| Andreutsa25 a întrebat:

sambata seara am avut neplacerea ca in timpul actului sexual sa ni se rupa prezervativul, de calitate fiind, nu orice produs... duminica de dimineata am luat postinor, pastila de a doua zi si am sperat sa fie eficienta, insa astazi de dimineata am observat ca sangerez, nu doar putin.si nu stiu ce e de facut sad speram ca ma puteti ajuta cu vreo lamurire, un sfat...multumesc mult :*

Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

O sa iti fie dereglat ciclul vreme de 3-4 luni de acum inainte. Ceea ce ai acum este o menstruatie falsa, indusa de estrogenul din pilula.
Legat de subiectul acesta, poate te intereseaza articolul:
http://www.sfaturiortodoxe.ro/avortul/anticonceptionale-avort-4.htm

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Du-te cat mai repede la ginecolog. Am impresia (desi sper sa ma insel) ca ai facut cea mai amre greseala: ai luat postinor, o bomba hormonala, fara prescriptie ginecologica, dfara consult in prealabil. Asta te supune la mari riscuri. S-ar putea sa fii si insarcinata, dar ce e mai grav, s-ar putea sa ai mari probleme hormonale. Nu ar trebui sa sangerezi atat de repede dupa pilula de a doua zi, ceva este in neregula. Poate esti prea tanara pentru asta (e interzisa sub 18-19 ani), poate ai vreo leziune pe ovare sau pe uter care s-a agravat de la adiminsitrarea hormonilor. Nu e in regula, dar tinand cont ac e vineri seara, va trebui sa risti pana luni dimineata si sa mergi abia atunci la medic. daca sangerarea depaseste cantitatea unei menstruatii obisnuite, trebuie sa te duci la urgenta sa te vada un ginecolog.

| Biencush a răspuns:

Pai pastila de a doua zi te ajuta, nelasand sa se instaleze o sarcina o organismul tau.Cu toate acestea, concecinte sunt destule, aducand dereglari hormonale(caci asta este de fapt, o bombita plina cu hormoni), care iti dau organismul peste cap...De aceea se si recomanda folosirea ei doar dupa prescriptia medicului si folosirea doar o data-de doua ori in viata!
Sper sa fii bine, stai linistita, de sarcina ai scapat!

| CybeRAthlete a răspuns:

Nu ai de ce sa te temi in legatura cu sangerarea - teoretic este un lucru bun - o data... daca continua urmeaza semnele de intrebare.
sfatul meu - continua cu protejarea prin prezervativ si decat in cazuri de genul acesta apeleaza la celebra "pastila de a 2-a zi" pentru ca mai mult iti deregleaza organismul si poate avea de la efecte pe termen scurt, la efecte de durata.
bafta

| Mike_7143 a răspuns:

Nu chiar de 2-3 ori in viata, ci maxim 2 pe an. Intreaba farmacistul. Se gasesc de cumparat in farmacie si fara prescriptie medicala. Raspunsul corect ti-l poate da un medic in legatura cu sangerarea. Nu te astepta ca vreun medic sa fie logat aici...

Insanatosire grabnica!

| Alexandru_8107 a răspuns:

Nepricepere, la utilizare.Altfel nu pot concepe, cum de se poate rupe?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai sangerat nu e nici o problema. Inseamna ca puteai ramane insarcinata.Nu ai de ce sa iti faci griji

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S-a intamplat ceea ce trebuia sa se intample. Pastila de a 2. a zi provoaca o menstruatie spontana ceea ce impiedica ca embrionul sa se instaleze in uter, asadar nu ai de ce sa iti faci griji.
Bafta.