| Georgica40555 a întrebat:

Am și eu o întrebare.
Am avut 2 contacte sexuale neprotejate. După fiecare contact sexual am luat pastila de a 2-a zi (specific Escapelle) cele doua pastile au fost luate la o săptămâna distanță. După 9 zile sa zic am mai avut 2 contacte sexuale neprotejate dar el nu a ejaculat in mine, e posibil sa fi rămas însărcinată de la lichidul preejaculat? Pentru ca noi o facem de fiecare data de 2 ori.

Răspuns Câştigător
| AlexCristi97 a răspuns:

Aualeu inconstienti sunteti unii. Nu ai cum sa ramai gravida, bucura-te daca vei mai putea ramane vreodata gravida si daca iti mai vine ciclul normal.

Pastila de a 2-a zi este o bomba hormonala care nu trebuie luata maxim o data la 6 LUNI! Tu ai luat 2 intr-o saptamana.

Daca o faceti de fiecare data de 2 ori si dupa prima ejaculare el nu merge sa se spele si sa urineze, sunt toate sansele sa te lase gravida. (dar nu in situatia asta in care ti-ai distrus corpul cu 2 pastile)

Daca nu va plac deloc prezervativele, incearca sa combini metoda retrasului cu metoda calendarului, cea din urma aplicandu-se daca ai ciclu regulat.