| Curcubeu2359 a întrebat:

Am nevoie de niste sfaturi, sau intamplari asemanatoare. Am fost impreuna pana acum 2 luni, aproape 3 ani cu o domnisoara pe care o iubesc enorm. Din cauza facultatii am decis amandoi ca e mai bine sa ne despartim, si am facut-o, timpul petrecut impreuna era foarte putin, si certuri si mai multe, dar ne iubeam, si timpul pe care il petreceam impreuna era... minunat. Problema e ca dupa ce ne-am despartit, ne-am dat seama amandoi ca e o greseala, si trebuie sa refacem lucrurile, dar am tot amanat momentul si eu mi-am cam facut de cap. Am vorbit cu o gramada de tipe, am iesit, am baut, si m-am si sarutat cu doua tipe, la insistentele mele.
Dupa o luna in situatia asta, mi-am dat seama ca gresesc, si m-am intors la ea, dar ea deja aflase aproape tot ce facusem eu in luna respectiva. Am vrut eu sa o dreg si sa o fac sa fie bine, si m-am impleticit in minciuni. Ea nu mai are incredere in mine, si inteleg, problema e urmatoarea. Ea e dispusa sa-mi mai ofere o sansa, daca ii spun si demonstrez adevarul. Acum... ea nu stie de una dintre tipe, si ma doare inima sa o mai vad suferind. Ce-mi recomandati, sa fiu pe deplin sincer, chiar daca adevarul doare, si sa vad ce se va intampla? pana acum am negat mereu ca s-ar mai fi intamplat ceva cu tipa respectiva... ar mai merge relatia noastra fara aceasta lipsa de incredere?

Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| Aasdfghj a răspuns:

O relatia fara incredere si respect nu se numeste relatie. Spune-i adevarul daca o iubesti si demonstreaza-i ca simti asta.

6 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Imi rau rau dar am sa fiu foarte dur in exprimare, fata AIA nu are NICI UN DREPT sa iti ceara socoteala pentru ce ai facut tu cat timp ati stat despariti, majoritatea fetelor au impresia ca daca sunt intr-o relatie au dreptul sa te controleze, ei bine NU, sunteti studenti sunteti in perioada in care trebuie sa strabateti cat mai multe cearsafuri, sa va distrati,, sa va imbatati chefuri in camin iesiri cu colegii, ei ai facut este PERFECT NORMAL si nu ai nici un motiv sa o minti, iar ea NU ARE NICI UN drept sa afle identitatea fetelor cu care ti-ai facut de cap, fi barbat si impune respect tipa asta vrea doar sa te controleze rupe de tot contactul cu ea, NU fi catelusul ei, faci o mare greseala impacandute cu o obsedata de control, te va manca de viu. traiesteti viata de student este cea mai dulce perioada, de pasarica dai zilnic pe toate gardurile dar studentia din pacate o traiesti odata in viata

| Oana92 a răspuns:

Cel mai corect e sa ii spui adevarul, mai devreme sau mai tarziu oricum va afla. Daca stie tot adevarul poate lua o decizie in cunostinta de cauza. In cazul in care reluati relatia ar trebui sa o luati efectiv de la zero si sa nu va reprosati greselile; impacati-va doar daca stiti ca puteti trai cu trecutul vostru.

Eu am inteles ca erati despartiti atunci cand tu ai fost cu alte fete, motiv pentru care nu inteleg de ce sufera iubita ta...

| Curcubeu2359 explică (pentru Oana92):

Da, eram despartiti...indiferent daca eram sau nu impreuna, sentimentele tot exista, si cel mai probabil simti ca-ti sunt tradate sentimentele. Ea sustine ca e suparata pentru ca am mintit, nu am recunoscut tot deodata, ci pe parcurs... mi-am dorit sa fie fericita.

| Divy a răspuns:

Să fi pe deplin sincer, în cel mai rău caz vei pierde și ultima șansă cu ea. Adevărul mai mereu se află mai devreme sau mai târziu, nu vrei să o vezi suferind, dar dacă va ieși la iveală când când ești 9lîmpreunã xu ea va suferi mai mult.

Spui că ții la ea, atunci fă asta pentru ea nu pentru dorințele tale egoiste de a o avea înapoi.

Nu crede-mă că va ajunge să aibă dubii la fiecare vorbă de-a ta și aceste lucruri vor crea doar indiferență, certuri și multă suferință.

Nu te gândi dpar la tine ci și la ea!

| TheLoveDoctorr a răspuns:

De ce te simti fortat sa privesti in trecut? Chiar nu e nimic mai bun in fata?

| Nonzen a răspuns:

Salut! big grin
Dacă o vrei înapoi, spune-i ceva de genul ăsta: 'Te iubesc, și de aceea n-o să te mint cu nimic și-ți spun adevărul. Și da, recunosc că am mințit în trecut dar îmi era teamă că te pierd' apoi fii sincer!
Noroc! tongue