| mitrc0 a întrebat:

Am nevoie de ajutorul vostru. Pe data de 19 August in timpul actului sexual ni s-a rupt prezervativul. Am luat escapelle la o ora jumătate. Ciclu mi-a venit după o săptămâna, cu doua zile mai devreme decât trebuia. Și luna asta mi-a venit, doar ca a fost mai scurt și mi-a curs sânge doar primele doua zile, după a fost mai mult maro... și ma simt ciudat in zona uterului, dar n am nici un alt simptom. Credeți ca pot fi însărcinată? Am făcut un test cu sângele pe 3 Septembrie și a ieșit negativ. E normal sa am ciclu așa de la pastila?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Din descrierea ta reiese ca pastila contraceptiva Escapelle, a fost folosita complet INUTIL fiindca actul sexual a fost intretinut cu 9 zile inainte de data la care urma sa porneasca menstruatia, adica in PERIOADA DE INFERTILITATE ABSOLUTA a ciclului menstrual, perioada in care formarea sarcinii a fost 100% IMPOSIBILA. Fiindca hormonii sintetici din compozitia pastilei contraceptive, au ajuns prea tarziu in organism, NU au avut timpul necesar ca sa provoace o dereglarea mai intensa a activitatii hormonale si din acest motiv menstruatia a pornit oarecum la termen si s-a desfasurat in conditii normale insa efectele negative ale acelor hormoni au inceput sa se manifeste abia acum si probabil se vor manifesta si in lunile urmatoare, prin cicluri menstruale atipice, anormale si menstruatii foarte diferite fata de cele obisnuite.
Fiindca testul de sarcina beta-hCG pe baza analizei de sange a fost efectuat in mod corect dupa ce au trecut 15 zile de la data intretinerii sexului buclucas, prin rezultatul NEGATIV a indicat ca in organismul tau NU exista hormonul de sarcina hCG astfel ca 100% nu esti insarcinata. La ultima ta intrebare privind modul atipic/anormal de desfasurarea a menstruatiei din cauza acelei pastile blestemate si nenorocite folosite in mod IRESPONSABIL si complet INUTIL, raspunsul este un DA... categoric. Multa sanatate!

| mitrc0 explică (pentru corbulalbrosu):

Mulțumesc din suflet. Mi a fost foarte frica și de aia am considerat ca trebuia sa iau pastila. O seara buna și multă sănătate!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca te-ai fii straduit sa citesti prospectul pastilei pe care ai luat-o, ai fii vazut ca are atat de multe efecte secunbdare, ca nu ai mai fii luat-o.
De fapt si de drept, pastila a fost luata inutil, ca nici nu erai in perioada fertila.
In orice caz, efectele secundare ale acelei pastile vor persista in corpul tau intre 6 si 12 luni.
Din momentul acnd ai luat pastila de a doua zi, nu se mai poate aprecia urmatoarea menstruatie, nu se mai poate calcula ovulatia si nici periaoda fertila. Vor apare dereglari menstruale majore, posibil chisturi ovariene, posibil ingrasarea samd.