| angelica02 a întrebat:

Buna se poate daca esti insarcinata sa iti vina ciclul si primele 2-3 luni si dupa sa nu mai vina? ...eu stiam ca nu iti mai vine din prima luna de cand ramai gravida

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In timpul sarcinii nu exista menstruatii.
Uneori, destul de rar, exista, in prima luna sau chiar in primele 2-3 luni de sarcina, niste sangerari care imita menstruatiile si pot fi confundate cu acestea. Totusi, exista suficiente diferente pentru ca o femeie educata sa stie ca e ceva in neregula si sa mearga la ginecolog (sangerarile nu sunt perfect regulate, sunt mai scurte, mai putin abundente decat menstruatiile)

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Tot la fel cum ti-a explicat si d-na Brigaela, iti spun si eu ca este practic imposibil sa confunzi posibilele scurgeri mucilaginoase mai mult sau mai putin sangvinolente, reduse cantitativ si de scurta durata cu sangerarea menstruala autentica care are un aspect complet diferit. O consultatie ginecologica combinata cu o ecografiere iti va oferi raspunsul cert, sigur, precis si corect. De asemenea poti verifica acasa cu ajutorul unui test de sarcina daca in urina exista sau lipseste hormonul de sarcina hCG. Multa sanatate!

| sofisis a răspuns:

Eu stiu 2 persoane care au avut "ciclu" peste sarcina. Ciclu fals, adevarat, dar arata exact ca menstra lor normala. Stiau ca sunt gravide si deci aceste "menstre" le-au panicat initial. Una a avut pana in luna a 4 a. Iar una pana in luna a 7a