| AceeafatăanonimăSlayy15 a întrebat:

Bună.
Sâmbătă seara am avut un contact sexual neprotejat cu iubitul meu.
Nu a durat prea mult fiind primul pe seara aia.
El zice ca nu a ejaculat în mine dar nu stiu dacă sa îl cred.
A doua zi după, mi-a venit menstruația, primele ore a curs mai puțin, iar mai spre seara a început sa curgă mai mult cu o consistență mai groasă.
Azi aș vrea sa iau pilula de a doua zi, cea care își face efectul chiar și după 72 de ore după contact doar ca cineva mi-a spus ca e prea târziu luni. Poate va întrebați de nu am luat-o mai devreme.
Nu am luat-o mai devreme deoarece nu am găsit nici o farmacie deschisă sâmbătă și nici dumincă.
Abia azi fiind luni pot cumpăra pastila.
Ce credeți?
Ar mai trebuii sa iau pastila?
Este riscul sa fiu însărcinată?
Menționez ca nu prea cunosc in domeniul ăsta dar încerc sa mă informez cât mai mult.
Vă mulțumesc!

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

El zice ca nu a ejaculat, dar tu nu simti cînd el ejaculeaza ca doar esti vie nu esti moarta ce dracu, simti ca de obicei sperma este mai calda deci este imposibil sa nu simti, ori nu sti tu ce simti, asta este altceva tine de tine de felul tau de a fi, creierul este cel care da impulsuri tuturor organelor, si daca tu faci sex aiurea ca fraiera doar ca sa i ei pastila de a doua zi numai face sex nu te pricepi, sigur ai 15 ani ca altfel nu ai reactiona asa, auzi dar sexul il faci cu prezervativ sau fara?

| Violleta2022 a răspuns:

NU lua pastila de a doua zi, ca este ZERO sanse de sarcina, odata ce ti-a venit menstruatia!

| Goete a răspuns:

Cu cat mai tarziu o iei, cu atat mai putin probabil ca isi face efectul.
Ai auzit vreodata despre "Farmacie de serviciu"?

Bafta

| Floridori a răspuns:

Ciclul menstrual este structurat astfel:
-menstruatie (3-7 zile);
-perioada nefertila (durata depinde de lungimea totala a ciclului);
-perioada fertila de 6 zile (4 zile inaintea ovulatiei + ziua ovulatiei + 1 zi dupa ovulatie);
-perioada luteala/de infertilitate absoluta (12 zile).
Astfel, ciclurile vor avea o durata minim acceptata de 20 de zile, iar maxim acceptata de 45 de zile.

Ultimele 12 zile ale ciclului (adica cele 12 zile de dinaintea menstruatiei), sunt de infertilitate absoluta, asta insemnand ca nu exista nici macar o sansa sa se formeze o sarcina, nici cu toata sperma din lume, deoarece nu mai exista un ovul viabil care sa fie fecundat.
Ovulul are o durata de viata de 6-12 ore, iar in cazuri exceptionale de maxim 24h.De aceea se considera zi fertila, ziua imediat urmatoare ovulatiei si atat.

Desigur, aceste calcule se pot face numai in cazul femeilor care au cicluri regulate.Ciclurile regulate sunt acelea care au o durata egala, cu mici diferente acceptate, de maxim +/- 1 zi, de maxim 3-4 ori pe an.
In cazul tau, totusi, menstruatia a aparut a doua zi, deci stim ca atunci cand a avut loc actul sexual, tu erai in perioada luteala, deci fara sanse de sarcina.

In orice caz si indiferent de cand ar avea loc actul, menstruatia este, oricum, garantia absoluta ca nu exista o sarcina instalata in uter.

Daca tu ai lua pastila de a doua zi sau de a cincea zi, administrarea ar fi absolut inutila si ai experimenta doar reactiile adverse.Asta deoarece din start nici nu se pune problema de sarcina.

Daca imi permiti un sfat, deoarece spui ca inca te informezi pe subiectul "menstruatie, ciclu si cum imi functioneaza corpul", mai bine incearca sa fii sigura de cunostintele pe care le ai, inainte de a face sex si nu invers.

Numai bine!

| AceeafatăanonimăSlayy15 explică (pentru Floridori):

Buna dimineața!
Am uitat sa spun că menstruația mi-a venit de doua ori in aceiași lună.
Mi a venit pe 1 Octombrie și pe 30 Octombrie ieri.
Asta nu este prima oară când se întâmplă să îmi vina de doua ori intr-o lună.
Pastila despre care vorbeam nu o voi mai lua.
Sper sa fie totul Ok și sa nu fie vreo sarcină ceva s au poate a-și putea sa fac un test de sarcină sa ma asigur și sa nu mai stau cu frica.

Va multumesc pentru sfaturi!

| Floridori a răspuns (pentru AceeafatăanonimăSlayy15):

Ciclurile nu tin cont de calendarul gregorian big grin

Lungimea ciclurilor se masoara in zile, ziua 1 fiind si prima zi de menstruatie, iar ultima zi, ziua anterioara urmatoarei menstruatii.
In exemplul dat de tine, ciclul tau a inceput in data de 1 octombrie si a luat sfarsit in data de 29 octombrie, iar ciclul actual a inceput pe data de 30 octombrie.

Acest ciclu a avut o lungime de 29 de zile. Daca o femeie are cicluri mai scurte de 30-31 de zile, este normal si logic ca uneori, unul sa inceapa in primele zile ale lunii, iar urmatorul, la finalul aceleasi luni.

Tu obisnuiesti sa iti notezi toate datele menstruatiilor?