| Anonim828278119 a întrebat:

Salut TPU, am o mica problema și nu prea am cu cine sa discut. O să vă povestesc pe scurt ce mi s-a întâmplat.Am trăit în Vrancea până la vârsta de 8 ani, iar am plecat de acolo împreună cu mama și sora mea deoarece mama a găsit pe altcineva. Am locuit cu partenerul lui mama într-o garsonieră timp de 4 ani. După ce am inceput sa locuim cu el, după primele luni el a început să mă abuzeze sexual timp de doi ani, până în 2021.Cand eu mi-am dat seama ce se întâmplă (mi-am dat seama mai demult doar că îmi era frica sa ii spun sa mă lăsa în pace) până când Intr o zi i-am spus sa mă lase în pace,prima data mă lăsat. După a mai incercat o dată și de data asta mi-a spus că sora mea mi-a spus sa ii spun sa mă lase în pace, și a spus sa mă sărute pentru ultima data, dar eu am refuzat și de atunci m-a lăsat în pace. Ideea e că anul asta in aprilie (cred) am făcut atacuri de panica câteva zile și nu știam ce se întâmplă cu mine.Cand am fost la spital doctorița a spus că am ceva care nu i-am spus mamei sau ceva de genul. După 2 zile (sau 1) am inceput sa plâng după ce venisem de la școala și mama m-a întrebat dacă vreau sa ii spun ceva,și i-am spus că da doar că îmi era cam frica. După m-a luat în mașină ei,și i-am spus. După accea am fost la poliție,și am povestit tot,după audieri etc mă simțeam cam ciudat pentru că toți din jur știau și îmi reaminteam mereu. Dupa ceva timp de când el era închis,a sunat o pe mama într-o zi, și de atunci vorbesc, până în ziua de azi. Ea i-a trimis pachet de 2 ori și i-a dat și bani și și a retras și plângere. Acum câteva zile m-a întrebat și e mine daca vreau s-a mi o retrag,dar normal i-am spus că nu și am început să râd. Întrebarea mea e de ce mai vorbește cu el,pentru că eu nu i-am spus că el ma abuzat sexual pentru că eu știam că mama îl iubea foarte mult și nu voiam să sufere. Acum vrea sa îl scoată din pușcărie, după ce mi-a făcut. Personal nu mi se pare normal ce face. Am fost câteva ședințe la psiholog, dar nu mai m-am dus de o luna și nici nu as vrea sa mă duc pentru că nu prea mă înțelege. Nimeni nu mă înțelege și de așta va cer vouă un sfat.Recent am mai avut atacuri de panică dar nu i am mai spus mamei. Prietenii nu am. Colegii din clasa mea spun că sunt timidă. De când a început vacanța nu mai am avut chef de absolut nimic, voiam să stau în pat toată ziua și să nu vorbesc cu nimeni nici să nu fac nimic. Uneori mă i-a plânsul din senin și nu mai mă pot opri. Chiar as vrea un sfat sa ies din starea asta mai ales că începe școala. Sper că m-am exprimat corect și țin să menționez că am 12 ani.

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să discuți cu un psiholog.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu e normal ce face mama ta. A gresit incepand de la ideea de a se muta cu copiii in casa unui strain.
Tipul ala e pedofil in toata regula, mama ta nu ar trebui sa iubeasca asa ceva. Tine legatura cu psihologul, iar la nevoie, apeleaza la protectia copilului, daca mama ta il aduce din nou in casa.

| dullcat a răspuns:

Buna.As vrea sa cred ca povestea e inventata si ca mama ta nu e asa de debusolata psihologic incat sa il elibereze pe violatorul propriei fiice.

Daca e pe bune, sfatul meu sa alegi alt psiholog si sa continui sedintele.

| Anonim828278119 explică (pentru dullcat):

Nu e inventată, nu as avea de ce sa o inventez. O să îți ascult sfatul în legătură cu psihologul. Mersii

| relian a răspuns:

Adica aveai 8 ani cand ala tea abuzat ce spui? Naspa, asta daca e adevarat ce povestesti pe aici.
Un barbat caruai sa-i placa copii, pfff pai si maicata ce pazea? Aluia daca ii plac copii, mama ta ce mai cauta la el? Chiar de si-a retras ea plingerea, poate si tu daca retragi, ala no sa fie eliberat, deja stiu toti ce s-a intamplat, legea nu poate sa il elibereze, ala este un pericol pentru copii.

Sa iesi din starea aia, nu te mai gindi, o sa treaca si starea aia, cand cresti mai mare, o sa fii altfel, o sa vezi.

| Anonim828278119 explică (pentru relian):

Da aveam cam 8 ani. Mama a spus că nu a văzut ce mi-a făcut el. Și mama stătea cu el pentru că îl iubea, chiar daca el nu o iubea și își bătea joc de ea...

| dullcat a răspuns (pentru Anonim828278119):

Atunci aveti amandoua nevoie de psiholog...