| blondie22 a întrebat:

Revin cu întrebări și nelămuriri.
Îmi doresc un bebe enorm și sper la o minune..Am făcut un test acum 1 săptămână unde liniuța a doua se observase puțin de tot.
Joi dimineața când m-am trezit am avut o pată de sânge, puțin..am refăcut testul de sarcină, tot așa a doua liniuță se observa puțin.
Mă gândesc ca să mai stau o săptămână și să refac testul? Sau ce sfat îmi puteți da?!

7 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Singura metoda prin care se poate determina cu maxima precizie daca EXISTA sau LIPSESTE hormonul de sarcina hCG in sange sau in urina este TESTUL DE SARCINA.
Testul de sarcina numit beta-hCG se poate efectua in laboratorul de analize medicale pe o proba de sange dupa ce au trecut cel putin 14-15 zile de la data OVULATIEI (daca este cunoscut) sau de la ultimul act sexual neprotejat in urma caruia ar fi putut sa ajunga sperma in vagin. Rezultatul testului beta-hCG obtinut, este intotdeauna valid, valabil si CORECT in 98-99% din cazuri.
Testul de sarcina efectuat acasa pe baza testarii urinei, se face NUMAI dupa ce au trecut minim 21 de zile la data OVULATIEI (daca este cunoscut) sau de la ultimul act sexual neprotejat in urma caruia ar fi putut sa ajunga sperma in vagin. Rezultatul testului efectuat mai devreme de 21 de zile se ia in considerare NUMAI daca este POZITIV. Rezultatul care este NEGATIV dar a fost obtinut inainte de cele 21 de zile necesare, este de regula FALS NEGATIV.
In concluzie : pentru a fi obtinut un rezultat VALID, VALABIL si CORECT, testul de sarcina trebuie sa fie efectuat la momentul OPTIM/OPORTUN fiindca doar in acel caz rezultatul obtinut va reflecta/va arata situatia REALA existenta in organismul tau. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Sa consulti un medic ginecolog. El iti va spune daca esti sau nu gravida.

| Sofer a răspuns:

Refaci testul din nou.

| Eireann a răspuns:

Daca a doua liniuta se observa doar foate putin e negativ. A 2a liniuta trebuie sa fie la fel de vizibila ca prima pentru un test pozitiv.

| Jonas94 a răspuns:

Dacă vrei să știi sigur, cea mai ok metodă o reprezintă analizele de sânge pentru a afla nivelul hCG-ului.
Costă în jur de 50 de lei, și afli rezultatul într-o zi.

| Unsfatbun a răspuns:

Păi dacă stai, nu ai cum să rămâi însărcinată. Înainte de a cheltui banii pe teste, trebuie să stai in adevăratul sens al cuvântului, iar partenerul tău să-și facă datoria de bărbat!

Acum fără glumă. Calculați perioada fertilă (pe google o sa aveti mai multe informații), iar daca nici asa nu funcționează, trebuie sa apelați la un ginecolog.

| blondie22 explică:

Menționez că am stări de greață dimineata si seara, am crampe si ma simt obosita.