| tombraiderunderworld a întrebat:

Am o intrebare care se adreseaza mai mult fetelor.
De cand mi-o venit ciclu il am neregulat adica de 5 ani. Deci exista luni in care imi intarzie si 2 saptamani.
Inainte de a-mi veni ciclu apar acele simptome premenstruale ( marirea sanilor, dureri abdominale, dureri de spate etc.).
Acum intrebarea mea este : dupa cat timp trebuie sa imi vina menstruatia de la aparitia primelor simptome?
Pentru ca la mine aceasta perioada dureaza foarte mult si nu stiu daca este normal.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sindromul premenstrual poate dura intre 1 si 10 zile. Totusi este anormal sa nu se fi reglat menstruatia atat de mult. trebuie sa discuti cu un endocrinolog

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În general, simptomele premenstruale apar cu 3-7 zile ( sau mai RAR, chiar cu 10 zile ) ÎNAINTE de a veni menstra!

Toate cele bune.

| neutrino a răspuns:

Normal este sa consulti un medic pentru ca si tu realizezi ca nu este normal ceea ce ti se intampla.