| mihaell00000 a întrebat:

stiu ca e ciudata dar vreau sa ma linistesc! Raspunsurile voaatre m-ar putea ajuta! Luna aceasta mi-a intarziat ciclu (trebuia sa imi vina pe intai). Crezand ca sunt insarcinata, am facut un test de sarcina acesta a iesit negativ (l-am facut pe la ora 4-5 seara) dupa cateva zile am fost la spital si am facut analize (sange, urina si scaun) cand am facut la urina mi-a venit ciclu (analizele au fost facute in zile diferite) la analize a iesit, am auzit ca daca ramai insarcinata iti poate veni si ciclu. Dimineata am greturi (la analize mi s-a spua ca am inceput de gastrita greturile ar putea fi de la asta?). Mereu ma gandesc ca-s insarcinata. Aaa si cand mi-a venit menstruatia a tinut doar 3 zile. As putea fi insarconata? Va rog sa ma ajutat! Va multumesc o seara buna in continuare kiss

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Este demonstrat stiintific ca inceperea menstruatiei se produce INTOTDEAUNA doar pe baza activitatii hormonale. Menstruatia nu poate fi nici indusa, nici provocata in avans sau intarziata deoarece acest proces este de natura strict hormonala si este coordonat/se produce involuntar de vointa noastra. Rezulta ca MENSTRUATIA (ultima) reprezinta INTOTDEAUNA inceperea unui NOU ciclu menstrual. Prin MENSTRUATIE se elimina vechiul ENDOMETRU devenit inutil in organism (se face curatenie in organism cum s-ar zice) pentru a se face loc liber in UTER in vederea formarii unui nou endometru si reluarea unui nou ciclu de reproducere. Astfel procesul menstrual reprezinta GARANTIA ca in proportie de 99, 99% in ciclul menstrual anterior nu s-a produs fecundarea ovulului, deci in proportie de peste 99% nu s-a format o sarcina. Greata de care amintesti nu poate fi asociata cu un eventual simptom de sarcina deoarece este mult prea devreme ca asa ceva sa se produca in primele 2 saptamani de sarcina. Multa sanatate.

| Florentina9210 a răspuns:

Greturile nu intotdeauna provin de la o posibila sarcina, poate fi si din alte cauze medicale. Si mie mai imi intarzie menstruatia cate 5- 7 zile, luna aceasta chiar si 10, si nu m-am panicat, e de la stres. Asa ar putea fi si la tine.

| BibiMilano a răspuns:

Testul se face intotdeauna in urina de dimineata nu uita asta pe viitor! Depinde cum a fost menstruatia ma refer daca a avut culoarea obisnuita s au daca a avut o culoare diferita si cat ai avut mult s au cate putin? Pentru ca daca ramai insarcinata iti poate veni ciclu dar nu cum l ai avut pana acum! Cand ramai insarcinata iti vine acel lichid care poate fi confundat cu menstruatia

| BibiMilano a răspuns:

Ai facut sex neprotejat... daca tu esti constienta ca el si a dat drumul in tine ar trebui sa iti iei doua teste diferite si sa le faci in urina de dimineata asta ca sa te linistesti si sa fii sigura