| anonim_4396 a întrebat:

sâmbăta am avut un contact sexual neprotejat, iar el a ejacuat puțin, penisul nu l-a băgat pana in capat, ziua următoare am luat postinor. Eu am dereglari hormonale de cand ma stiu si cred ca sunt si anemica. Exista ceva șanse sa fiu însărcinată?

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca postinorul ti-a fost prescris de ginecolog, riscul de sarcina este 30% din riscul maxim, deci probabil in jur de 15-20%. daca l-ai luat dupa ureche (sau prospect) si ai ales la intamplare postinorul, e foarte posibil sa nu fi avut efect contraceptiv si sansele de sarcina sa fie mari. In acest caz, mergi urgent la ginecologul tau.

| 3xfemeie a răspuns (pentru Brigaela):

Mai degraba al mamei ei si insotita. oare are 14 sau 15 ani?

| Brigaela a răspuns (pentru 3xfemeie):

Daca este activa sexual, sper sa aiba macar 17 ani si jumatate.

| 3xfemeie a răspuns (pentru Brigaela):

Poate, dar nu cred. sad

| mona a răspuns:

Daca ai luat pastla nu cred ca mai e cazul sa iti faci griji

| AndreeaPucca a răspuns:

şanse 100%, după părerea mea.
un bărbat/băiat sănătos poate ejacula şi doar pe vulvă că tot poate fi vorba de o sarcină

| Love4Music a răspuns:

Se poate...
Cel ma sigur ar fi sa iti faci test de sarcina

| oOoBrBoOo a răspuns:

Nu prea ai fii insarcinata dar mergi la un control.

| yanira4u a răspuns:

Mai simplu era daca aveai un contact sexual protejat.acum nu trecei prin tot rahatul asta.da nuuu de ce sa facem ceva sigur cand putem sa mergem la risc si sa nu stim ce se poate intampla. fato, daca ai contact sexual neprotejat poti ramane insarcinata.sau chestia asta nu ai aflat.o inca? cum crezi ca apar copii? ii aduce barza?

| Eusiatat01 a răspuns:

Eu zic ca nu, avand in vedere ca ai luat si postinor. Acum depinde de mai multi factori, cel mai e bine e sa-ti faci un test de sarcina ca sa fii sigura ca nu te trezesti cu burta la gura. Multa bafta!

| Tass_Daissy_1984 a răspuns:

Cel mai sigur e sa faci un test de sarcina.ca sa stai linistita

| Bi4nc4 a răspuns:

Da, mai ales daca actul (sexual) se repeta de mai multe ori intr-o perioada scurta de timp (cateva ore), spermatozoizii au o durata de viata de cateva ore bune (in conditii ideale lor) si lichidul spermatic ramane pe canalul penisului oricat te-ai spala asa ca cel mai bine folositi metode contraceptive

| ralucutzabunutza a răspuns:

Salut! nu te speria nu esti insarcinata, dar ca sa fii sigura 100% fa un test de sarcina multa bafta pa pa.

| Codextar a răspuns:

Dupa cate ai descris nu pare sa fii insarcinata. Dar ia un test de sarcina sa fii sigura ca nu esti insarcinata!