| Ioanacoraumaramu a întrebat:

Buna ziua, daca mi-a întarziat menstruatia 4 zile si am facut un text de sarcina si a iesit negativ (tin sa specific ca nu am facut testul de dimineata la prima urina) s-ar putea sa fiu insarcinata sau oare din ce cauza mi-a intarziat atat am calculat de la ultima zi de menstruatie si pana acum sunt 31 de zile? Mie imi mai intarzia da nu atatea zile cel mai mult mi-a intarziat 2 zile

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cel mai bine mergi la ginecolog sa te consulte, aici pe TPU nu sunt medici.

| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai probabil tu ai ciclul de tip neregulat, odata ce menstruatia nu vine FIX la acelasi numar de zile, luna de luna iar calculele tale sunt total eroante in acest caz.

| Violleta2022 a răspuns:

In orice caz, un test corect de sarcina se poate face DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala.

Orice test facut inainte de 21 de zile( de la ultima partida sexuala) va fi inutil si eronat.

Dupa cum vad in celalat topic al tau, tu spui ca ai avut sex acum 10 zile ( in 30dec.), deci imposibil ca testul sa arate clar daca esti sau nu gravida, desi sunt sanse de gravidie, deoarece acum 10 zile puteai fi in perioada fertila.