mereu cu absolut tot ce are nevoie, adu-i cate ceva dragut macar o data pe saptamana (nu scump, dar ceva ce stii ca ii place, o floare mica, o ciocolatica, un sapun), respecta-i parerile si inceraca sa o asculti. Nu uita ca stai in casa ei si ca e mama iubitului tau, deci ii datorezi mult respect si nu ar trebui sa o contrazici, daca nu e o problema de viata si de moarte. DE asemenea, indiferent ce s-ar intampla, tu nu poti si nu ai voie sa ridici tonul al ea, sa ii vorbesti rastit sau sa o critici (in fata sau pe la spate). Vei vedea ca daca tu incepi sa te porti normal, dupa o vreme (poate 6 luni, poate un an, poate doi) se va domoli si ea si veti avea pace. Si iubitul tau va fi mai fericit daca tu ii respecti mama cum se cuvine. Si nici singura nu vei mai fi daca iti transformi soacra in prietena. Nu uita ca tu esti tanara, deci mult mult mai toleranta si mai intelegatoare, trebuie sa arati asta in fiecare zi. Ea e mai batrana, poate e mai dificila, mai ciudata, mai rautacioasa, dar tu nu ai inca motive sa fii la fel.

| anamaria82726 a răspuns:

Muta-te la parintii tai. Macar cat este el plecat. Adica care-i sensul ca daca el e plecat din tara, tu sa stai la ai lui? S-ar bucura si familia ta si prietenii si tu.