| MayaZaya a întrebat:

Bună seara!
Ce părere aveți despre inelul purității?
Mi se pare un gest stupid cum unii părinți le dăruiesc (sau le "cadonează", cum a spus cineva pe aici) fiicelor un inel prin care decid în locul lor, mai precis le obligă la abstinență. Sincer, cred că ar fi mai corect și mai matur din partea lor să discute cu ele despre educația sexuală. Dacă fata decide să nu aibă relații sexuale până la o vârstă, sau până după nuntă, e alegerea ei, dar mi se pare chiar inuman să fie într-un fel obligată.
Aștept părerile voastre. x happy

Răspuns Câştigător
| h3r a răspuns:

Să zicem...
Important și mai ales, venit din partea mamei...este modul în care se apropie de fata sa. O mamă trebuie să vorbească deschis cu copilul ei, de la venirea menstruației... până la momentul în care fata decide să-și piardă virginitatea. Și aici vorbim de fete, tot ce ține de ele, exterior și interior...și mai ales igienă! Este de datoria mamei să-i explice și s-o sfătuiască, ce este bine și ce nu. Să-i spună adevărul așa cum este, nu întors. Fata trebuie să știe ce-o așteaptă, iar mama să aibă grijă s-o îndrume corect, cu vorbă bună.

În concluzie... COMUNICARE!

13 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Trebuie sa fie altfel de societate, altfel de oameni. Noi suntem prea "lumesti" pentru asemenea lucruri si la noi asemenea lucruri nu au valoare.
Tot respectul meu insa pentru lumea unde aceste lucruri sunt pretuite. Crestini adevarati, nu doar cu numele. Stii ce inseamna asta?

| MayaZaya explică (pentru Zenithf):

Vrei să spui că ești de acord cu faptul că acele fete (câteodată și băieți) sunt obligate să facă așa ceva?
Mi se pare drăguț într-un fel lucrul ăsta să se păstreze doar pentru viitorul ei soț și să schimbe acel inel, la nuntă, cu verigheta și chestii. Dar asta e ceva frumos numai dacă e alegerea acelei persoane, dacă face acea promisiune în fața lui Dumnezeu din propria inițiativă. Și totuși, într-un fel mi se pare puțin stânjenitor să îți porți virginitatea pe deget, este un lucru intim, cum a spus și Oana, cu siguranță fetele pure până la căsătorie au un punct în plus în ochii lumii dar ar fi și mai frumos să țină asta secret, doar pentru ele.
Și oricât de creștin ai fi, acel inel nu te face mai credincios, doar bunăvoința și încrederea în Dumnezeu poate face asta.

| Zenithf a răspuns (pentru MayaZaya):

NU obligat, aici sunt de acord cu tine, ar trebui sa fie alegerea fiecaruia. Si, inelul se poarta mai bine in interior, deci si in aceasta privinta sunt de acord cu tine.

| Auslesse a răspuns:

Sincer,eu n-am auzit de asa ceva!

| Oana92 a răspuns:

Din punctul meu de vedere e o stupiditate. In primul rand pentru ca acel inel nu face decat sa afiseze un lucru ce ar trebui sa ramana intim-virginitatea. In al doilea rand pentru ca nu e o chestie ce poate fi verificata, deci e inutila. In al treilea rand pentru ca acesta un mod nedemocratic al bisericilor protestante, baptiste si de care or mai fi( acei asa numiti ''pocati'') de a controla tot ce se intampla cu vietile membrilor comunitatii. In al patrulea rand pentru ca acel juramant va crea in psihicul celui care dintr-un motiv sau altul nu isi va respecta promisiunea sentimente de vinovatie ce pot avea urmari tragice. Si nu in ultimul rand pentru ca favorizeaza casatoria de la varsta destul de mici, cand tinerii nu sunt pregatiti pentru asa ceva si in mod special intre oameni care se simt atrasi unul de celalalt, dar nu se iubesc cu adevarat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Chiar nu am auzit de asa ceva.
Parintii intotdeauna ne vor binele, trebuie sa-i multumim cumva, asta este, este inuman sa fii obligata asa este, dar na...
Te pup!

| dragodana a răspuns:

Salut! Mi se pare o porcarie sa conjuri adolescentul sa faca asemenea promisiuni cand nu stie nici pe ce planeta se afla.E alegerea fiecaruia cand ne pierdem virginitatea.Acest inel este o asigurare pentru parinti ca adolescentii nu fac nicio prostie.
Concluzie:e treaba cui alege sa-l foloseasca, dar oare e ok cand trupul "cere" si minte spune "nu"? Tot ce face acest inel este sa frustreze adolescentul.Laim!

| NuMaContrazice a răspuns:

Daca e ceea ce cred eu ca e (am vazut pe nat geo la TABU) atunci da, e o mare prostie.

| ElleAhx a răspuns:

Am auzit si eu recent de acest inel al puritatii, insa credeam ca pur si simplu oamenii, nu numai fetele, aleg sa il poarte si nu este ceva impus de parintii lor.
In fine, poate gresesc, dar daca cineva alege sa poarte acel inel, eu ii respect decizia si nu o judec, dar daca este cum ai spus tu, sa fie obligat/a de parinti, sa fie ceva impotriva voientei persoanei respective, atunci nu sunt de acord cu asta. Fiecare dintre noi are dreptul sa aleaga felul in acre vrea sa traiasca. big grin

| MayaZaya explică:

Am citit în multe părți că inelul acesta se dăruiește fetelor cu un fel de certificat, trebuie să facă o promisiune în biserică și să semneze pe foaie că va rămâne virgină până după căsătorie, cel puțin așa am citit eu, nu știu niciun caz, dar se întâmplă mai mult în Statele Unite.

| h3r a răspuns (pentru MayaZaya):

Este adevărat, și eh, n-am vazut doar în filme.

| Anonymuuuus a răspuns:

Selena Gomez si Demi Lovato au purtat asa ceva...

| MayaZaya explică (pentru Anonymuuuus):

De Demi chiar nu știam, dar de Selena am auzit că după ce a dat de băieți, pe la o vârstă mai mare, nu l-a mai purtat, deci se vede ce valoare avea pentru ea acel inel și decizia părinților ei, care era inutilă dacă ea nu era de aceeași părere.