| SlowLikeSnow a întrebat:

scuzati categoria dar am nevoie urgenta.In octombrie am fumat primele mele 4 tigari si mie se parea ca am numai ghinioane la scoalastraight face(poate era doar imaginatia mea) si am terminat'o acum as vrea sa incep iar dar nu stiu ca i'am facut "o promisiune" lui Dumnezeu acum cateva luni(in timpul rugaciunii) nu mai stiu exact drepre ce era vorba dar stiu ca am zis ca nu voi mai fuma vreodata si acum imi doresc foarte tare sa fumez iar[am motivele mele]si nu stiu voi ce ziceti este bine daca m'as apuca iar? tinand cont de ce am scris mai sus...si cand ma voi lasa(daca ma apuc) o sa ma ingras? asa am auzit astept sfaturi, critici dar va rog doar sa nu va bateti joc. mersi:*

8 răspunsuri:
| ELLSSA a răspuns:

Nu inteleg de ce sa te apuci de fumat? Din motivele tale? Ce motive ai avea sa te distrugi incetul cu incetul?
Tutunul dauneaza grav sanatatii!
Iubita, respecta Ruga Lu` Dumnezeu! Nu ne-ai facut o promisiune, ci Celui Sfant...

Răspuns utilizator avertizat
| Anddrea a răspuns:

Fa tot posibilul sa nu te apuci. Si eu am fumat tot asa pentru ca aveam probleme, mai era si anturajul si bla bla. E bine sa incerci sa stii cu ce se mananca dar nu sa faci un viciu din asta. Mai ales daca ai promis. Eu una cred in promisiunile astea. happy Stiu ca iti doresti foarte tare sa fumezi daca ai probleme dar dupa ce o sa treaca o perioada in care nu mai fumezi totul va reveni la normal. Mai bine bei ceva laughing Fara gluma! Te amorteste mai mult timp si te face sa uiti mai bine decat tigarile, plus ca tigarile iti fac si mai mult rau. In ce priveste ingrasatu`, da, o sa te ingrasi cand te vei lasa daca fumezi o perioada indelungata si daca ai de obicei probleme cu greutatea. :*

| ingerash_8177 a răspuns:

Nu te ajuta la nimic tigara(doar daca ai nevoie de niste plamani distrusi) si mai ales daca iai promis lui Dumnezeu... mi-e miar cam fi frica de El

| AnonymuxX a răspuns:

Eu zic sa nu mai fumezi pentru ca nu e sanatos si apoi ca dupa 4-5 tigari nu devi dependenda asta e doar in mintea ta daca vrei poti... pur si simplu cand vrei sa fumezi incearca sa faci altceva sau gandeste-te la altceva sau mestega guma mentolata.chestia cu ingrasatul e numai daca esti fumator de multi ani...ai incredere in tine si nu vei pati absolut nimic

SUCCES!

| AnonymuxX a răspuns:

App nu e simplu de zis ca o sa te lasi dupa ce te apuci cunosc multi oameni care au scapat cu greu de tigari si alti care nu au reusti roaga-te la Dumnezeu si incearca sa faci tot posibilul sa nu te apuci pentru ca nu e deloc usor sa te lasi!

| PrincessConsuela a răspuns:

Nu te apuca. In primul rand, stiu cum e. O promisiune e o promisiune. Ai avut motivele tale cand ai facut-o. Si eu am mai avut tentative sa ma reapuc de ceva si sa imi incalc promisiunea, dar mai bine nu o face. Poate ca toate acelea s-au intamplat ca sa vezi ca nu e bine sa te apuci. Sau coincidente, dar nu o face.
Nici macar nu iti face bine. Strica dintii, ingrasa, sau chiar omoara. Eu ocolesc sa ma apuc pentru ca mi-e ca o sa ajung dependenta si nu am chef sa ma omor worried. Iti strica si vocea. Numai rau iti face! Nici nu inteleg care e placerea in fumat. O tigara, doua ocazional poate. Da tot ti-ai incalca promisiunea. Mai bine e sa ai vointa si sa rezisti. Lasa-l de motiv.

| roxyjid a răspuns:

A fuma nu e deloc bine si eu am incercat si mi-a placut dar de dragul parintilor nu m-am apucat daca esti ff. disperata si numai daca nu poti sa mai suporti nu motive gen fumez pentru cineva sau de impresie, atunci poti fuma o tigara la 3-2 zile ai grija oricum