| StereaCosmin a întrebat:

Am o nelamurire. Acum cateva zile am facut sex cu prietena, ea fiind in ultima zi a ciclului. Dupa ce am ejaculat, m-am curatat cu un servetel uscat si apoi am pus un prezervativ nou si am continuat. Este posibil ca atunci cand am schimbat prezervativul sa fi atins penisul si apoi partea exterioara a prezervativului... exista vreo sansa sa ramana insarcinata? Sunt cam nelinistit...mentionez ca la 1-2 dupa aceaa i-a inceput perioada fertila...

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In primul rand ar fi trebuit sa stii ca nu foloseste deloc precizarea ca sexul a avut loc in ultima zi a menstruatiei fiindca menstruatia poate sa se manifeste intr-o perioada care poate sa difere foarte mult de la 2-3 zile la 7-8 zile sau chiar si mai mult. In concluzie, intotdeauna trebuie precizat exact in a cata zi a ciclului menstrual s-a produs evenimentul la care se face referire. Momentul in care se produce ovulatia depinde atat de lungimea ciclului menstrual cat si de tipul acestuia; regulat sau neregulat. Daca ciclul are o lungime medie in jur de 27-28 de zile perioada fertila incepe din ziua a 9-10 a ciclului. In cazul in care sexul a avut loc inainte de momentul inceperii perioadei fertile probabilitatea de a se forma o sarcina chiar si in cazul in care se produce ejacularea spermei in vagin este de cel mult 3-5%. Dar daca ciclul menstrual este NEREGULAT atunci nu mai exista nicio regula deoarece ovulatia se poate produce cu incepere din a 7-a zi a ciclului si ca atare perioada fertila se poate instala cu incepere din a 2-a zi a ciclului/a menstriatiei. Deci principala problema o reprezinta tipul ciclului menstrual si lungimea acesteia. Nu are absolut nicio relevanta faptul ca a ajuns sperma pe prezervativ sau pe mana si pe urma in vagin daca toate acestea se intampla in cazul in care sexul respectiv este intretinut in afara perioadei fertile. Aproape ca nu ar trebui sa existe motive de ingrijorare nici in cazul in care sexul descris de tine s-ar fi petrecut in primele 2 zile ale perioadei fertile deoarece probabilitatea de aparitie a unei sarcini nu ar depasi 10-15%. Ar fi cazul sa va informati mult mai temeinic dar mai ales mult mai corect. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Daca actul sexual a avut loc in ultima zi a ciclului menstrual, nu poate fi gravida.

| StereaCosmin explică:

S-a intamplat in a 4-a zi a ciclului urmand ca in 1-2 zile sa inceapa perioada fertila. Sunt inca putin nelinistit daca exista vreo sansa sa ramana insarcinata...

| corbulalbrosu a răspuns (pentru StereaCosmin):

Perioada fertila putea incepe peste 1-2 zile adica cu incepere din a 5-a sau a 6-a zi a ciclului menstrual DOAR IN CAZUL IN CARE ciclul menstrual al prietenei tale este unul destul de scurt de 24 sau 25 de zile. In cazul in care lungimea ciclului este de 28 de zile perioada fertila incepe din a 10-a zi a ciclului. Nu ai precizat daca ciclul este regulat si nici cate zile are de obicei.

| StereaCosmin explică:

De obicei are 4 zile. Si nu cred ca e regulat. Luna asta i-a venit cu 3 zile inainte de data la care isi calculase ea.