| anonim_4396 a întrebat:

Bună seara.
Am și eu niste bănuieli.
Eu am un ciclu regulat oarecum. In sensul că vine 3-4 luni de exemplu în data de 20 și după se modifică 3-4 luni în data de 15.
Menstruația din luna ianuarie a venit pe data de 15 iar cea din luna februarie în data de 18 care a durat 4 zile jumate +1 jumate de curatire.
Deci de 1 săptămână și 3 zile mi-a trecut menstruația.
Eu cu partenerul meu am întreținut relații intime cu ejaculare in interior 1 data sau de 2 ori pe zi chiar de vineri- sâmbătă adică ziua de curățare.
Săptămâna trecută vreau sa va zic că am avut niste stări foarte ciudate din punct de vedere emoțional. Mă iritam repede din motive banale gen că nu mâncăm când voiam eu sau pentru că nu voiam să ies din casa, partea ciudata este că după 10 minute îmi trecea sau viața era roza și nu înțelegeam cum de am putut sa am starea aia sau sa gândesc negativ când viața e așa frumoasă. De altfel simțea și simt somnolență toată ziua, din chestii banale precum sa umblu mai repede sa ajung undeva sau sa urc până la etajul 3 mă obosesc și parcă am un balonaș in piept.
Am avut săptămâna trecută o zi când am resimțit o durere și/sau înțepături unilaterala in partea dreapta și pe la ovare, luandu-ma și cu stare de rau.
In alta zi tot așa m-a luat stare de rau brusca cu călduri și am pățit chiar și când am avut într-o zi relatie intima.
Și de vinerea trecută am dureri de sâni, la ambii, și când mă pupa și se juca partenerul meu cu sanii mei simțeam o durere la sfârcuri.
Am avut pofta de mâncare în weekend și pofta pentru mâncăruri cu maioneza.
In schimb acum, luni, nu am pofte.
Dar am avut o cearta cu mama mea, aceleași subiect, nimic nou in cearta dar parca m-a afectat mai tare decât alte dați și am plâns aproape toată ziua și simțeam că nu mai rezist.
De altfel mi-au apărut și cosuri.
Deci credeți că este posibil sa fi rămas însărcinată?
Pentru că nu sunt nici în perioada de ovulație după calculele mele și nici menstruație nu se apropie pentru că de obicei o am de 31 de zile.
Știu că pentru un test e prea devreme si oricum sunt emoționată pentru că ar fi prima mea sarcina și de altfel vreau sa vb cu nimeni despre pentru ca nu vreau sa le fac sperante.
Păreri?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, ciclul tau este de TIP NEREGULAT, asta ca sa-ti fie clar, pentru ca nu ai habar de el.
Un ciclu regulat se succede (vine) LUNAR la fix acelasi numar de zile - ceea ce nu este cazul tau, chiar deloc.
Avand ciclul de tip neregulat, nu se poate calcula sau estima niciodata: ovulatia si perioada fertila, ceea ce te pune in pericol de sarcina, intotdaeuna cand ai sex neprotejat.
In cazul tau, un test de sarcian se poate face numai dupa 21 de zile, dupa ultima partida sexuala.
Pe viitor, faceti sex intotdeauna, protejat cu prezervativul, ca nu muca, doare sau omoara.
Poftele de mancare apar cand esti insarcinata, dupa 3 saptamani practic, nu inainte.

| Andruca124 a răspuns:

+flatulență