| anonim_4396 a întrebat:

Am o mare problema din care nu stiu cum sa scap.
Acum 4 luni am facut o greseala imensa care ma macina in fiecare seara. Am vorbit la telefon cu unul din cei mai buni prieteni ai iubitului meu si dupa o perioada am inceput sa am sentimente fata de el. Simteam ca innebunesc si ca nu pot face nimic. Eu si iubitul meu ne certam foarte des, iar el ma ignora mai mereu.Ma simteam singura,si desi il iubeam enorm l-am inselat. Nu stiu ce a fost in mintea mea atunci, ma simteam vulnerabila si credeam ca daca voi fi cu altcineva imi va fi mai bine,pentru ca ma saturasem ca el sa ma jigneasca si sa tipe la mine. Am pus suflet si incepusem sa cred ca il iubesc,desi amandoi stiam ca este imposibil. O poerioada i-am ascuns acest lucru lui X fiindca speram ca se va schimba,dar dupa o alta cearta serioasa ne-am despartit fara sa afle absolut nimic. Y a inceput sa ma evite spunand ca nu poate avea o relatie cu mine fiindca X ii este prieten. Eu eram foarte confuza si nu mai intelegeam ce simt, aveam sentimente pentrru ambii, doar ca pe X il iubeam,iar Y era doar o iluzie,o evadare de la probleme si un refugiu,fiinda la inceput el imi dadea atentie. Dupa putin timp,eu si Y n-am mai vorbit aproape deloc,si imi venise mintea la cap.M-am impacat cu X fiindca mi-am dat seama ca in ciuda greselii pe care o facusem eu pe el il iubeam de fapt,si acea prostie a fost cauzata de lipsa de comunicare dintre noi. Am incercat sa uit evenimentul,dar in fiecare seara aveam cosmaruri in care el afla adevarul si ma parasea. Mi-era team ca Y sa nu dezvaluie adevarul,insa imi era imposibil sa ii recunosc asta, si acum imi este rusine de ce am facut si regret enorm. Cel mai mult regret ca nu am curajul sa ii marturisesc. Timpul a trecut si credeam ca totul va fi bine, insa azi un prieten mi-a spus ca actuala iubita a lui Y stie ca eu mi-am inselat iubitul cu el. Am inceput sa plang si sa tremur si nu mai puteam sa ma tin pe picioare. Mi-e atat de teama ca nu ma va ierta niciodata daca afla.Eu nu am mai facut asta niciodata si nu inteleg ce a fost cin capul meu.Acum stiu doar ca voi face orice ca sa nu il pierd.Pe 1 noiembrie implinim 2 ani de cand suntem impreuna si acum ne intelegem foarte bine, nu vreau sa stric asta.Doar gandul ca in orice secunda risc sa se distruga totul ma innebuneste. Eu am sters demult convcersatiile de pe facebook si de pe wats up cu Y insa el inca le are si ii poate arata oricand. Nu stiu ce sa fac sa ies din situatia asta.M-am gandit la toate,sa incerc sa ii sparg parola si sa sterg arhivele,sa ii iau telefonul si sa sterg tot, sa incerc sa vorbesc cu el sa il implor sa nu spuna nimic, orice doar ca iubitul meu sa nu afle. Ar fi distrus si m-ar uri, el mereu a avut incredere in mine si gandul ca l-am tradat ma ditruge.Chiar daca au fost doar niste saruturi si vorbe goale, eu din gluma i-am spui lui Y ca il iubesc, lucru complet neadevarat spus intr-un moment de naivitate absoluta. Acum nu stiu ce sa fac..ma invar prin casa si nu imi dau seama cum as putea sa fac povestea asta uitata pe veci... Va rog din suflet sa ma ajutati, orice idee, orice sfat imi este de folos in situatia in care sunt. Va multumesc mult...

19 răspunsuri:
| FemeiaPisică a răspuns:

Ştii cum se spune? Minciuna are picioare scurte.
Nu te mai agita atâta că l-ai înşelat şi că îl iubeşti pentru că nu este aşa. Nu îl iubeşti pentru că l-ai trădat şi nici tu nu ştii ce simţi pentru ambii. Mai bine îi spui adevărul pentru că tot o să se afle, te asigur.

| 666_7474 a răspuns:

Ca cacaturi de raspunsuri pe aici de la oameni inapti si inchisi.
Draga mea, nu esti singura care a facut asta. Si femeile si barbatii simt nevoia sa evadeze dintr-o relatie nefericita dar care le creaza confort. Da, ai gresit ca ai inselat, INSA nu a fost premeditat, nu a fost cu rea-intentie. Pur si simplu s-a intamplat intr-un moment de slabiciune, cauzat tot de iubitul tau (ca te jignea si nu stiu ce).
Sfatul meu e sa te linistesti pentru ca tiul Y nu ar avea niciun motiv sa ii spuna lui X de treaba aceea, mai ales ca ii e prieten si i-ar strica fericirea. In plus, daca ar avea vreodata, ii poti explica adevarul, ca era un moment nasol in relatia voastra si ai simtit nevoia sa te apropii de cineva care te consoleaza, bla bla.

Prin urmare, calm down, nu e o crima laughing.

| DeeaMarry a răspuns:

Nu poti sa faci sa dispara tot, nu poti sa il impiedici pe iubitul tau sa afle. Fie ca va afla peste cateva luni, fie peste cativa ani, dar sa fii sigura ca tot se va afla.
Ce poti face tu ca sa dovedesti ca esti o persoana cu capul pe umeri, care isi asuma responsabilitatea pentru faptele sale chiar daca nu e deloc mandra cu ele, dar mai ales ca esti o persoana SINCERA, in care iubitul tau poate avea incredere, e sa ii spui adevarul.

| Craiovamax a răspuns:

Nu vreau sa te dezamagesc, dar din ce imi explici tu, eu cred ca el ar vrea sa se desparta de tine daca ar afla ce s-a intamplat.Eu in calitate de barbat, asta as face stiind ca am fost inselat.Sa nu crezi ca daca ii spui ce s-a intamplat va fi totul mai bine, nu o faci ca sa stea el linistit ci ca sa te simti tu impacata.E o lectie importanta de viitor pe care o vei invata spun euhappy

| mihai69 a răspuns:

Dacă nu-i spui nimic, riști ca la un moment dat să afle. În plus, vei trăi permanent cu stresul pe care îl simți în aceste momente „aoleu, dacă aude că mi-am pus-o cu Y?!?"
Dacă îi spui tu, ar putea măcar să aprecieze sinceritatea; tu ai avea circumstanțe atenuante (erai în perioada de după despărțire - nu trebuie musai să știe momentul exact, nu?) și ar putea să te ierte. Sau nu.
Dar mă tem că dacă n-o faci și totuși află, nu prea ai vreo șansă de a căpăta înțelegere și iertare.
Așadar ai de ales - stres permanent și deznodământ tragic, sau o durere scurtă și o șansă pentru viitor?

Răspuns utilizator avertizat
| peperonies a răspuns:

Si de asta barbatii zic ca femeile sunt proaste.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

IMPLICAT...Dc o stresezi, nu vezi ca oricum este agitata. Nu ai inteles ca ii pare rau. Daca nu stii sa zici ceva frumos mai bine nu mai zii nimic.

| Kenya a răspuns:

Ca sa fi impacata sufleteste, spune-i. Alta varianta nu e. Daca chiar e dragoste va intelege.

| Oxymorone a răspuns:

Buna. Nu cred ca solutia este sa te milogesti sa stearga mesajele alea, pentru ca daca este o jigodie,va ramane o jigodie si nu vad ce l-ar opri sa i le arate. Uite ce trebuie sa faci,tu vorbeste cu X despre asta,spune-i cu amanunt tot si mai adauga-i la sfarsit ca daca nu il iubeai,nu ii spuneai toate alea si afla de la cel mai ''bun prieten'' care de fapt nu vrea decat sa ii strice relatia in tovarasie cu iubita lui careia i-a spus despre asta. Este mult mai simplu sa afle mai intai de la tine si sa fie pregatit pentru a se opune decat sa afle de la el si sa fie toatal dezamagit de faptul ca a avut incredere in tine. Stiu ca este dificil,si probabil va reactiona dur,dar asta e,trebuie sa ne asumam raspunderea pentru toate greselile pe care le facem. Si pe cat de frumos a fost momentu' ala cand l-ai mintit pe Y ca tii la el, atat de urat va fi si asta in care ii vei spune omului pe care il iubesti faptul ca i-ai compromis onoarea. Si cu ocazia asta scapi si de piatra aia din spate care te apasawinking Nu mai face din astea pentru ca vezi cat este de greu sa repari tot raul pe care il raspandesc. P.S: Si nu mai crede atat de mult in oameni, pentru ca asa cum tu poti juca un om pe degete, si alt om te poate juca pe tine pe degete, nu suntem de incredere, nu avem nicio garantie si nu merita sa risti pentru a afla mai tarziu ceea ce deja stiai ca se va intampla dar sperai sa nu se intample. Succes, draga :*

| Clausd10 a răspuns:

Daca pana acum Y nu i-a spus lui X despre voi, cred ca nici nu o va face. Pentru ca sunt prieteni si din moment ce nu a vrut o relatie cu tine ca sa nu se certe cu el, nu cred ca va risca prietenia cu X spunandu-i despre voi. La fel ca pentru tine si pentru el a trecut destul de mult timp in care ar fi putut sa ii spuna ce s-a intamplat. Si de asemenea, la fel ca si in cazul tau si pentru el ar fi destul de grav daca ar afla X. Singura chestie care mai trebuie lamurita este daca oricare ar fi urmarile, Y va dori la un moment dat (la vreo cearta ceva cu X) sa ii spuna despre voi. Poti afla acest lucru doar discutand cu Y. Si mai exista in situatii extreme si negarea. NU ii poti spune lui X despre intamplare, mai ales ca a trecut prea mult timp. Succes.

| Oxymorone a răspuns (pentru Clausd10):

Y deja a discutat despre asta cu iubita lui,fapt care ne arata ca nu este un lucru atat de nesemnificativ pentru el. I-a facut sperante cat a stat cu X ca mai apoi sa se indeparteze si sa ii arate cat de lipsita de judecata a fost,daca era foarte bun prieten cu X,crede-ma ca ii spunea de la inceput fetei ca nu i-ar face asta niciodata prietenului sau, nu dupa ce s-a intamplat deja. Daca tii foarte mult la o persoana, te asiguri ca ii va fi bine inainte sa i se intample raul, nu dupa ce i s-a intamplat deja, si mai ales ..sa i se fi intamplat din cauza ta. Si ai spus ceva de negare,nu sunt deloc de acord cu asta,cum poti spune sa nege cand a scris acolo un roman in legatura cu faptul ca il iubeste foarte mult pe X? Este o prostie,cand iubesti pe cineva,nu negi,ii spui adevarul si treci prin asta,iar daca el te va accepta si dupa asta,se numeste ca te iubeste, e un test, nu o cursa in care se dovedeste cine minte mai tare pe altul pentru ca daca ea s-ar pune in locul lui, nu cred ca i-ar conveni sa vada ca neaga toate astea si intr-o zi afla ca de fapt a mintit-o. E mult mai maret sa spui adevarul decat sa negi, are mai multa valoare in momentul in care invata sa isi invinga frica decat atunci cand invata cum sa fuga de ea si intr-un final sa sfarseasca temandu-se si fugind o viata.

| Clausd10 a răspuns (pentru Oxymorone):

Ceea ce nu stii nu are cum sa iti dauneze. Nu incurajez adulterul, relatiile extraconjugale sau cele in afara relatiei de orice natura ar fi aceasta, crede-ma, dar... de ce sa iti dai singur de treaba daca nu are rost?
Am o gramada de ani de cand sunt casatorit, nu mi-am inselat niciodata sotia si crede-ma ca nu sunt curios daca ea a facut-o vreodata. Avem o relatie beton si asa va ramane atat timp cat nu se va apuca vreodata sa imi spuna ca la un moment dat a fost cu altul. Pentru ca desi o iubesc enorm... nu i-as ierta niciodata scaparea. Asa ca eu cred ca negarea poate fi o solutie viabila in acest caz.

| IMPLICAT a răspuns:

Persoanele ca tine merita ce`i mai rau. Nu`i spune nimic, doar pleaca.

Răspuns utilizator avertizat
| VictorVictoras a răspuns:

Am citit cu atentie ce ai scris si i-mi dau seama ca ai facut o greseala de care ti-ai dat seama, eu iti spun sa-i spui sincer si deschis iubitului tau ce s-a intamplat, eu daca as fi in locul lui cred ca te-as intelege si te-as ierta, mai ales ca i-mi dau seama ca regreti sincer si nu cred ca ai mai repeta, sincer te-as sfatui sa-i spui tu, va aprecia mult mai mult decat sa afle de la altcineva, gandeste-te ca mai devreme s-au mai tarziu se va afla, hai curaj si spune-i, stiu ca este foarte greu dar cred ca va iesi bine, si astept sa vad cum ai rezolvat problema.

| cameleonu05 a răspuns:

Daca nu te mai intelegi cu el te desparti de el in felul asta nu ai nici o obligatie fata de el, in schimb tu ai preferat sa inseli, ma rog jumatate de inselat dat faptul e consumat, urat, aseazate in locul lui si vezi cum te-ai simti? Primul tau cuvant care ar fi?

| Agenta000 a răspuns:

Ar trebui sa marturisesti totul

| KristenRichardson a răspuns:

Nu stiu cum sa incep dar o voi incepe cu inceputul.In primul rind in fiecare relatie exista certuri majore dar asta nu inseamna ca trebuie sa pui punct.Inseamna ca ar trebui sa treceti impreuna peste toate astea si daca te cearta crede-ma ii pasa.In al doilea rand, vrei ca aceasta greseala sa te chinuie pina la ultima ta suflare? Vrei ca sa traiesti cu ea toata viata?
Cu totii facem greseli enorme si poate sa nu te ierte din prima dar daca dragostea e adevarata o va face.Va trece peste mindrie si orgoliu si te va ierta, fiindca te iubeste.Ideea e ca nu l-ai inselat cum de fapt se inseala, nu?
Asa ca ia-ti inima in dintii si spune-o.Eu stiu ca tu nu ai curajul dar gindeste-te de exemplu daca cindva el te va cere in casatorie si prima in gind ce iti va veni va fi despre taina ta.Y poate sa te santaseze inca cu aceasta conversatie. Daca as fi in locul tau as gasi un moment in care este complet linistit si calm,eu nu as vrea ca s-a implinit doi ani cu taine ascunse, ci doi ani impreuna fericiti si fara taine, deoarece el va gasi putere pentru a merge mai departe, el e barbat, iar tu ii esti partenera ce il iubeste nebuneste..Succese mari!