| xJeniferx a întrebat:

...scuze ca este un asa romanhappy

Este normal sa vorbesc cu fostul iubit la telefon mult si sa ma simt foarte relaxata in preajma lui, cand vorbesc cu el sunt foarte deschisa si daca pot zice asa sunt eu cea "adevarata" adica nimeni nu ma cunoaste asa cum sunt pentru ca nu arat.El inainte de revelion a inceput o relatie iar in noaptea de revelion m'a sunat sa imi spuna sa ies mai tarziu afara imi spuna la multi ani. Plecand de la petrecere si chiar daca stia ca o sa vina prietena lui sa'l vada el totusi cand i'am spus ca sunt afara si ca daca vrea sa vina acum afara el o venit lasand'o pe rietena lui pot sa spun cu ochii in soare.In momentul de fata el nu mai are prietena.Eu am prieten de 5 luni iar el stie ca vorbesc cu fostul si stie ce vorbesc cu el pentru ca nu ii ascund nimica deoarece nu imi place asa o relatie(cu el am facut'o pentru prima oara si mai vine si pe la mine de doarme... fara sa stie ai meihee hee ). Actualul meu prieten s-a "suparat" pe mine deoarece am vorbit de 2 ori cu fost 2 ore si cu el nu am vorbit niciodata atata.Tin la prietenul meu si in cand sunt cu el ma comport normal si in prezenta lui ma simt foarte bine,nu sunt fata care se preface ca ii cumva si de fapt nu ii(eu de cele mai multe ori ma comport total diferit de ceea care sunt eu cu realitate,toata lumea si'a creat o parere despre mine si daca incep sa le arat cum sunt eu cu adevarat o sa mi se spuna ca asta nu sunt eu si o sa fiu luata drept o fraiera, proata cum vreti voi sa spuneti)...

Acuma intrebarea mea este daca fostul inca mai tine la mine si daca este normal sa vorbesc cu el atata

P.S:I'am spus la actualul meu prieten ca nu creau sa se afle ca suntem impreuna deoarece nu vreau sa se bage lumea iar in relatia noastar deoarece fiecare relatie pe care am avut'o pana acum nu am ascuns'o si lumea se tot baga si nu imi place, el a fost de acord si le'am spus la toti care stiau ca noi suntem impreuna ca ne'am despartit iar printre cel care stia era si fost...Cu fostul am avut o relatie de 6 luni acum vreo 3-4 ani si dupa ce ne'am despartit el spune ca nu o mai pus suflet intr'o relatie asa repede deoarece cand ne'am despartit i'a parut rau si o suferit....de revelion am fost un pic ametita cand ne'am vazut si nu eram imbracata iar el mi-a dat hanoracu lui si m'a condus pana la petrecere iar cand am ajuns acolo "prietenii" mei l'au tratat foarte naspa, nici nu l'o lasat sa intre si m-am simtit foarte naspa si mi-am cerut scuze dupa pentru comportamentul "prietenilor" mei si inca ma simt ca ultimul om de pe Pamant cand ma gandesc la ce s-a intamplat atuncea si dupa ce m'a lasat la petrecere intruna m'a suna sa vada ce fac si intr'un timp am ramas fara telefon pentru ca o fa mi l-a luat si nu am stiu ca este la ea si el cand o vazut ca nu ma'i dau nici un semn de viata i'a dat mesaj la o fata de la petrecere sa ii spuna sa ii dea nr de telefon a lui prietena mea sa vorbeasca cu ea si sa ii spuna ce fac si daca ma simt rau ceea ce nu s-a intamplat deoarece prietena ema nu il suporta si cand o vazut ca fata aia o prm mesaj de la fost in care ii spunea sa ii dea nr meu o spus sa nu ii dea numar iar intr'un final am primit telefonul inapoi si l'am sunat de am vorbit cu el si i'am spus ca sunt o.k dar el pana nu i'am spus ca ma duc acasa m'a mai sunat de 2-3 ori sa ma intrebe ce fachappy

Sper ca ati inteles ceva din romanul asta si chiar as vrea sa stiu parerile voastre despre ce ati citit si scuze daca am greseli de ortografie dar m-am grabit cand am scrishappy

Răspuns Câştigător
| matesanosa a răspuns:

Acum inteleg! si asa cum ziceam da-i mai mult credit actualului incearca sa ii explici ca cu fostul sunteti doar amici(sincer eu nu as vrea sa fiu cu o fata care tot timpul sta de vorba cu fostul si pe mine sa ma ignore)iar el daca tine la tine te va intelege si fostului spune-i sa incerce sa se mai limiteze cu telefoanale, mejale date catre tine ca ai si tu viata ta! asta in cazul de vrei sa ramai cu actualul ca crede-ma actualul se va plictisi si te va lasa cu ochii in soare

20 răspunsuri:
| FlyingSoul a răspuns:

Mi se pare ca a fost o ruptura ce s-a vindecat. Dar din cate zici nu prea vad de ce te-ai despartit de fostul? Eu zic ca ii de bine daca sunteti despartiti si nu sunt resentimente. Pe de alta parte... din ce zici tu cred ca fostul mai tine la tine.

| xJeniferx explică (pentru FlyingSoul):

Am ascultat ce o spus un asa zis prieten de a lui...mi-o zis ca m'a inselat si eu l'am crezut pe el nu pe fostul si din cauza aceea ne'am despartit si pot sa spun ca imi pare rau ac am ascultat ce o zis prietenul si nu l'am crezut pe el deoarece poate mai continuam relatia o perioada si anul trecut inainte sa am prieten m'a intrebat de cat 2-3 daca vreau sa ne impacam iar eu am refuzat deoarece eu acum tin la el ca la un amic nu ca la un iubit

| JulyStorm a răspuns:

N-am citit tot, dar un lucru e clar. Tu inca mai ai sentimente pentru fostul. Ar trebui ori sa rupi orice legatura cu el si sa ii dai actualului sansa de a ajunge sa te cunoasca tot la fel de bine ca si fostul, ori sa o termini cu actualul si sa mai incerci odata cu primul tip. E viata ta, tu hotarasti!

| matesanosa a răspuns:

Poate e adevarat ca prima nu se uita.big grin! stii care este problema ta? tu incerci sa cauti in actualul prieten cate ceva din fostul prieten este ceva normal din moment ca cu el a fost prima data! eu te sfatuiesc sa faci ce iti zice inima si daca tu crezi la momentul actual ca e mai bine cu fostul ia-ti inima in dinti si spune-i ca vrei sa te impaci si aflii totul pe loc ca la loz in plic...aaa si inca ceva nu-i spune actualului ca de fostul nu te primeste...winking

| xJeniferx explică (pentru matesanosa):

Prima oara a fost actualul si tin la el doar ca imi este frica ca daca continui sa tot vorbesc cu fostul sa ajung sa nu mai stiu ce simt pentru fiecare

| matesanosa a răspuns (pentru xJeniferx):

Dilema mea este daca il iubesti ce te mai intereseaza ce simti pentru alti? sau tu vrei sa fii si cu prieten si cu amant? po-ti sa o faci dar problema este ca nu tine la infinit nici asta e un joc cu doua taisuri si cum fiecare joc are un svarsit..deci gandeste-te

| xJeniferx explică (pentru matesanosa):

Nu vreau sa fiu si cu prieten si cu amant pur si simplu mi-a dat de gandit o conversatie cu prietenul in care mi-a reprosat ca cu el nu povestesc asa mult cum povestesc cu fostul si stiu ca el tine la mine si nu vreau sa fac sa creada ca incep sa ma indepartez de el sau ca nu mai tin pentru ca nu este adv si nu vreau sa o dau in bara cu el deoarece el este el si imi este de ajuns daca stau cu el, nu vreau nimic mai mult

| xJeniferx explică (pentru matesanosa):

Ma intereseaza ce simt pentru ceilalti deoarece nu vreau sa fac ceva care sa ii faca sa creada altceva despre mine sau cum ti'am mai spus, nu vreau sa o dau in bara..nu vreau sa il fac sa sufere pe actualul si chiar daca vorbesc cu fostul eu nu vreau sa ii dau sperante dar pur si simplu incep sa povestesc cu el despre orice si na...nu vreau sa creada ca vreau sa ne impacam si sa rup brusc legatura cu el nu am cum

| matesanosa a răspuns (pentru xJeniferx):

Pai ziceai ca mai doarme pe la tine(fostul bauiesc)si tu vrei sa fii cu actualul deci banuiesc ca nu numai vorbiti daca doarme la tine.tu cum ai numio asta? sau zii pe sleau ce vrei sa faci? sa ramai cu actualul si sa fii amic cu fostul! daca este asa incearca sa ii da-i mai multa atentie, incredere actualului si indeparteazate incet incet de fostul ca cu cat te apropii mai mult de el mai sunt doar cativa pa-si si iar ajungi la dilema cu cine sa fiu.

| xJeniferx explică (pentru matesanosa):

Ai inteles gresit....actualul vine pe la mine de doarme nu fostul...am incredere in actualul si ii dau atentie, nu poate sa zica ca il neglizez deoarece vine la mine, vb la telefon, vb si prin mesaje iar daca vb la telefon de la fostul si primesc mesaj ca am avut un apel nepreluat de la actualul inventez o scuza sa termin de vb cu el ca sa pot sa il sun pe actualul..eu vreau sa raman prietena cu fostul deoarece am avut o relatie acum cativa ani si parerea mea este ca dupa o relatie cei doi trebuie sa ramana prieteni, sa mai vorbeasca din cand in cand dar la mine ii faza ca nu vorbesc din cand in cand vorbesc cu el in fiecare zi si nu stiu cum sa il indepartez un pic de mine fara sa se supere

| xJeniferx explică (pentru xJeniferx):

Vb la telefon cu fostul si primesc mesaj ca am avut un apel nepreluat de la actualul inventez o scuza sa termin de vorbit cu fostul sa pot sa il sun pe actualul*****

| xJeniferx explică (pentru matesanosa):

Mersi:*o sa incerc sa fac ce mi'ai spus

| matesanosa a răspuns (pentru xJeniferx):

Acum inteleg! si asa cum ziceam da-i mai mult credit actualului incearca sa ii explici ca cu fostul sunteti doar amici(sincer eu nu as vrea sa fiu cu o fata care tot timpul sta de vorba cu fostul si pe mine sa ma ignore)iar el daca tine la tine te va intelege si fostului spune-i sa incerce sa se mai limiteze cu telefoanale, mejale date catre tine ca ai si tu viata ta! asta in cazul de vrei sa ramai cu actualul ca crede-ma actualul se va plictisi si te va lasa cu ochii in soare

| RalucaOxii a răspuns:

Parerea mea ar fi sa il lasi pe actualul tau prieten (bine inteles daca nu tii la el )si sa fii cu fostul daca tu chair tii la el.

| xJeniferx explică (pentru RalucaOxii):

Tin la actualul iar pe fostul il vad ca pe un foarte bun amic; cu el pot sa povestesc ce nu povestesc cu prietenele mele si ma asculta si imi spune ce ar face el sau cum i se pare lui situatia despre care am povestit si cu actualul povestesc dar parca nu ii tot una, parca imi place mai mult sa povestesc cu fost despre anumite lucruri
nu stiu ce se intampla...sunt sigura de ce simt pentru aman2 dar cred ca daca o sa continui asa o sa nu mai stiu ce simt pentru ei si nu vreau sa o dau in bara cu actualul deoarece chiar imi place de el si nu vreau sa il ranesc si nu vreau nici sa ii dau sperante la fostu..nu mai stiu daca am scris dar el s-a despartit de prietena lui de 2 saptamani

| xJeniferx explică:

Cu fostul am foarte multe in comun iar cu prietenul actual nu prea am asa mult

| GhenS a răspuns:

Nu este nevoie sa faci romane pe TPU, fata ai o inima si un creier corect? Folosestele. Interiorul tau stie cel mai bine ce vrea si ce nu gandeste-te la asta. Bafta :*

| xJeniferx explică (pentru GhenS):

Da dar am vrut parerea la alte persoane deoarece daca vorbesc cu prietenele mele depre asta incep sa imi tina predici si chiar nu am nevoie de asa ceva.iar din ce am vazut eu pana acum creierul si inima nu se prea inteleg, creierul iti spune ce ii corect sa faci iar inima stie ca creiul are dreptate dar se lasa influentata de ceea ce simte si in cazurile pe care le'am vazut inima o castigat chiar daca dupa cel/cea in cauza o suferit si se gandea ca era mai bine sa nu faca asa si sa faca altfel

| Floricik1992 a răspuns:

Nu stiu cum reusesti sa ramai prietena cu fostul..niciodata nu mi-a iesit faza asta laughing) bv`o..las`o mai moale cu fostul si acordai mai multa atentie actualului pana nu se satura de situatia asta si pleaca.

| xJeniferx explică (pentru Floricik1992):

Avem foarte multe in comun si ne simtim bine unu in preajma celuilalt si eu cred ca o relatie dupa ce se incheie cei 2 ar putea sa fie prieteni deoarece au inpartit anuminet momente, fie bune fie rele si inainte sa incepi o relatie eu cred ca ar trebuie sa existe prietenie si cand relatia se termina ramane prietenia

| Floricik1992 a răspuns (pentru xJeniferx):

In ceea ce ma priveste origoliul este prea mare :d