| SaraMaria22 a întrebat:

Bună, am avut un contact sexual ne protejat, el a avut doar o presimțire ca a ejaculat in vagin, după la 2 min a ejaculat, după la câteva ore am luat pastila de a doua zi, după acea am avut o sângerare de 3 zile, întrebarea mea este ESTE POSIBIL SA FIU ÎNSĂRCINATĂ?

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Nu esti insarcinată, ce varsta ai? Numai lua aiurea pastila de a doua zi, aceea este o bombă hormonală care dereglează organismul.Mergi la medic pentru consultatie.

| corbulalbrosu a răspuns:

Prima ta intrebare pe care ar fi trebuit sa ti-l pui tie insati, era in legatura cu PERIOADA FERTILA a ciclului tau menstrual. Fiindca este precis determinat ca numai in cele 4-5 zile care apartin de perioada fertila poate exista posibilitate sa se formeze sarcina. Si in plus, chiar si atunci in timpul perioadei fertile, NUMAI in cazul in care in mod foarte cert/sigur sperma a ajuns in vagin, doar atunci probabilitatea dea se forma sarcina este de 75-90%
In cazul in care NU stiai, sau ai fost in situatia de a NU fi sigura daca in acel moment AI FOST sau NU in zilele perioadei fertile, in mod logic, normal si rational orice fata/femeie inteligenta dar mai ales responsabila si constienta de urmarile nefaste pe care le provoaca hormonii din acea pastila asupra organismului, ar fi trebuit ca prima data sa faci testul de fertilitate si ovulatie.
Este foarte bine, cert si precis stabilit ca spermatozoizii existenti in sperma ejaculata, au posibilitatea/reusesc sa treaca din vagin in uter prin canalul cervical, numai in timpul acelor 5-6 zile ale perioada fertila fiindca NUMAI in acea perioada exista mucusul cervical fertil, care are rostul si rolul de a facilita si de a permite ca trecerea spermatozoizilor din vagin in uter sa devina posibila.
Determinarea si stabilirea zilelor care formeaza perioada fertila a ciclului menstrual se face prin calcule, bineinteles in cazul in care ciclul menstrual este de tipul regulat.
In situatiile in care femeia are ciclu menstrual neregulat sau dereglat, este nevoita sa foloseasca un tester de fertilitate si ovulatie, fiindca doar asa cu ajutorul acestuia are posibilitatea sa determine care sunt zilele fertile si ziua probabila in care se va produce ovulatia.
Pachetul de 5 bucati de teste de fertilitate si ovulatie tip banda, se poate cumpara din orice farmacie la pretul de circa 18 - 22 de lei. https://lugu-lugu.shop/produs/test-de-ovulatie-5/
In prospectul insotitor este explicat pe intelestul oricui, cum se efectueaza in mod corect testul si cum se citeste/interpreteaza rezultatul obtinut. Cu ajutorul testului se stabileste cu precizie de peste 97-98% existenta sau lipsa hormonului luteinic (LH) in urina. (Exista testere mult mai performant, cele care analizeaza saliva prelevata din cavitatea bucala. Chiar daca pretul este de 120-180 lei, prezinta avantajul ca se pot folosi zilnic multi ani).
-- Daca rezultatul testului de fertilitate si ovulatie este NEGATIV, inseamna ca in urina testata NU exista hormon luteinic, ceea ce inseamna ca femeia este in perioada de INFERTILITATE a ciclului menstrual si in acel caz este cu totul IMPOSIBIL sa se formeze sarcina si in cazul in care sperma este ejaculata in vagin.
-- Daca rezultatul testului de fertilitate si ovulatie este POZITIV, in acel caz rezultatul obtinut indica foarte precis (97-98%) ca in acel moment femeia este intr-o ZI FERTILA a ciclului menstrual si exista posibilitatea certa/sigura ca cel mai probabil se poate forma sarcina in cazul in care sperma este ejaculata in vagin in acel moment.
Ca raspuns final la intrebarea postata : ''ESTE POSIBIL SA FIU ÎNSĂRCINATĂ?'' raspunsul corect este un categoric NU, insa in mod sigur ciclul menstrual va fi dereglat pe o perioada de mai multe luni. Sangerarea mentionata a reprezentat o reactie de aparare a organismului prin care a incercat sa elimine cat mai multi hormoni sintetici proveniti din acea pastila nenorocita. Multa sanatate!

| Catalin77945 a răspuns:

Nu

| Stegman a răspuns:

A avut o presimtire, cat de naivi sunteti, tineri si fara cap. Baiatul ejaculeaza doar 1 data. Foloseste prezervativul daca vreti sex fara griji, si fara sarcina nedorita. Pastila de a doua zi iti rupe tesut din uter de acolo de unde se poate implanta copilul de asta ai avut sangerarea, poti da in alte probleme pentru 5 min de placere fara prezervativ. Nu mai lasati baietii sa faca ce vor ei cu corpul vostru mai fetelor ca voi suferiti nu ei, ei o da si pleaca. Tu poti avea probleme toate viata. Nu zice nimeni sa nu faci sex, e fix viata si problema ta, dar macar fa o cu cap si responsabil.

| Miha50miha a răspuns:

Nu ar trebui sa fii însărcinată ..pt că ai luat pastila de a doua zi ...doar sa nu o fi luat prea devreme... Trebuia să te informezi

| grozeaandrei a răspuns:

Nu cred ca poti ramane insarcinata