| matheasss a întrebat:

Buna seara!
Daca prietena mea se apuca de anti concepționale după cat timp poate să întrețină un act sexual neprotejat?
Adică dacă ia pastila in ziua x, poate să întrețină acel act tot în ziua x fara să rămână însărcinată?
Dupa cat timp își fac efectul.
Și ce pastile recomandati?
Fără recomandări de folosire a prezervativului, etc!
Mulțumesc anticipat!

5 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Ati fi mai fericiti daca ati face sex doar dupa casatorie, atunci un copil neprogramat nu e o asa de mare catastrofa.Anticonceptionalele nu opresc uneori conceptia ci si implantarea ovulului fecundat in uter, ceea ce e pacat pe tru ca ucizi o fiinta umana careia creatorul i- a daruit de la conceptie un suflet etern care in lumea de apoi te va intreba de cel - ai omorat.Inafara de prezervativ restul cica metodelor de cintraceptie sunt si avortive.

| Violleta2022 a răspuns:

Dupa 10-14 zile

Din paacte, noi nu-i putem recomanda nici un anticonceptional, fiindca aceelea se prescriu numai de medicul endocrinolog sau ginecolog in urma unor analize hormonale specifice, fiindca fiecare femeie este diferita si nu poate lua orice anticonceptional din farmacie, ca isi distruge sistemul hormonal declansand anumite bolim (hipertoroidism sau hipotiroidism), noduli sau chsturi mamare, chisturi ovariene, fibroame uterine sau tumori.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu stiu cati anisori ai, dar vad ca esti tare speriat de prezervativul ala, care in realitate nu musca, nu doare, nu mananca pe nimeni de nimic, dar confera protectie totala, fara stres si chiar placere la sex.
De aceea il recomand cu tarie folosirea PREZERVATIVULUI care NU are nici un efect secundar sau negativ pentru nici unul din voi, ca nu va musca, doare, strange iar in plus, costa foarte putin, cat o guma de mestecat.

Sunt studii medicale care spun ca odata obisnuit cu prezerevativul vei obtine mai mult confort si placere, fiindca esti fara pic de stres la sex, iar placerea sexuala si oragasmele sunt mai intense.

| Goete a răspuns:

Nu te-ai gandit vreodata ca este scris pe prospectul lor, pe care il gasesti si pe net?

| Miruna333 a răspuns:

E nasol cu anticonceptionalele, ii dau organismul peste cap. Sa isi puna sterilet. Cel mai bun.