| LuizaAndreeaLuiza a întrebat:

Buna TPU :* de doua zile ma doare (nu foarte tare, dar simt un discomfort) in partea dreapta jos.mama este asistenta medicala si mi-a spus ca ar putea fi apendicita, dra se putea sa fie si de la rinichi asa ca am luat antibiotice. si, din pacate nu a fost crying
astazi nu ma mai doare deloc in partea drepta dar simt un discomfort, ca si cum cineva ma apasa incontinuu in acea zona. si mi.a amortit piciorul drept. deci clar ca e apendicita. am vorbit cu mama si am stabilit ca maine vom merge la spital pentru a ma consulta un medic.
dar mie mie foooarte frica deoraece stiu ca, imediat ce ma va consulta ma va trimite in operatie. si acest gand ma ingrozeste.
daca voi ati trecut prin acest lucru, va rog sa imi spuneti cum a fost, poate ma mai linistesc un pic.
va multumesc :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| ElenaSA a răspuns:

Si eu am facut aceasta operatie. Ea in sine nu e grea.Dar daca o amani poate deveni periculos.Am amanat-o si am facut peritonita.Mergi la medic.Sanatate!

| kzd a răspuns:

Apendicita este cea mai usoara operatie care se poate face. Te anestezieaza ( eu m-am operat de asa cea in clasa a3-a ) si dupa 4 ore esti treaza pe un pat de spital, te tin sub supraveghere o zi si dimineata urmatoare ai plecat acasa, te mai intorci peste o saptamana pentru o chestiune de o ora( sa iti scoata ata cu care te-a cusut). Nasol e ca eu pe 15 iulie ma duc sa ma opereze( sa imi scoata meselel de minte pentru ca nu au loc sa iasa si ar strica linia celorlalti dinti x_X. Dar si asta este o operatie minora. Deci pentru tine anestezie=fara durere, poate doar 2 zile irosite atat. Bafta1

| PufuleteDulce a răspuns:

Daca este apendicita si vei face operatia stai linistita vei fi anesteziata.Eu imi amintesc cand am facut operatia si a fost foarte usor cand te vei trezi dupa operatie vei fi putin ametita.Imi amintesc ca eu o vedeam pe mama care statea in capatul patului iar eu o vedeam triplulaughing Deci stai linistita du-te si fa operatia, n-ai de ce sa iti faci griji. Succes