| clarraxdxs a întrebat:

Buna, revin si eu cu o intrebare. Am intretinut pe 1 Iulie un contact sexual protejat(primul), totul ok. Luna trecuta am avut menstruatia pe data de 15 iunie, ieri pe 11 iulie trebuia sa si faca aparitia menstruatia, insa, suntem in 12 si inca nu a aparut. Sanii ma dor si simt cateva crampe abdominale. Ce ziceti, ar trebui sa-mi fac griji?

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Daca ai avut mereu un ciclu de 26 de zile, asa cum reiese din socoteala pe care ai facut-o pentru luna aceasta, trebuie sa intelegi ca uneori, chiar si in cazul ciclurilor perfect regulate, pot sa apara mici dereglari hormonale care sa afecteze si lungimea ciclurilor cu cateva zile. Diferente de +/- 1, 2, maxim 3 zile sau o unica intarziere de pana la 10 zile, nu reprezinta motiv de ingrijorare.
Fiindca prezinti deja simptomele sindromului premenstrual, sangerarea ar trebui sa porneasca in urmatoarele zile.

Numai bine!

| clarraxdxs explică (pentru Floridori):

Aprilie-Mai-26 zile
Mai-Iunie-27
Iun-Iulie deja in a 28 a zi si inca nu a venit.

| Floridori a răspuns (pentru clarraxdxs):

Majoritatea femeilor au un ciclu de 28-35 de zile, deci luna a aceasta te incadrezi perfect in normalitatea majoritatii.
Dupa cum ti-am spus, mici diferente de cateva zile pot sa apara oricand.Tu ai deja simptomele sindromului premenstrual, deci cred ca poti sta linistita, sa astepti zilele acestea ca sangerarea sa inceapa.

7 răspunsuri:
| glasulfilologului a răspuns:

Daca contactul a fost unul protejat nu ai de ce sa te ingrijorezi. Plus ca intarzirea e posibil sa apara si din cauza presiunii pe care o ai. Iar acele "simptome", apar de obicei inaintea aparitiei menstruatiei. Sa ai grija de tine si nu uita de protectie!

| user609 a răspuns:

Contactul a fost unul protejat?

| clarraxdxs explică (pentru user609):

Da, fara ejaculare.

| Anuskaa a răspuns (pentru clarraxdxs):

Fetito nu mai fa sex, ca nu e pentru tine! Sex protejat, fara ejaculare= nu esti gravida! Lasa sexul cand o sa stii cum poti sa ramai gravida.

| clarraxdxs explică (pentru Anuskaa):

Întrebarea asta este de mult, sunt la început și am diferite griji și îngrijorări. Am cerut doar un răspuns nu și morala. Totuși, dumneavoastră ați fi putut ignora. Sincer nici nu știu cât de mulți ați căutat aceasta întrebare, dacă nu cumva ați intrat pe profilul meu ca sa o găsiți. Oricum ar fi, o zi buna.