| anonim_4396 a întrebat:

Bună seara,am o nelămurire, ieri si azi am avut ca un fel de scurgere maro, oare de la ce e? Simptome de infecție nu am, oare e posibil sa fiu in perioada ovulatiei? Ultima menstruatie am avut-o in 6 iunie dar mereu vine cu câteva zile în plus.

Răspuns Câştigător
| Corina64 a răspuns:

Da aceste scurgeri apar și in timpul ovulației, acele scurgeri au diferite culori și texturi la fiecare ciclu menstrual. Poate fi și sânge de la ultima menstruație care nu a fost eliminat la timp. Acestea apar de obicei cand urmează perioada menstruala.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Scurgerile maronii prevestesc venirea ciclului menstrual, nu ovulatia.

| anarosca78 a răspuns (pentru Violleta2022):

Am fost deja la menstruatie, în 6 luna astawinkingnu te mai crede atat de desteapta

| Violleta2022 a răspuns (pentru anarosca78):

Atunci sa-ti fie de bine cu orice iti vine, sau ti se pregateste!

| Floridori a răspuns:

Daca ar veni mereu cu cateva zile in plus, nu crezi ca la un moment dat ar ajunge sa nu iti mai vina cateva luni? Adica zilele alea in plus s-ar tot acumula pana ar face 200. big grin

Durata ciclului menstrual se calculeaza numarand zilele din prima zi de sangerare pana in ziua anterioara urmatoarei sangerari.Majoritatea femeilor au un ciclu de 28-35 de zile, dar este posibil sa aiba o lungime de minim 20 de zile si maxim 45 atunci cand vorbim de limitele considerate normale.
Tu probabil ca traiesti cu impresia ca mitul cu "trebuie sa vina pe data de...in fiecare luna" e real.
Numara zilele ciclului cel putin pe ultimele 3 luni si daca lungimea este mereu aceeasi cu diferente de +/- 1 zi, maxim 2, ciclul tau este unul regulat si astfel poti calcula si perioada fertila, inclusiv ovulatia care are loc mereu si fara echivoc cu 14 zile inaintea initierii urmatorului ciclu.
Daca lungimea difera de fiecare data, ciclul tau este unul neregulat si nu se poate stabili daca si cand esti in perioada fertila.

Acum, secretiile maronii sunt sange oxidat si sunt normale inainte si dupa sangerarile menstruale, in cazuri mai rare dupa ovulatie si in alte cateva cazuri care nu fac obiectul discutiei. Daca nu prezinta miros urat si nu se repeta pe parcursul urmatoarelor cicluri, nu ar trebui sa te ingrijoreze.