| anamariaana16 a întrebat:

Am o mica dilema. Ultima mea menstruatie a fost pe data de 27 ianuarie. nu imi vine regulat dar ma asteptam ca pe 25 sa imi vina sau cam asa. in fiecare luna am acele simptome premenstruale(doar durerea sanilor), care apar cu o saptamana, o saptamana si ceva inainte. Luna asta nu am avut. Mi a aparut o tensiune in zona sanilor abia astazi in conditiile in care azi trebuia sa mi vina sa zicem. E normal sa apara si asa tarziu? sau ce s-a intampalt?

10 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Este vorba de o simpla dereglare hormonala din moment ce nu amintesti de o boala sau activitate sexuala.

| anamariaana16 explică (pentru corbulalbrosu):

Nu este vorba de nicio boala, iar relatii intime nu au fost. sunt inca virgina. au existat niste "jocuri" intre mine si iubitul meu dar le-am stopat acum 2 luni si ceva-3 in urma si in plus nu a existat niciodata contact direct intre organele noastre. Ar putea fi vorba si de o sarcina daca luam in considerare si acele jocuri de acum 2 luni si ceva?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru anamariaana16):

Din moment ce ai avut 2-3 menstruatii normale cantitativ ca flux zilnic si numar de zile de menstra dupa acele jocuri sexuale "nevinovate" probabilitatea unei sarcini este nula = 0 (zero).

| SkyPilot a răspuns:

Daca nu ai facut sex neprotejat, ai o dereglare hormonala sau o raceala. La varsta ta lucrurile nu merg chiar perfect. Nu este nici un motiv de ingrijorare.

| anamariaana16 explică (pentru SkyPilot):

Nu, nu am facut neprotejat. Nu am facut deloc. Nu am intretinut astfel de relatii pana acum. Au existat niste "jocuri " daca pot fi numite asta intre mine si iubitul meu dar asta a fost cam acum 3 luni in urma si nu a existat un contact direct intre organele noastre. Se poate pune problema si de o sarcina daca aceste "jocuri" au fost stopate cam acum 2 luni si ceva 3?

| SkyPilot a răspuns (pentru anamariaana16):

Pana acum ai fi avut simptome de sarcina (greata, dureri, sanii modificati). Ca sa ai "peace of mind" fa un test de sarcina, dar nu cred ca este cazul de o sarcina.

| NoName0x0 a răspuns:

Buna! A trecut fix o luna de cand ti.a venit (30 de zile) poate intarzia si mai mult de o saptamana. Deci, da, e normal sa intarzie fiindca in general, ciclul menstrual este neregulat...

| Neuronul a răspuns:

Suntem de abia pe 27. Din moment ce nu ai o menstră regulată, ţi-ar putea întârzia chiar şi o săptămână. Ai spus că ai un fel de simptome, durerea sânilor, deci lucrurile merg spre bine. Ai puţină răbdare!winking

| marcar a răspuns:

Da,este normal...organismul tau este in crestere, iar menstruatia difera de la o persoana la alata.Dar avand in vedere ca luna aceasta este si mai scurta, probabil iti va veni la inceput lunii viitoare.
Stai linistita! Nu ai motiv de ingrijorare

| anamariaana16 explică:

Nu, nu am facut neprotejat. Nu am facut deloc. Nu am intretinut astfel de relatii pana acum. Au existat niste "jocuri " daca pot fi numite asta intre mine si iubitul meu dar asta a fost cam acum 3 luni in urma si nu a existat un contact direct intre organele noastre. Se poate pune problema si de o sarcina daca aceste "jocuri" au fost stopate cam acum 2 luni si ceva 3?